• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
янко - специалист
Поръчах топлообменник 40 4,датчик поток и термометри,сега оглеждам за воден филтър
Ahmakov - специалист
пон юни 13, 2022 2:16 pmшоп написа:
Лично аз съм максималист и не бих се занимавал с ТО, който има изводи на 3/4"

По добре би било изводи на 1''

Хубаво е да имаш манометри и на ниската и на високата част. Т.е преди и след компресора. Без тях и без наблюдателно стъкло ще има да се чудиш какво става с машината. На запояване разбира се, че е по-добре. Всяко резбово съединение особено при вибрации ще изпусне след време.
Стъклото преди ТРВ, ЕРВ или капилярка. Най-добре комбинирай филтър със стъкло в едно.
То хубаво, че даваш такъв акъл, ама не ти ли прави впечатление, че фреоновите изводи са 22мм, а от климатика излизат тръби 6мм и10мм.
Човек и без никаква техническа грамотност, трябва да се досети, че нещо не е на ред.
А някой дали ще признае гаранцията, ако направите тези подобрения по климатика?
Отделно , климатика при 2С външна температура отдава максимум 5,2 kW, и то не за продължително време.
Въпреки че и с поръчания ТО, термометърът на течния фреон ще е от "дефектните" и няма да показва вярно...
шоп - майстор
чет юни 16, 2022 6:41 pmAhmakov написа:
не ти ли прави впечатление, че фреоновите изводи са 22мм, а от климатика излизат тръби 6мм и10мм.
Това какво общо има и какво пречи? На една от моите ТП компресора по спомен изводите са му 12 и 19мм, а кондензатора е с изводи 35.2 мм вътрешно !!!
Работи като часовник:-) За медни преходи всеки е чувал:-)

Няма никакъв проблем кондензатора да е и 10 кратно преоразмерен. Моя кондензатор е за около 70 киловатова машина, а при мен компресора може да даде 14-15 киловата макс.

Това е един от начините да се получи максимален КОП. Имам делта Т около и под 2 градуса между Т на кондензация и Т на изходящата вода.
Ahmakov - специалист
Ами пречи това, че преоразмеряването е 20 пъти. Минимума на климатика е 900W.
На номинална е 5 пъти.
Или и в най добрият вариант, след като кондензира ще има едно "разхождане" на течния фреон из каналите на ТО. За флаш газ чувал ли си?
И какъв е пада на налягане в твоя ТО. Максимален КОП с преоразмерен в пъти ТО само в "мазето".
Я покажи меден преход 22х6. И колко ще е пада на налягане само в този преход? С колко ще се "вдигне" КОП?
шоп - майстор
чет юни 16, 2022 8:55 pmAhmakov написа:
Минимума на климатика е 900W.
Сегашният климатик е 12000БТУ, а бъдещият 18ка
Все пак това е ТП, която ще грее къща или апартамент, а не една стая и да работи на минимум. Най-вероятно мощността няма да стига и ще бичи на макс, ако изобщо е инверторен.

Така, че да забрави 6мм медни тръби, а да се мисли в переспектива и фреоновата линия да си е оразмерена за 18ката.
Ahmakov - специалист
нед юни 12, 2022 11:18 pmянко написа:
Аз пак зациклих на топлообменник,sr b3 23 30 04 или sr b3 23 40 04,харесал съм дайкин AN28BRS,но в близките 3-4 месеца няма да мога да го взема
пет юни 17, 2022 6:51 amшоп написа:
Сегашният климатик е 12000БТУ, а бъдещият 18ка
Все пак това е ТП, която ще грее къща или апартамент, а не една стая и да работи на минимум. Най-вероятно мощността няма да стига и ще бичи на макс, ако изобщо е инверторен.

Така, че да забрави 6мм медни тръби, а да се мисли в переспектива и фреоновата линия да си е оразмерена за 18ката.
Да бе 18 ка.По назад съм писал колко му е мощността.
Ама и стария и новия са все с 6мм.
Ще бичи на макс постоянно на 30 и на 31 февруари...
янко - специалист
Аз отказах поръчката, че после пак я поднових,но нямали датчик поток и филтър.Манометри и стъкло честно казано не разбрах къде трябва да се монтират.Климатика ми е 0т 76 вата до 3,6кв,тоя който съм харесал е от 90 вата до 7,2кв,номинал някъде около 4кв
Всъщност тези 76 и 90 вата са минимална консумация
Ahmakov - специалист
Година на производство : 2000 до2001
Напрежение : 100V 50/60 Hz
Фреон : R410а
Параметри на климатика при 35°C външна температура :
Охладителна мощност : 2.8 kW(0.9~3.5)
Консумация : 0.515 kW(0.085~0.840)
СОР 5.44
Параметри на климатика при 7°C външна температура :
Отоплителна мощност : 4.0 kW(0.9~7.0)
Консумация : 0.710 kW(0.075~1.890)
СОР 5.63
Параметри на климатика при 2°C външна температура :
Отоплителна мощност : 5.1 kW
Консумация : 1.67 kW
Разгледай означенията за моделите на Дайкин.
AN28BRS.
Това 28 даже и на 12ка не го докарва.

SR-B3-23A-40-4 R410a
Режим на кондензатора: 10,5 kW
Tфр.вход=90C,
Tcond=50C,
Tвода-вход=40C,
Tвода-изход=45C.

Климатика при теб при какви условия ще работи?
Нещо общо между климатика и ТО намираш ли?
янко - специалист
Вече съм го поръчал.Какво може да стане след като е силно преоразмерен?
шоп - майстор
съб юни 18, 2022 8:37 amянко написа:
.Какво може да стане след като е силно преоразмерен?
Нищо и това изобщо не е силно преоразмерен кондезаторен топлообменник.
Преди 3 дни вакуумирах с моята трифазна вакуум помпа една система в която кондензатора тежи 400 кг (четристотин килограма) А компресора беше масовка ZR380

Все пак говорим за кондензатор. Тук важи принципа на Мечо Пух. Няма опасност от маслен капан, не трябва да изчисляваме скорост на фреона за да се върне маслото в компресора.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: