• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
andy_forresite - майстор
Някой ползва ли това https://alimarklima.com/termopompi-vazd ... a-8kw.html
и става ли? Ако питащият го хареса да му кажа защо цената е такава - няма циркулационна помпа, разширителен съд и въобще вътрешния метален сандък, в който е топлообменника (в цената влиза някакъв за целта), помпата, ДТЗ или каквото е там плюс не знам още какво. Не разбирам от тези машинарии. Имам един апартамент 100-ина кв.м. застроена площ и съм се вгледал в едно такова "чудо". Няма да го купя утре, нито вдругиден, питам по принцип колко му е коп-а при различни външни температури и подаваща 40 градуса... ако може да ги вдигне. Не съм фен на тази марка относно климатици. За монитори, телевизори и телефончета - може.
Hursa - майстор
нед яну 20, 2019 1:49 pmLazarGanev написа:
Другото, което не трябва да се забравя, а то е много по-важно - с един такъв допълнителен топлообменник се нарушава конструкцията и съответно се губи гаранцията! Кой ще го изпълни това? Никой. Кой ще изчисли този доплнителен топлообменник, като тези 10% са различни в различните моменти? И най-важното - дават се едни пари за нещо, което може да навреди на работата на машината, а никой не гарантира топла вода след направените вложения, защото бойлера е вързан един вид като радиатор, няма обратна информация за неговата температура и съответно няма как да му се подаде повече топлина при нужда. Това е тъпа схема, ако беше добра, то всички производители щяха да я ползват, а сега всички ползват схемата с трипътен вентил на водната част :cool:
LazarGanev написа:
Да, почти всички термопомпи могат да подгряват бойлер, но това изобщо не става по метода, описан от шоп и взаимстван от обожаваните от него форуми на руски мужици. Както казах - това е една самоделна измишльотина - да слагаш допълнителен топлообменник с 1/10 от мощността на основния и да разчиташ той да ти топли бойлера! Ако термопомпата е 6кВт, значи допълнителния топлообменник (за бойлера) трябва да е 600Вт, в жилището живеят 4 човека, има 300л бойлер, който се е топлил 10 часа, стоплил се е до 40*С. Вечерта влезе първия човек, изкъпе се, водата свърши и втория трябва да чака още 10 часа, демек ще се къпе сутринта. А другите двама? Ами ако времето е топло и ТП включва много рядко за отопление?
Предлагам някои самозвани конструктори на термопомпи да почетат още малко по темата (ама от истински източник, не от мужици) преди да дават акъл!
Не че съм „конструктор на термопомпи”, предполагам и никога няма да бъда.
Но може би не е зле да последвате съвета си и да „почетете още малко по темата” :)
Изображение
http://www.climatemasteruk.com/desuperheater.html
Изображение
Явно - не е универсално решение, но предполагам си има приложение.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, Hursa, нямаше нужда, по няколко пъти на ден гледам подобна схема в аватара на потребител от форума, и к'во - значи е добра, така ли :cool: ?
Hursa - майстор
В случая не. (ПС т. е. може би не е приложима в случая, но ще ми е интересно да се видят и други мнения. До колко е приложима при ТП с не голяма мощност.) Но не са и нужни сентенции от рода "Това е тъпа схема" и "Както казах - това е една самоделна измишльотина".
(А схемите са просто да се види, че не е "самоделна", а производители от Англия и Швеция - и най-вероятно, не само - също я прилагат.)
LazarGanev - "Велик майстор"
Кои са тези производители? Дай пример коя термопомпа е направена по тази схема. Защото авторът на темата не говори за самоделна помпа, а за купешка - трябва производителят да е избрал и изпълнил тази схема т.е. в хидробокса трябва да има 2 топлообменника. Аз не познавам такава ТП, но и съм сигурен, че не може да има такова животно, защото има много по-добра и лесна схема. Все едно сега да търсиш кола с карбураторен двигател и механичен дистрибутор (делко), щото има такива схеми по учебниците :)
Hursa - майстор
нед яну 20, 2019 10:10 pmLazarGanev написа:
Аз не познавам такава ТП, но и съм сигурен, че не може да има такова животно, защото има много по-добра
Зависи какво разбирате под "по-добра", та дори "много по-добра".
Колкото за производител -
Тези пишат, че са производители и че предлагат такава опция - до колкото мога да разбера.
Това, че не е универсално решение, съвсем не означава, че при определени условия не е много по-добро.
шоп - майстор
Ако се включи г-н Стоев ще напише кои производители предлагат в асортимента си desuperheater. Той монтира и поддържа ТП и от него знам, че доста маркови ТП го имат.
Това, че някой не е виждал нищо не значи. ТП са по- скъпи разбира се заради допълнителният топлообменник и контролера на desuperheater.

10% от мощността се отнемат в самоделна ТП без контролер на кондензацията. В купешките се отнема и до 20%, а ако е зададен приоритет на БГВ то основната кондензация се изтегля в desuperheater и можем да имаме 6 киловата БГВ за час при ТП с мощност 6 киловата.

Така, че споко няма да има неизкъпани:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
нед яну 20, 2019 10:46 pmHursa написа:
Колкото за производител -
Тези пишат, че са производители и че предлагат такава опция - до колкото мога да разбера.
Това, че не е универсално решение, съвсем не означава, че при определени условия не е много по-добро.
Hursa, уважавам високата ти обща култура, труда, който полагаш и желанието за самообразоване в различни области, но не за първи път ми идва в повече упоритостта и готовността за безконечни спорове. Не знам с какво се занимаваш, но явно можеш да си позволиш да отделяш голяма част от свободното си време за тази кауза, за разлика от мен :) .
За протокола ще напомня още веднъж, че авторът на темата се интересува или от втора употреба термопомпа въздух-вода от известна утвърдена марка (Дайкин, Тошиба, Митсубиши...), или от нова, но сглобена в Бг от маркови компоненти (както Елтерм например ползват готово външно тяло и управление на LG). А в примера, който си посочил става дума за чуждоземска фирма, работеща основно на местно ниво, която асемблира ТП вода-вода, за нуждите на своите крайни клиенти.
След което, извини ме, се отказвам да споря с теб, въпреки, че ми е приятно :) .
пон яну 21, 2019 7:28 amшоп написа:
В купешките се отнема и до 20%, а ако е зададен приоритет на БГВ то основната кондензация се изтегля в desuperheater и можем да имаме 6 киловата БГВ за час при ТП с мощност 6 киловата.

Така, че споко няма да има неизкъпани:-)
Ами това са глупости - ако контролера на ТП позволява да се зададе приоритет на БГВ, то се задейства трипътния вентил на входа или изхода на водната част и така или иначе цялата мощност (целия поток) отива към серпентината. Няма нужда от никакъв супер-дупер хийтър с мощност 10 или 20% от основния, че и пък да поема основната кондензация! А основния тогава за какво служи?
Но нека се включи и г-н Стоев, за да ти го обясни и той, а и да каже кои са тези доста маркови термопомпи въздух-вода, които имат такова излишно супер-дупер нещо :wink:
speka_rs - майстор
По въпроса отоплявам подобен апартамент със преработен нов 18ка Дайкин. С преоразмернени радиатори съм доста доволен от резултата. Ако ми стане студено на -15 не се притеснявам да пусна бойлера на ток или да си пусна някоя духалка за 10 дена през годината. Сигурно със оригинална машина ще е по добре, ама просто не ми харесаха цените на оригиналните. Като в тях няма нищо повече от един качествен климатик.
andy_forresite - майстор
И така е правилно ;) Повечето хора се притесняват да включат нещо на ток. Как ще навъртат киловати електроенергия, това е ужас, недопустимо :) . Те са по-съгласни да хвърлят хилядарки за слънчев бойлер и за по-голяма ТП е така "да има" когато е -15, пък на +10-12° ще му мислят. И по-мощната машина въпреки че е с инверторна технология цъка on/off чудейки си какво аджеба искат от мен ... Така че, шпека, добре праЙш.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Съвет за термопомпа!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: