Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Grezinski - специалист
Здравейте!

Строя си сглобяема къща и ми предстои да правя пода.
Решил съм да се отоплявам с термопомпа въздух-вода, като същата ще подгрява и бойлера, и съм пред дилемата да избера производител и мощност.
Нямам изготвен проект и се захванах, чрез информацията в този форум, да се опитам, да се справя сам.
Поизчетох няколко теми, но така и не намерих ясно разписана информация, как да определя мощността на термопомпата.
Чрез една много хубава тема, сметнах коефициента на топлопреминаване на ограждащите конструкции, както и общите топлозагуби, въпросът ми е, имайки тази информация, как да продължа със сметките та да достигна до необходимата мощност на термопомпата!?
Това което имам до тук:
U на стените - 0,116 В/м2К; 160 кв.м.
U на тавана/покрива - 0,100; 130 кв.м.
U на дограмата - 0,94; в сметките я залагам 1.1; 26,5 кв.м.
U на пода - 0,326; 119 квм.
DD - 3500; при 23 гр.
При тези показатели получавам СОТ 8500 kWh

Възнамерявам да положа тръби във всички стаи и коридори, около 100 кв.м. Свалих си програма и си разчертах монтажен план, получават се 15/16 кръга с дължина до 85 метра.
Покрай работата, разполагам с няколко проекта на инсталации при които е спазван един принцип при разположението на тръбите, на който заложих и при мен - 10 см. разстояние между тръбите към външните стени, 10 см. във всекидневната и банята; 15 см. на останалите места.
Бойлерът(буфер за БГВ) ще е минимум 300 литра. Тръбите 17 мм.; без алуминиева вложка. Замаската с добавки.
В къщата ще има и вентилация с рекуператор.

Въпросите са ми:

- как да определя необходимата мощност на термопомпата за подгряване на подовото и бойлера!?
- как да сметна цената за подгряване на бойлера, за да преценя дали е изгодно да инвестирам в слънчева енергия!? Ако е от порядъка на 50 лв./месечно, инвестиция от порядъка на 5000 лв. за панели, арматура и управление ми се струва абсурдна.
- удачна ли е системата с пластмасови скоби за закрепване на тръбите директно във фибрана и могат ли да се натискат с ръка или е необходимо да си закупя "бастуните" от клиповете?!
- мога ли да положа тръбите без да инвестирам в развивачка, ако ги поръчвам на топове от по 250 метра!?
- в една от брошурите на аустротерм се споменава, че едно от предимствата на 10 см. подова изолация е възможността да се монтират термостати в пода, а какво е предимството на тези термостати!? Никъде не попаднах на система с такива термостати?!
- къщата ми е едноетажна, но на 3 нива. Разпределителната кутия(за 15 кръга май ще са 2!?) ще е на средното, т.е. ще имам кръгове, които ще са на по-голяма височина от нея. Необходимо ли е някъде да прекъсвам тръбите и да монтирам обезвъздушители, или при подовото този елемент липсва; или е в разпределителната кутия!?
- Какво ви е мнението за буферните съдове на Теси!? Имам добри впечатления от продуктите им за съчетаване с термопомпа, но не съм специалист в тази област и не съм сигурен доколко са правилни.

Благодаря предварително на всеки отзовал се на въпросите ми!

ППС - Забравих да спомена, че съм прокарал трифазен ток по съвет на приятел. Има ли значение това за вида на термопомпата/буферния съд, които избирам!?
radius - майстор
Може да пробваш в реални условия каква мощност ти е необходима, за да не купиш нещо, което не ти върши работа. Аз така направих. Изградих инсталацията без ТП и първата зима ( не живеех там постоянно) забучих едно шуменско проточно бойлерче 8кв. При -12 ми стигаше да отопли къщата, което вече ми даде реална представа дали са верни сметките на проектантите. Учудващо за мен се оказаха верни и вече смело напазарувах от ибея ;) .
Енергия за загряване на вода[kW] =
= 0,001163*V*deltaT
V - обем в литри, deltaT = изходяща - входяща темп.
Последна промяна от radius на пет яну 25, 2019 10:59 am, променено общо 1 път.
fox_vt - майстор
50 лв е сметката за ток за 80 литров бойлер за 300 сам си прави сметка. Слънчева инсталация се избива най бързо с обем,колкото повече толкова по бързо.
шоп - майстор
За така наречената развивачка аз използвам един стар въртящ се стол. Счупен, без облегалка.
С 3-4 летви от палета и една шепа винтове и развивачката е готова.

При 250 м топче и 85 м кръгове ще имаш много фира. Аз бих направил кръговете по 62,5м пък ако трябва и три табла да има.

Разхода на БГВ определя и колко пари на месец ще даваш за отопление с ток. При по-голм бойлер може да минеш и само с нощна ел. енергия.

Теси не ги харесвам, но това си е лично мнение.
Gadnyara - специалист
Какви са общите топлозагуби [kW] според Вас? Не ги виждам или поне не се ориентирам по инициалите, които сте посочили.

Това би трябвало да е мощността, която потребява сградата при Изчислителната за региона външна температура (за Сф е -16*С) и проектната вътрешна (23*С).

Вземат се табличните параметри на една примерна харесана термопомпа и при -16*С се гледа каква топлинна мощност осигурява.
Някои избират машина, която без нагреватели дава нужната мощност. Т.е. при всякакви температури ще работи като термопомпа. Това ще да е някоя обявена за 6-7kW ТП и ще стане за товар от 3,5kW (примерен) при -16.
Други препоръчват машината да се подбере така, че да постига мощността, но с включени ел. нагреватели. Идеята е ТП да е в оптимален режим при по-често срещаните междинни температури. А при екстремите, които са няколко дни, ще преживеете разхода на нагревател. Може би това е и една от причините ТП да се рекламират и "номерират" по отдавана мощност при +5*С. :?
............
Относно соларката. Ето чисти числа за система около София, еднофамилно жилище, без изкуствени препятствия през целия ден.
Енергия за последната 1 година по контролера на солара - 2,3MWh,
200kWh са произведени през зимата, приемам, че ТП ще ги добие с COP=1. 200kWh ток,
2 100kWh са произведени в останалите 9 месеца, при среден COP=3.5 или 600kWh ток.
Тези 800kWh ел. енергия са 160лв при средна цена на тока от 0,2лв/kWh. Като мина на НЕ строителна тарифа (0,16лв/kWh), ще падне на 130лв/годишно. Системата ми е струвала 2 000лв преди 3 години.

Ако сега Ви искат 5 хил. лв, трябва доста топла вода да ползвате, примерно за басейн...
Здравейте. Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа. Шише ракия за отзовалия се. Искам да отоплявам 2 и 3 мансарден етаж от къща с термопомпа. Първия се отоплява на пелети и сега сме решили да пробваме с термопомпа. Къщата ще се отоплява с конвектори, които да са изчислени да топлят дори при нискотемпературна система. Сега важните неща. Къщата е в стара планина. 100 кв метра на етаж с височина 2.50 и мансарден етаж със средна височина 1.90. Покрива е след основен ремонт,направен е по системата вентилиран покрив с всички мембрани и каменна вата между гредите 14см( с коефициент на преминаване 0.34) и стъклена 5 см (0,34) върху цялата площ. Къщата е тухлена зидана с единични тухли и гредоред. Между гредите на първи и втори етаж има каменна вата. Всички стени са с предстенна обшивка с гипскартон. Като на северната страна има и изолация 5 см стъклена вата 0,36. Април месец предстои и слагане на каменна вата на фасадата. Най вероятно 14-16 см не е решено още. Прозорците са стандартни 3 крилни 9 на брой. С 5 камерна дограма с двоен стъклопакет (4сезона+бяло). Въпроса Ми е по колко вата трябва да умножа за да получа ват за кубичен метър площ за да си сметна стая по стая. Благодаря предварително. Шишето ви чака.
davidzvezdata - специалист
вт фев 23, 2021 9:02 amМ.V написа:
Здравейте. Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа. Шише ракия за отзовалия се. Искам да отоплявам 2 и 3 мансарден етаж от къща с термопомпа. Първия се отоплява на пелети и сега сме решили да пробваме с термопомпа. Къщата ще се отоплява с конвектори, които да са изчислени да топлят дори при нискотемпературна система. Сега важните неща. Къщата е в стара планина. 100 кв метра на етаж с височина 2.50 и мансарден етаж със средна височина 1.90. Покрива е след основен ремонт,направен е по системата вентилиран покрив с всички мембрани и каменна вата между гредите 14см( с коефициент на преминаване 0.34) и стъклена 5 см (0,34) върху цялата площ. Къщата е тухлена зидана с единични тухли и гредоред. Между гредите на първи и втори етаж има каменна вата. Всички стени са с предстенна обшивка с гипскартон. Като на северната страна има и изолация 5 см стъклена вата 0,36. Април месец предстои и слагане на каменна вата на фасадата. Най вероятно 14-16 см не е решено още. Прозорците са стандартни 3 крилни 9 на брой. С 5 камерна дограма с двоен стъклопакет (4сезона+бяло). Въпроса Ми е по колко вата трябва да умножа за да получа ват за кубичен метър площ за да си сметна стая по стая. Благодаря предварително. Шишето ви чака.
За вашите утежнени условия, ако е въздух-вода - 7 квт на 100 куб.м., ако е вода-вода - 5 квт на 100 куб.м.
burd - специалист
пет яну 25, 2019 9:44 amGrezinski написа:
Здравейте!


ППС - Забравих да спомена, че съм прокарал трифазен ток по съвет на приятел. Има ли значение това за вида на термопомпата/буферния съд, които избирам!?
Трифазния ток е правилен избор. По стабилни са уредите, а и по-мощните няма и монофазни. Основната причина е в сечението на кабела и партидите като цяло.
Иначе:
Без развивачка, първите 1-2 кръга са тегави, работа си е за двама. За закрепване или даваш луди пари за системата с пъпките или лепиш фибран по избор от нивото, взимаш армировка мрежа 4мм от тая за плочите. Не е нужно да е поцинкована. Ковеш я с дебели за топло изолация в ъглите и после тръбата със свински опашки. Може отгоре 2ра мрежа, пак със свински за тръбата. Взимаш едни автоматични малки резачки( 5лв с пружината и почваш да реже. Обкантваш стените със стереопор 1ка и правиш замазката. Накрая буфера си го взимаш от където и помпата. От там и бойлера и колекторите, за да можеш да се пазари за цена.

Тема "Как да определя мощността на термопомпата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: