• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
Колко харчи ТП зависи от това колко отдава. А колко отдава зависи от разликата на температурата между входящата и изходящата вода, и от дебита с който тази вода постъпва.

Моята им два алгоритъма на контрол на дебита. Единият е да поддържа dT на фиксирна температура (примерно 5 градуса). Ако е зададено да подава на 35 гледа на колко градуса е постъпващата вода. Ако е под 30 - качва дебита за да догони, ако е над 30 смъква дебита.

Другият алгоритъм е константна скорост в l/min :) .

Като го мисля най-добре е да работи с дебита към подовото/радиаторите/конвекторите. Така при зададена 35 към отоплителните уреди ще постъпва 35. Ама става сложно за реализиране.
tihar - специалист
пон яну 29, 2024 9:14 ambrum написа:
Колко харчи ТП зависи от това колко отдава. А колко отдава зависи от разликата на температурата между входящата и изходящата вода, и от дебита с който тази вода постъпва...
И аз го мислих така, но реалността при мен се оказва друга - разходът зависи най-вече (ако не и единствено) от температурата на фреона, който компресорът подава. Т.е. ако водата в радиаторите е много студена (18С), тогава фреонът се охлажда много (до към 19-20С) и в климатика успява да се загрее примерно до 40С, и машината харчи примерно 1500Вт. Когато радиаторите се затоплят (35С), тогава фреонът се връща по-топъл (36С) и се загрява до към 50С, при което разходът е 2000Вт. И в двете ситуации изходящата вода е 4-5С по-топла от входящата, и дебитът е съвсем еднакъв. Същото се получава и при размразяване - ако вън е студено, вътре водата е 30С, а вън е буца лед на около -5С до -10С, значи може може да отдаде много топлина. Но в това положение харчи към 900Вт и подава около 20С фреон. Когато ледът се поразкара и останат почти сухи тръби, а и водата охладнее (пр. 22С), при по-топло време фреонът става над 60С и животното харчи над 2500Вт. Всички тези цифри не са прецизни, но разходът при мен се движи точно по тази схема.

Дали зависи от типа на компресора (моят май беше винтов Хитачи) - не знам. От скоро имам възможност да го засичам колко и кога харчи, и се опитвам да разбера най-оптималния вариант за работа.
brum - майстор
Не зависи от типа на компресора. Зависи най-вече от физиката зад термопомата. Газът с който работи и цикъла през който минава.

Ако засечеш консумация на входа и изходяща мощност (по дебитомер и dT) ще видиш, че не играе в толкова големи граници както го описваш. При мен меря и входяща мощност, и изходяща, та цифрите са доста очевидни.
tihar - специалист
Бях доста убеден в това, което виждам ;) , но като каза така и се поразтърсих из нета. И попаднах на това https://www.mdpi.com/2071-1050/12/24/10521, където правят тест и една от графиките им показва същите резултати като при мен. Параметърът Q е отдаваната топлина, която се вижда да е около 3100 Вт, при стабилно покачващ се разход с покачване на температурата на водата (и съответно падащ COP).
(за уточнение параметрите Wcp и COPcp са данните специално за компресора, а W и COP са за цялата установка)

Прикачен файл

sustainability-12-10521-g004.png
brum - майстор
Сега те разбрах какво казваш. Нормално като се покачва температурата на водата да пада и COP-а. Това и по книжките го пише. Ама не можеш да си топлиш къщата с вода на 20 градуса. Давам пример от подгряването на бойлера днес.

Изходяща 30 градуса, консумирана мощност 1310 вата, отдадена 5380, КОП 4.10.
Изходяща 35 градуса, консумирана мощност 2100 вата, отдадена 7660, КОП 3.65.
Изходяща 45 градуса, консумирана мощност 3050 вата, отдадена 8030, КОП 2.63.
Изходяща 55 градуса, консумирана мощност 3200 вата, отдадена 6620, КОП 2.06.

Та на твоята графика ако добавиш и изходящата температура очаквам нещата да станат доста по-видни. И да, нормално КОП-а да е висок при 20 градуса вода, ама както казах - не можеш да си стоплиш къщата с вода на 20 градуса.
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: