• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Билян - специалист
Първо да се извиня тръбите на фреона и водата са правилно свързани заблудих се.
При термопомпите е много важно каквото произведе да можеш да го вземеш. В този момент градусите на водата как са
sean-john - специалист
От 2 часа чета и от всичката информация която прегледах,може би това състояние е точно нормалната му работа ?!? Иначе водата я има на снимката също.
sean-john - специалист
Колеги дайте съвет,след прочетеното в тази тема viewtopic.php?f=10&t=31838 започнах да се притеснявам за машинката си...Тези ниски градуси на входящият фреон дали са опасни?В темата се считат за опасни дори 46C,а моят фреон е 37-38C,иначе няма никакви странни шумове и консумацията му е повече от добра според мен (до около 0C е на 900вата,над 5C е на 600вата).Може ли малко яснота по въпроса ако е възможно,опасни ли са,защо са опасни толкова ниски Т на входящия фреон?Благодаря!
dilait19 - специалист
Здравейте и от мен, моята ТП, също е правена. Електроника иТО от ЕМО :partyman:Другото е мое изпълнение. Машината е Дайкин фтх50, свързан е както следва :вх. Фреона горе, изх. Вода към радиаторите горе, долу фреон изх. Връщашта вода от радиаторите долу. КАКВИ ПРОТИВОТОЦИ КАКВИ ПЕТ ЛЕВА. Защо трябва да се свърже на противоток? Някой да ми обясни с думи прости. Между другото ТП самоделка работи така от 2013г :?
tihar - специалист
ср дек 11, 2019 12:54 pmdilait19 написа:
Здравейте и от мен, моята ТП, също е правена. Електроника иТО от ЕМО :partyman:Другото е мое изпълнение. Машината е Дайкин фтх50, свързан е както следва :вх. Фреона горе, изх. Вода към радиаторите горе, долу фреон изх. Връщашта вода от радиаторите долу. КАКВИ ПРОТИВОТОЦИ КАКВИ ПЕТ ЛЕВА. Защо трябва да се свърже на противоток? Някой да ми обясни с думи прости. Между другото ТП самоделка работи така от 2013г :?
Е това е то "противоток" - че двата флуида текат в противоположни посоки. Така се постига по-добър топлообмен, за което не мога да дам научна обосновка, но на практика в противоток изходната вода може да е с темп. по-близка то тази на входящия фреон, а изходящия фреон ще е малко под входящата вода. Ако са вързани обратно (в еднкави посоки) изходната вода и фреон ще са с температури близки до средната между входящите вода и фреон. Ако заместиш с реални входни температури ще видиш разликата.
dilait19 - специалист
:prayer: Много точно казано. Сс о в името на науката, бих обърнал циркулация
ср дек 11, 2019 1:27 pmtihar написа:
ср дек 11, 2019 12:54 pmdilait19 написа:
Здравейте и от мен, моята ТП, също е правена. Електроника иТО от ЕМО :partyman:Другото е мое изпълнение. Машината е Дайкин фтх50, свързан е както следва :вх. Фреона горе, изх. Вода към радиаторите горе, долу фреон изх. Връщашта вода от радиаторите долу. КАКВИ ПРОТИВОТОЦИ КАКВИ ПЕТ ЛЕВА. Защо трябва да се свърже на противоток? Някой да ми обясни с думи прости. Между другото ТП самоделка работи така от 2013г :?
Е това е то "противоток" - че двата флуида текат в противоположни посоки. Така се постига по-добър топлообмен, за което не мога да дам научна обосновка, но на практика в противоток изходната вода може да е с темп. по-близка то тази на входящия фреон, а изходящия фреон ще е малко под входящата вода. Ако са вързани обратно (в еднкави посоки) изходната вода и фреон ще са с температури близки до средната между входящите вода и фреон. Ако заместиш с реални входни температури ще видиш разликата.
Мерси много точно пояснение, Само в името на науката бих направил опит да обърна циркулацията, като обърна помпата :partyman:
davidzvezdata - специалист
пет мар 01, 2019 2:03 pmsean-john написа:
Здравейте колеги,след дълги години слугуване и мятане на въглища и дърва в котела,обмислям да мина на преправена термопомпа въдзух-вода към вече изградената ми парна инсталация.

Да започна с къщите,две малки къщи с обща квадратура 90-100м2 на разтояние една от друга 10-метра по тръбния път (свързани са към общия котел,заровени са в земята и са изолирани тръбите). Изолацията и на двете е 10см външна,а вътре са на гипсокартон,но без вата на стените, само на таваните 20см (не ме питайте защо :cry: ) с дограма както си трябва.Използват се добре оразмерени радиатори (а й винаги мога да добавя още някое ребро) който при постоянна работа на 50C ,поддържат вътре Т от около 22C ,при външна до -10.

Идеята ми не е да се топля 100% само на термопомпата,а да топли в дните до 0C външна,а при сериозно застудяване да сляза и да си драсна клечката на котела.Но пък ако с някоя от офертите мога да осъществя 100% отопление от ТП,също се приема,но котела ще си стой свързан паралелно в готовност.

Имам няколко предложения за термопомпи може би някой от тях може да е на форумен колега нямам идея.

Първият вариант е с външно тяло mitsubishi puhz-rp100vka втора употреба с нова електроника на Митсубиши обща цена грубо 4000лв

Вторият вариант е пак втора употреба тяло Дайкин 10-12кв грубата цена е пак толкова.

Третият е с ново тяло от инверторен климатик бюджетен ~1200-1400лв (Човека казва,че 18-ска ще ми върши работа ,но ми изглежда прекалено оптимистично 6-7кв максимално топлоотдаване да ме стоплят,но пък може би до 0C външна T ще се справи) и излиза около 3000лв.

Накратко аз виждам нещата така първите две оферти са по скъпи,тела втора употреба,но високи класове(особено митсубишито човека ми каза,че е един от най високите им класове и проблеми няма да имам).Тук най много ме притеснява живота на такова тяло което е работило 10 години и тепърва аз ще го сложа...дали ще работи още 10...Попринцип съм винаги за по скъпите и истински машини,но цената за ново не ми е по силите,а втората ръка леко ме притеснява... Тук сте вие :)

Другата оферта е бюджетна ново тяло евентуално с гаранция,леко ниска отоплителна мощност,но пък и ниска консумация.
Защо такава мощност - няма изолация ли... Аз съм с 7-10 квт правена термопомпа въздух-вода, на 350 кв.м. къща......Питай каквото искаш...Проектипай термопомпата за да е икономична - да работи на 32-42 градуса....
pechkata - специалист
чет дек 05, 2019 3:16 pmsean-john написа:
Многото хубаво не е на хубаво...започна да ме притеснява нещо.След дефрост машината си се форсира да навакса,водата е станала около 25C и започва да я подгрява,първите 10 мин добре топлия и студения фреон вървят ръка за ръка с разлика от 3-4C,T на водата се покачва бързо,но по някое време топлия фреон родължава да се покачва,а студения "замръзва"...пример от момента,топъл на 58C студен на 36C... някак си топлообмена в един момент рязко намаля и немога да разбера защо?И така машината продължава да работи на пълна мощност,но много бавно вече качва Т на водата?

Някакви идей? Дали е недостиг на фреон,или е нормално 30-40 мин да наваксва загубата от дефрост?

IMG_20191205_151230.jpg
А някой ти беше подхвърлил за машина GREE - ама никой не чува...
sean-john - специалист
В каква връзка го казваш това,немога да го разбера.Тези притеснения който ги имах и цитираш,разбрах,че са напълно нормални и просто такъв е принципа на климатика/ТП,който до сега не бях имал и никога не съм наблюдавал,дори след малка промяна на датчика за фреона започна да работи още по добре.След края на сезона съм меко казано доволен.
tupalka - специалист
След края на сезона би ли споделил общите си впечатления от машината. Месечни сметки, температури които поддържаш, налага ли се да палиш котела в по-студените дни.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Термопомпа въздух-вода преправена от климатик.Избор вариант." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: