Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Висок жилищен блок. И висок мой етаж - над мен има още 2-3.

В кухнята ми има коминно тяло -30/80 см. С три вертикални комина нагоре. Първи – в който включвам моя абсорбатор. Втори – общ и обединителен за всички абсорбатори. Трети – някакъв отдушник за … не знам за какво. Предположения за предназначението на третия коминен отвор имам - но на практика не знам за какво точно е.

Пробих ф150 дупка за моя абсорбатор. На около 40-50 см надолу от тавана ми. Гледам нагоре през дупката: Тъпият строител с моята таванна плоча е затапил проходимостта нагоре на първата вертикална дупка. И, на около 40 см под моята таванна плоча, е счупил преградата между първата и втората коминни дупки. И на практика ме принуждава аз да се включа директно във втората дупка. … Де да беше само това!


Правя снимки през моя ф150 мм отвор, и през отвора на строителя към втория комин. Гледам: Моята таванна плоча е затапила 65-70 процента И ОТ втория коминен отвор. И на практика - втория коминен отвор може да ползва само около 30 процента от капацитета си. Заради затапването с таванната плоча, отворът занагоре във втория комин остава с размери 65/200 мм. … Мам ка му и строител. Но, де да беше само това!!!

Доколкото мога да напъхвам смартфона из дупките на комините тела, направих снимка и през най-малката засега дупка. Нагоре снимам, де. И к‘во да видя: Тези оставени ми от строителя 65/200 мм отвор във втория комин занагоре към покрива, са захлупени от вертикалната стена на бетонова коминна тухла (тази тухла вече е собственост на апартамента над моя). Тази (захлупващата ме) стена на бетоновото коминно тяло е с дебелина около 3-3.5 см. И на практика споменатата по-горе в текста дупка с размери 65/200 мм се затапват с още 30-35 мм. И за нагоре към покрива, е останал отвор с размери 30/200 мм.
Ей, съфорумници, да не си помислите че се …. Хм! Истината ви говоря. Чак ми се реве от истината.

Та… през този отвор 30/200 мм правя снимка в комина занагоре. И виждам: Светлинка. Не-бе-то ! Бре, човечен е се е родил тоз строител /сарк/. Можеше и да не остави занагоре отвор никакъв. Нали?
Сега – само не ме питайте какво става в трите коминни отвора под моя етаж и над моя етаж. Не знам. И не искам да знам. А и да искам – няма кой да ми каже. И няма кой да ме допусне в неговия си апартамент, за да ревизирам трите коминни отвора в общото ни коминното тяло.

Та… за да се спася единично – какво ще ме посъветвате да направя. И … съвети от рода за обща и съвместна с етажната собственост анализаторска и строителна дейност по коминното тяло не се котират. Никак! Да бъдем реалисти – става ли? Теа не искаха да дадем некой лев и си подсигурим PE-защита чрез една елементарна поцинкована 3/35 мм шина, камо ли да правят анализи на коминни проблеми. Че и да ги оправят. … Забравяме за подобни варианти.
И, разберете… трябва да се спася единично – само и единствено в рамките на моите 2.80 метра височина от коминното тяло на общата етажната собственост. 2 метра и 80 сантиметра височина - това е полето ми за изява

Помагайте, моля. Благодаря предварително!
Последна промяна от arxd129 на пон яну 10, 2022 1:42 pm, променено общо 2 пъти.
MamaMy - майстор
Kогато не разбираш от нещо, не е хубаво да рушиш. Потърси по-компетентни от теб които знаят защо вентилацията е изградена по този начин, а не да дупчат комините където на тях им е кеф. Още повече, че това е обща собственост нищо, че минава през кухнята ти. Ако всеки прави на своя глава каквото си иска, ще настане анархия. Утре може тези под вас да решат, че щранговете им пречат и да отрежат всякакви тръби нагоре.
arxd129 - специалист
пон яну 10, 2022 12:59 pmMamaMy написа:
Потърси … които знаят защо вентилацията е изградена по този начин ...
Точно "този начин" на изграждане на вентилация май е несрещан досега. :wink: Склонен съм да се обзаложа.

Всъщност аз съм неук - и знам засега само един начин на изграждане на вентилация на комини. И нямам против някой да ми обясни въпросният "този начин".

Щото - чини ми се - "този начин" е прекалено иновативен. На човек, чак да му се дореве от прекалената иновативност. Пък и строителят как не се е сетил да патентова "този начин"?! :?
miliad - майстор
Както и горния пост, те съветвам да разгледащ малко картинки и схеми за начина по който се изграждат коминни тела в многоетажни сгради.
arxd129 - специалист
пон яну 10, 2022 1:18 pmmiliad написа:
...те съветвам да разгледащ малко картинки и схеми за начина по който се изграждат коминни тела в многоетажни сгради.
Ами гледал съм картинки и схеми за изграждане на коминни тела в многоетажни сгради. И няма много варианти за изграждане. Освен един, май.

А и да има - оставянето на светъл отвор 30/200 мм за вентилация си е простотия; отвсякъде погледнато.

Та... моля за съвети по същество. Два съвета вече приех, много благодаря за които! Ама очаквам и съвети за разрешаване на проблема по съществото му.
Jacomo - специалист
Ето 2 примерни схеми - и при двете присъединяването не е директно в общия комин, а е точно както си описал ситуацията при теб.

Общ комин:
Прикачен файл:
Общ комин.jpg
Общ комин.jpg (73.58 KиБ) Видяна 1433 пъти

Общ комин с отдушник:
Прикачен файл:
Общ комин с отдушник.jpg
Общ комин с отдушник.jpg (98.8 KиБ) Видяна 1433 пъти

При по-високи сгради, общите димоотводи може да са 2 и повече, като присъединяването може да се редува или за по-горните етажи да се добавят още общи димоотводи. Погледни комина при съседа на 2-3 етаж - ако е по-малък, значи схемата вероятно е общ комин, но с 2 общи димоотвода и вторият започва от средните етажи, над които и коминът визуално е по-широк.
Намаленото сечение на общия димоотвод при плочата също е възможно да има някаква роля, но тук трябва някой, който разбира от комини, да се включи.
arxd129 - специалист
пон яну 10, 2022 2:01 pmJacomo написа:
Ето 2 примерни схеми - и при двете присъединяването не е директно в общия комин, а е точно както си описал ситуацията при теб.
Благодаря Ви за включването в темата. И за схемите.
Явно - такава схема на изпълнение на димоход съществува. На практика обаче аз не мога да видя нито едно предимство на схемата на "Техносим" пред следната схема:
Прикачен файл:
34327074_8b65fcda.jpg
34327074_8b65fcda.jpg (38.19 KиБ) Видяна 1417 пъти



Схемата на "Техносим" никак не спомага да се намали т.нар. "връщане" на дим от общия комин. За разлика от схемата, предложена от мен в настоящия пост. При "моята" схема - вероятността за "връщането" на дим е значително понижена при равни други условия.
пон яну 10, 2022 2:01 pmJacomo написа:
Намаленото сечение на общия димоотвод при плочата също е възможно да има някаква роля, но тук трябва някой, който разбира от комини, да се включи.
Благодаря за мнението Ви. Не бях се замислял досега, че подобно стесняване на светлия отвор в общия комин от 200/200 мм на 65/200 би имало някакво ползотворно значение. Ама знам ли. Ще очаквам още мнения за стесняването от изначалните 200/200 мм до изпълнените 65/200 мм в зоната на бетонната плоча между моя апартамент и апартамента над мен.

Друг е въпросът за повторното стесняване от 65/200 мм на 30/200 мм. Все си мисля че... е заради мърлявщина. Да е проектантска грешка - не вярвам.
arxd129 - специалист
пон яну 10, 2022 2:01 pmJacomo написа:
Намаленото сечение на общия димоотвод при плочата също е възможно да има някаква роля, но тук трябва някой, който разбира от комини, да се включи.
Мда… Сега се сетих.... има някакво правило на Бернули, че повишаването на скоростта на флуидите води до понижаване на налягането в определени части на пътя на флуида.... Ама кой ти е внимавал в часа по Физика?! Както и да е, де. Ама се сетих за Бернули... Може и да имат значение уравненията му към въпросното стесняване.

От друга страна - въпросното стесняване дали не предизвиква повишено налягане в моята дупка за включване на абсорбатора ми? :?:
kozl - майстор
пон яну 10, 2022 3:08 pmarxd129 написа:
пон яну 10, 2022 2:01 pmJacomo написа:
Намаленото сечение на общия димоотвод при плочата също е възможно да има някаква роля, но тук трябва някой, който разбира от комини, да се включи.
Мда… Сега се сетих.... има някакво правило на Бернули, че повишаването на скоростта на флуидите води до понижаване на налягането в определени части на пътя на флуида.... Ама кой ти е внимавал в часа по Физика?! Както и да е, де. Ама се сетих за Бернули... Може и да имат значение уравненията му към въпросното стесняване.

От друга страна - въпросното стесняване дали не предизвиква повишено налягане в моята дупка за включване на абсорбатора ми? :?:
От "въпросното стеснение" (ния мн.ч.) няма полза.
На абсорбатора не му требе газоотвод. Оно претака един и същи въздух през филтър :wink:
Комбинираните ком.тела се ползват до 5 етажа. После продължава тяло с размер на голямото сечение, а до него се започва следващата комбинация малко/голямо тяло и т.н.
До сега съм се срещал с неколко техники за изграждане на комини с готови бет.тела.
Основно ги разделям на 3 начина.
- Изгражда се от плоча до плоча с ком.тела, като в плочата следва да има отвори с размера на светлото сечение и при тва трябва да съвпадат със сечението на бет.тела. И всичко трябва да е съосно. Да и точно поради мърляшко отношение това не се случва. :x И тогава се намаля светлото сечение на комина в зоните на плочата.
- Отворите в плочата са с размери по-големи от външните размери на ком.тяло. Коминното тяло преминава през плочата и после се замонолитва към плочата. Така няма вероятност плочата да намали светлото сечение на комина.
- Вместо отвор в плочата преди бетониране се залагат комините тела. После се изгражда комина от замонолитено ком.тяло в плочата до същото на горния етаж. Трябва точно да се поставят ком.тела в съосност, считано за всички етажи и да се укрепят, за да не се разместят при наливане на бетона.

И ми се чини, че поправката на такъв мърляшки направен комин ще е по-тегава отколкото да се разруши и да се направи отново :roll:

Тема "Вентилационен комин за абсорбатор - молба за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: