• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nasttii - специалист
Да попитам за ТП количеството вода в системата с повече вода или с по-малко вода е по-добре за работата на ТП? Ако е с повече вода няма ли да харчи повече докато дозагрее водата и обратното с по-малко вода да харчи по-малко или се бъркам?
нед яну 28, 2024 11:01 amnasttii написа:
Да попитам за ТП количеството вода в системата с повече вода или с по-малко вода е по-добре за работата на ТП? Ако е с повече вода няма ли да харчи повече докато дозагрее водата и обратното с по-малко вода да харчи по-малко или се бъркам?
Да приемем че имаме 2 съда единият е 1 кубик а другият е 10 кубика. Първият се загрява за час другия за 10 часа, след което ако няма отдаване на температура извън водата (чисто илюстративно) и двете ще спрат. Но както е в нашия случай да даваме от радиатори, подови утопления и прочие за да затоплим нашите стаи, това го гледаме като загуба на топлина от съда. Ако една стая се загрява до 20 градуса и така трябва да остане термопомпата ще спре когато няма загуба. Но ние имаме прозорци, слаби изолации или без изолации, което дърпа от температурата. С две думи ако искаш да ти е постоянно топло трябва постоянно да работи помпата. Единствената разлика е че ако е по слаба повече време ще компенсира загубите. Ако е по мощна по бързо, но това са загубите във водата.

За мен най оптималния вариант е за по дълго време с постоянство да набере и да поддържа. Необходимо е време да загрееш бетона, мебелите и всичко вътре. Изолацията я правим за да увеличим времето в което температурата се запазва вътре.

Вчера си направих експеримента ако вдигна температурата в помещенията колко ще е разликата в консумацията. Докато набере беше осезаема но днес като влезе в редовен режим на поддържане консумацията ми се върна в нормите 1-1,1 кв на час. Парата от 63 я вдигнах на 70, а на водата в парното на 46-47.

Циркулационната ми е на макс. Но пластинчатия ми е два пъти по голям от киловатите по КОП.

Имам въпрос само към хората които са замервали температурата на парата. Колко е максималната която сте замервали? Става въпрос за фреон 32.
шоп - майстор
нед яну 28, 2024 11:01 amnasttii написа:
Да попитам за ТП количеството вода в системата с повече вода или с по-малко вода е по-добре за работата на ТП? Ако е с повече вода няма ли да харчи повече докато дозагрее водата и обратното с по-малко вода да харчи по-малко или се бъркам?
Ако знаеш какво е буфер и защо хората го слагат и дават една камара пари за него ще си отговориш на въпроса.
nasttii - специалист
Добре аз съм с радиатори- 2бр х 2000х60, 2бр 1200х60,1бр 1000х60 1бр 600х60 ТП правена от 24 GREE Fairy II GWH24ACE/ K6DNA1I който е двустапален компресор.Трябва ли буфер за тази система или литрите в самите радиатори е достатъчен? ТП е настроена 40° топла и 35-36 студена, но консумацията ми е 2kw на час която според мене е висока.Наблюдавам че вдига до 65°-70° фреон и консумация 3kw след което спада до 850-900w стой така известно време след което като падне темп на водата вдига на 1.4kw след това 2.2kw и 3kw. и пак пада до 900w.Защо не стой примерно на 1.5kw и само да подържа темп?
нед яну 28, 2024 2:36 pmnasttii написа:
Добре аз съм с радиатори- 2бр х 2000х60, 2бр 1200х60,1бр 1000х60 1бр 600х60 ТП правена от 24 GREE Fairy II GWH24ACE/ K6DNA1I който е двустапален компресор.Трябва ли буфер за тази система или литрите в самите радиатори е достатъчен? ТП е настроена 40° топла и 35-36 студена, но консумацията ми е 2kw на час която според мене е висока.Наблюдавам че вдига до 65°-70° фреон и консумация 3kw след което спада до 850-900w стой така известно време след което като падне темп на водата вдига на 1.4kw след това 2.2kw и 3kw. и пак пада до 900w.Защо не стой примерно на 1.5kw и само да подържа темп?
Когато потока на водата в радиаторите ти се променя. Да кажем че си пуснал циркулацията на бавни обороти и топлата вода избутва студената. Когато е по бавна някои радиатори са по близо до разпределителна а други по далеч. При по близките ще усещаш по висока температура а при далечните по студена. Датчика за водата засича, че водата започва да се покачва до границите и забавя компресора, но като започне връщане от по студените го кара да започне отново да набира. Набирането ти е загуба и води до неравномерно загряване. Варианта ти е буферен съд преди входа в Тп или да се опиташ да регулираш дебита с кранчетата така че да остане хем потока на водата постоянен хем и температурата по равномерна. Буферния съд ти смесва водите и намалява температурните разлики в потока към помпата.

Сетих се за един вариант. Има едни термометри по 5 лева със сонди. Взимаш колкото са ти радиаторите и ги слагаш на изходящите тръби. Трябва дебитите така да ги направиш че да излиза еднаква температура от тях (еднаква до колкото е възможно, че и термометрите имат грешка в замерването). Иначе ще връткаш цяла седмица докато ги уцелиш :D

А така като ти гледам радиаторите всички са различни и ако са с прави кранчета определено разликата ти е голяма.
янко - специалист
Здравейте,пуснах моята термопомпа,но не вдигна над 29 градуса.Фреона е 54 гр. изходящия 34 и водата 27 и 29гр.Топлообменника е преоразмерен и става горещ само около входящия фреон.Как да оправя това?
нед яну 28, 2024 8:24 pmянко написа:
Здравейте,пуснах моята термопомпа,но не вдигна над 29 градуса.Фреона е 54 гр. изходящия 34 и водата 27 и 29гр.Топлообменника е преоразмерен и става горещ само около входящия фреон.Как да оправя това?
Трябва да видиш на колко градуса ти е зададено да гони ТП. Къде е датчика за фреон на топлообменника (тоя от серпентината на вътрешното тяло)? И колко ти показва че е достигнала от зададеното? Датчика на потока на изходящата къде е монтиран?
янко - специалист
Фреоновия е на входящия фреон,въздущния на входящата вода
нед яну 28, 2024 8:58 pmянко написа:
Фреоновия е на входящия фреон,въздущния на входящата вода
Фреоновия го дръпни на около 1/4 или 1/3 от размера на пластинчатия в посока изходящия фреон. А относно въздушния и аз пробвах там ама много куцо работи климатика и понякога може да ти влиза в грешка.. слагаш го на изходящата вода, но трябва да сложиш съпротивление на термодвойката че тям като стигне 30 градуса ще спре Тп.
nasttii - специалист
нед яну 28, 2024 2:47 pmBozhidar1988 написа:
нед яну 28, 2024 2:36 pmnasttii написа:
Добре аз съм с радиатори- 2бр х 2000х60, 2бр 1200х60,1бр 1000х60 1бр 600х60 ТП правена от 24 GREE Fairy II GWH24ACE/ K6DNA1I който е двустапален компресор.Трябва ли буфер за тази система или литрите в самите радиатори е достатъчен? ТП е настроена 40° топла и 35-36 студена, но консумацията ми е 2kw на час която според мене е висока.Наблюдавам че вдига до 65°-70° фреон и консумация 3kw след което спада до 850-900w стой така известно време след което като падне темп на водата вдига на 1.4kw след това 2.2kw и 3kw. и пак пада до 900w.Защо не стой примерно на 1.5kw и само да подържа темп?
Когато потока на водата в радиаторите ти се променя. Да кажем че си пуснал циркулацията на бавни обороти и топлата вода избутва студената. Когато е по бавна някои радиатори са по близо до разпределителна а други по далеч. При по близките ще усещаш по висока температура а при далечните по студена. Датчика за водата засича, че водата започва да се покачва до границите и забавя компресора, но като започне връщане от по студените го кара да започне отново да набира. Набирането ти е загуба и води до неравномерно загряване. Варианта ти е буферен съд преди входа в Тп или да се опиташ да регулираш дебита с кранчетата така че да остане хем потока на водата постоянен хем и температурата по равномерна. Буферния съд ти смесва водите и намалява температурните разлики в потока към помпата.

Сетих се за един вариант. Има едни термометри по 5 лева със сонди. Взимаш колкото са ти радиаторите и ги слагаш на изходящите тръби. Трябва дебитите така да ги направиш че да излиза еднаква температура от тях (еднаква до колкото е възможно, че и термометрите имат грешка в замерването). Иначе ще връткаш цяла седмица докато ги уцелиш :D

А така като ти гледам радиаторите всички са различни и ако са с прави кранчета определено разликата ти е голяма.
Колко трябва да е температурната разлика м/у топла и студена вода? Мойта е 4-5 градуса (топла 40-41 студена 35-36)помпата съм я пуснал на максимално 3-та, когато я намаля на 2-ра разликата е повече и почва да харчи повече ТП.
Имам един бойлер 80л направен от двете страни с по два изхода
Прикачен файл:
буфер.png
буфер.png (10.58 KиБ) Видяна 310 пъти
това смятам да добавя да видя как ще е
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: