• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
speka_rs - майстор
съб яну 27, 2024 1:31 amBozhidar1988 написа:
(искам само да кажете спрямо вашия опит дали е оптимално, че мисля дали да не подобрявам нещо или така си работи). Температурата на парата достига 74-75 градуса а на водата около 50. Но това е на макс и консумацията е 2 кв на час. При сваляне на водата до 44 и температура на парата до 63 дава 950-1100 вата а час. Топля и 200 литров бойлер като при него температурата за къпане е 41-42. Като се изпразни консумацията скача 1300-1400 вата докато набере. Климатика изобщо не гасне.
Моля да си кажете мненията по въпроса.
За Дайкин е съвсем нормално.

Моя спира само за дефрости и си продължава с поддръжката на температурата на водата.
Много прилична машина, имах малко грижа с дефростите, но накрая след експериментиране си дойдоха нещата на мястото.

п.с. Монтажа е интересен чувал съм за така монтирани машини, дано и стига само въздуха.
Последна промяна от speka_rs на съб яну 27, 2024 10:32 pm, променено общо 2 пъти.
brum - майстор
100kWh на денонощие е страшно много. Това предполагам е при ниски температури и би рябвало да е над 200kWh топлинна енергия. Моята се движи 20kWh до 30kWh консумация, а топли и бойлера. Какво топлиш?
resistbody - майстор
съб яну 27, 2024 10:30 pmbrum написа:
100kWh на денонощие е страшно много. Това предполагам е при ниски температури и би рябвало да е над 200kWh топлинна енергия. Моята се движи 20kWh до 30kWh консумация, а топли и бойлера. Какво топлиш?
Триетажна по 100кв чисти(може и повече да са) всичко на 22-24гр. на радиатори + 500л бгв.. 3 бани + 3 кухни (15 човека) при -8 до -10 е... газовия котел ми е 32 или 42кв... пускам го като вали сняг, че ТП е върху гаража и става снежен човек...
п.с.: Вътрешна изолация 3см XPS отвън мазилка тириновка.. няква посредстевна ПВЦ дограма..
Последна промяна от resistbody на съб яну 27, 2024 11:41 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
То туй си е малка бизнес сграда направо. Ама да - при т'ва положение 100kWh не изглеждат толкова много.

За снега - същата работа. Газовият котел заменя термопомпата в определени ситуации (голямо отклонение на КОП-а спрямо очакваният). При тежка мъгла или сняг в един момент минава на газ и като се постопли ходя да поливам с маркуча да смъкна леда.
resistbody - майстор
Точно заради поливането с маркуча превантивно я изключвам... два пъти тая година ми се наложи... и като трябва да се кача върху 3м гараж...
Само снега я мори.. иначе вдига разхода и се оправя... все пак е и правеняк, а не заводска..
съб яну 27, 2024 11:39 pmresistbody написа:
Точно заради поливането с маркуча превантивно я изключвам... два пъти тая година ми се наложи... и като трябва да се кача върху 3м гараж...
Само снега я мори.. иначе вдига разхода и се оправя... все пак е и правеняк, а не заводска..
Защо ме му направиш един навес? При мен в мазето 2 дена тече конденз и вече спря. Няма и капка и питата даже не се заскрежава. Щом е правена виж датчика за външната температура дали не е лепнат много на горе. Малко е трико работата, че трябва да оцелиш най доброто положение за твоя климатик и географски пояс. Ако е много на долу ще влиза повече в дефрост, ако вповече на горе вдига консумацията за по дълго време преди дефрост. Но от това ще ти намалее сметката :) другото, което забелязах е че температурния датчик на топлообменника ако е в средата или в края при входящата вода помпата се набира на макс, а за топлообмена трябва някакво време.. та ако с постоянство държи загубите ще работи по равномерно и малко по икономично. Ако е забодена на тръбата с парата пък я спъва и трудно набира загубите.
resistbody - майстор
Това с навеса го коментихаме преди няколко часа.. няма смисъл защото вентилатора си смуче и ще засмуква през топлообменика всичите снежинки...
Датчика е монтиран в среата на ТО на външното тяло..
Проблема е че той си се размразява, но над него обвиквата остава като пъшкул... затова ТП не трябва се се монтират така на открито..
brum - майстор
Това с навеса не мога да го твърдя докато не го пробвам. При мен е много лесно да се сложи една плоскост и да се види какъв ефект има. Само трябва да ми дойде музата :) .

Та туй дето си мисля е, че няма да спре всичкият сняг, но ще намали значително снега дето ще стига до външното тяло. А така ефекта върху КОП-а ще е по-слаб и по-рядко ще се налага да се чисти натрупан лед.
Ал_ - специалист
Преграда тип решетка няма ли да ограничи достъпа на сняг? Дали с ламели под ъгъл, или с разминаване на ламелите отпред и отзад, варианти сигурно има
brum - майстор
Идеята е да не ограничиш достъпа на въздух. Решетка ако задържа снега ще стане като преграда и за въздуха в един момент. Ама ще приказвам пак като пробвам. Дали тая година, дали другата - не знам. Но имам много удобен вариант да подпра шперплат между термопомпата и стената зад нея. Та лесно е, ама като навън застудее ме наляга един свръхестествен мързел за всичко свързано с излизане от къщата.
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: