• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте, за няколко дни изчетох почти всички теми за DIY термопомпи въздух-вода и все още имам няколко въпроса преди да започна с начинанието. Да споделя накратко какво ще отоплявам и как.. Имам етаж от къща с площ 110кв.м. Къщата е добре изолирана с 10см стиропор отвън и дограма с двоен стъклопакет. Етажът над мен и мазето под мен също са отопляеми. Стаите са с площ средно 18кв, като за по-малките съм предвидил панелен радиатор 260х60см а за по-големите два по 240х60см. Общо с лирата в банята са 7 радиатора. Свързани са до колекторна кутия на отделни кръгове. Идеята ми е да направя термопомпа въздух-вода от климатик 24-ка, като ще ползвам външното му тяло без промени а от вътрешното ще изкарам цялото управление и датчици и ще ги инсталирам към топлообменника. Тъй като имам доста ограничен бюджет от около 1500лв за климатика, се чудя дали да търся втора употреба Daikin, Mitsubishi, Toshiba и тн. или да взема нов но китайски Treo, Osaka, Midea? От няколко места чувам, че проблема при китайските климатици бил, че това, което пише на етикета не отговаряло на действителните параметри. Това вярно ли е?

Да отбележа, че не съм хладилен техник и предполагам, че пропускам доста важни неща, които ще научавам в хода на проекта, така, че съм отворен към критики, препоръки и тн.
tihar - специалист
Миналата есен сътворих това чудо вкъщи понеже имах водната инсталация с радиатори, които преди време са топлени от котел. Климатика е 24-ка на неизвестна възраст, свален при подмяна от някъде, марка GENERAL (не е инвертор) и колко точно мощност има не е известно (за без пари - толкова). Зимата не беше студена и комфорта от парното е несравим. Обаче, под -5 климатика вижда много зор и топлото вече не е толкова топло, и без радиатори и печки не ставаше. При близо -10 ползата от него беше символична.
Затова мисля, че освен колко мощност може да дава, то е важно и до колко ниска температура я дава. А евтините климатици си ги дават до -5. И остава човек да си реши дали държи на удобството да се отоплява само с помпата цяла зима (значи ще е нещо скъпо) или е съгласен за 15-20 дни да изкара старите печки и да помага на евтиния климатик.
После е добре да съобрази дали да е инвертор или не. Инверторът ще поддържа температурата по-лесно, но пък повечето електроника може да е по-трудна за преборване (някои климатици не обичат да им липсва вътрешното тяло например).

Успех в начинанието
a_stoev - майстор
вт окт 15, 2019 11:26 pmFlogger написа:
Здравейте, за няколко дни изчетох почти всички теми за DIY термопомпи въздух-вода и все още имам няколко въпроса преди да започна с начинанието. Да споделя накратко какво ще отоплявам и как.. Имам етаж от къща с площ 110кв.м. Къщата е добре изолирана с 10см стиропор отвън и дограма с двоен стъклопакет. Етажът над мен и мазето под мен също са отопляеми. Стаите са с площ средно 18кв, като за по-малките съм предвидил панелен радиатор 260х60см а за по-големите два по 240х60см. Общо с лирата в банята са 7 радиатора. Свързани са до колекторна кутия на отделни кръгове. Идеята ми е да направя термопомпа въздух-вода от климатик 24-ка, като ще ползвам външното му тяло без промени а от вътрешното ще изкарам цялото управление и датчици и ще ги инсталирам към топлообменника. Тъй като имам доста ограничен бюджет от около 1500лв за климатика, се чудя дали да търся втора употреба Daikin, Mitsubishi, Toshiba и тн. или да взема нов но китайски Treo, Osaka, Midea? От няколко места чувам, че проблема при китайските климатици бил, че това, което пише на етикета не отговаряло на действителните параметри. Това вярно ли е?

Да отбележа, че не съм хладилен техник и предполагам, че пропускам доста важни неща, които ще научавам в хода на проекта, така, че съм отворен към критики, препоръки и тн.
Първо, радиатори с термопомпа не е най-добрата идея.
Второ 1500 за климатик, топлобменник, помпа? Предвиждаш ли датчик поток, желателна защита, но не задъжителна за отопление. Предвиди задължително антифриз. При дефрост и спряла помпа може да се спука топлообменник.
Трето, избрал си най-гадните китайци.
Четвърто, характеристиките в правилните документи са посочени правилно.
Първо, благодаря и на двамата за отговорите! Забравих да кажа, че подът на етажа е дюшеме с 5см изолация под него (стиропор), така че вариант за подово нямам, конвекторите също не са ми опция, понеже тези радиатори ги заварих вече закупени и са чисто нови, така че се налага да използвам това, което имам. Относно климатик, както и двамата ме насочихте, проверих така наречените capacity tables за изменението на мощността с изменението на външната температура и определено има огромна разлика в производителите. Спрямо справките, които направих за сега фаворитите са 2 - Daikin 24ка и Тошиба 24ка, като Тошибата е малко по-старичка и съответно една идея по-зле спрямо таблиците за -10 градуса, но и двете гарантират изходна мощност около 5kw. Бюджета, който съм обявил е само за закупуване на климатик, за вътрешното тяло също ще гледам да се огранича до 1000 пък ще видим.

a_stoev - колега, не съм мислил изобщо за датчик поток. Би ли обяснил защо е необходим? За антифриза е добра идея, само трябва да видя как да напълня системата с него..

На друг етаж от къщата, със същата квадратура има монтирана термопомпа от българска фирма, която също е преправяна от климатик. Външното тяло, когато го инсталираха, казаха, че било Тoshiba, но в последствие, когато се разрових да видя кое как е инсталирано и да черпя ноу-хау за моята самоделка видях че тялото е на Gree и доста умело са замаскирани навсякъде логата... :-D Идеята ми е, че на този етаж помпата работи безпроблемно вече 3-та година, и не се е усещало да се тормози дори в големите студове. Продадена е за 12kW но на етикета на външното тяло пише Max current - 13A, което някак си не ми се връзва, и се опитвам да разбера какъв точно модел на Gree са използвали.. 18ка ли е, 24ка ли е, инвертор ли е, сплит ли е. Има ли някакъв начин да се разбере по-размерите на външното тяло например? Защото ако успея да намеря същия модел ще знам, че няма да имам проблеми относно мощност. Относно вътрешното тяло, използвали са тръбен топлообменник а не пластинчат, разширителен съд, и платката за управление на вътрешното тяло + двата датчика.

:partyman:
speka_rs - майстор
Според мен за 110 м2 поне 24ка. Аз съм фен на Дайкина. Давай смело ще помагам със каквото мога.

п.с. И да кажа че при -10 дори и на Дайкина ще му трябва помощ от някоя духалка или някой друг климатик, ако има вече инсталиран.
GalinBelos - специалист
Нека не звучи като заяждане , ама твойта работа няма да стане .
1. За 1500 лв. не можеш да си купиш никаква 24-ка . По 1500 лв. вървят среден клас 12-ки . Кратка справка с гугле показва , че дори Трео 24-ка е 1800 лв. , пък тука ми говориш за Тошиба и Дайкин .
2. Това с преправянето ставаше едно време , с конвеционалните модели . Такива вече няма . Инвертора е с много сложен софтуер за управление , и не можеш го излъга лесно .
3. Една 24-ка отдава само 5-6 kW топлинна мощност . Това е крайно недостатъчно за 110 м2 площ . Това дето го гледаш на първият етаж , не е никаква самоделка , това си е фабрична термопомпа . Надписите Грее да не те послъгват , сега всичко се прави в Китай и само се брандира за определена фирма . Само за сведение , голяма част от моделите на Дайкин , се произвеждат в заводите на Грее Китай . И тия 12 kW не са електрическа , а са топлинна мощност .
Ти не правиш ралика между топлина и електрическа мощност , ама си тръгнал самоделна термопомпа да правиш . Успех с начинанието .
чет окт 17, 2019 1:28 pmGalinBelos написа:
Нека не звучи като заяждане , ама твойта работа няма да стане .
1. За 1500 лв. не можеш да си купиш никаква 24-ка . По 1500 лв. вървят среден клас 12-ки . Кратка справка с гугле показва , че дори Трео 24-ка е 1800 лв. , пък тука ми говориш за Тошиба и Дайкин .
2. Това с преправянето ставаше едно време , с конвеционалните модели . Такива вече няма . Инвертора е с много сложен софтуер за управление , и не можеш го излъга лесно .
3. Една 24-ка отдава само 5-6 kW топлинна мощност . Това е крайно недостатъчно за 110 м2 площ . Това дето го гледаш на първият етаж , не е никаква самоделка , това си е фабрична термопомпа . Надписите Грее да не те послъгват , сега всичко се прави в Китай и само се брандира за определена фирма . Само за сведение , голяма част от моделите на Дайкин , се произвеждат в заводите на Грее Китай . И тия 12 kW не са електрическа , а са топлинна мощност .
Ти не правиш ралика между топлина и електрическа мощност , ама си тръгнал самоделна термопомпа да правиш . Успех с начинанието .
Нека не бързаме със заключенията.
1. Кратка справка с olx.bg показва че Toshiba 24-ка струва 1400лв., Дайкина, който съм намерил е на подобна цена от човек, пак 24ка.
https://www.olx.bg/ad/toshiba-24ka-podh ... 91d009814d
2. Факт е, че има преправени термопомпи от инверторни климатици.
3. Това, което съм виждам на етажа със сигурност не е фабрична термопомпа, защото виждам как са свалили целия панел с дисплея от вътрешното тяло на клииматик и са го натикали в тяхната кутия, за да работи дистанционното, и как са си играли със датчиците :-D Относно електрическата мощност, тези 13А са максимума, което означава 13Aх220V=2860W а номиналната мощност със сигурност е по-ниска, така че говорим за консумирана мощност около 2300W, което дори умножено по супер нереалния COP от 5 пак не прави 12kW.
чет окт 17, 2019 11:50 amspeka_rs написа:
Според мен за 110 м2 поне 24ка. Аз съм фен на Дайкина. Давай смело ще помагам със каквото мога.

п.с. И да кажа че при -10 дори и на Дайкина ще му трябва помощ от някоя духалка или някой друг климатик, ако има вече инсталиран.
Ами за тази зима ще пробвам с 24-ка изпитателно. По принцип 2 от стаите все още не са обитаеми, така че ако много се затормози в краен случай мога да им смъкна топлоподаването. И ако е много зле положението евентуално ще търся нещо по-мощно за догодина. Благодаря за съдействието!
Малък ъпдейт.. Понеже бях твърдо решен да разбера от какво аджеба е направена вече инсталираната термопомпа, която споменах, започнах да търся всякакви надписи, които биха ме довели до модела. В крайна сметка разбрах.. Климатикът който са използвали е Gree Lomo GWH24QE. 24-ка с номинал на отопление 7.25kW при 7 градуса, и около 3,7kW при -15 според документацията на производителя.

Това е платката за управление:
Изображение

И успях да намеря схема за съответната платка:
Изображение

Интересното е че на PGF буксата, където според схемата идва обратната връзка за оборотите на вътрешния вентилатор са свързали една малка платка с чип, което предполагам е pulse generator, които имитира работата на вентилатора. Нещо, което ще трябва да имам предвид и при моята помпа. Въпросът е как да разбера с каква честота е нормалният сигнал, който трябва да се получава на тази букса?
Билян - специалист
Може би трябва да се измери. Или модела на датчика все ще излезе нещо. И аз съм замислил нещо такова но по голям климатик търся намерих но е само за охлаждане и се отказах за сега чакам донор.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: