• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nasttii - специалист
Да попитам с какво контролирате помпата която върти водата в топлообменика?
resistbody - майстор
съб дек 17, 2022 9:24 pmnasttii написа:
Да попитам с какво контролирате помпата която върти водата в топлообменика?
С нищо, върти 24/7
nasttii - специалист
За тоя климатик GREE FAIRY GWH24ACЕ / K6DNA1А кой топлобменик ще ми препоръчате? Според вас ще е достатъчен ли за 70кв2м с радиатори?
шоп - майстор
нед дек 18, 2022 8:43 amnasttii написа:
Според вас ще е достатъчен ли за 70кв2м с радиатори?
Без да го преправяш климатика го дават за помещения 50-60м2. Ти искаш още един топлообмен + радиатори... Няма как да стане освен ако си в почти пасивна къща.
resistbody - майстор
нед дек 18, 2022 12:20 pmшоп написа:
нед дек 18, 2022 8:43 amnasttii написа:
Според вас ще е достатъчен ли за 70кв2м с радиатори?
Без да го преправяш климатика го дават за помещения 50-60м2. Ти искаш още един топлообмен + радиатори... Няма как да стане освен ако си в почти пасивна къща.
Предостатчна е 24-ка за 70кв, друг е впроса за избор на марка.... грии не са от най-икономичните и са с висок минимум.... Аз топля 250кв + 500л БГВ с 42-ка... пак не е много добра машинта ама беше евтина...
nasttii - специалист
Каква марка ще ми препоръчате да взема щом gree не е толкова добре и какъв топлообменик да взема?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 18, 2022 12:20 pmшоп написа:
Без да го преправяш климатика го дават за помещения 50-60м2.
Не знам кой, какво и защо дава, но аз чета, че отдава 7,4кВт, което е според мен е напълно достатъчно за 70м2 съвременно жилище. Не вярвам да няма никаква изолация.
нед дек 18, 2022 12:20 pmшоп написа:
Ти искаш още един топлообмен + радиатори... Няма как да стане освен ако си в почти пасивна къща.
Точно в този "още един топлообмен" е разковничето, точно заради него това външно тяло ще успее да стопли ефективно много по-голяма квадратура, отколкото е една "духалка" на тавана. При топлообмена енергия не се губи, губи се някой градус от температурата на първия топлоносител, което изобщо не е фатално, ако правилно са оразмерени компонентите на системата - топлообменник, отоплителни тела, тръби, помпа...
Друг е въпроса, че за мен е пълна глупост да купуваш китайски климатик за 2500лв, който после да преработваш на ТП, при положение че за тези пари ще си купиш истинска термопомпа с контролер за термопомпа
nasttii - специалист
Еми питам ви кой модел да взема щом грии не са добри толкова?Нищо не казвате за топлообменика колко голям да е? Къде има термо помпи за 2500лв нови и стават ли изобщо? Жилището(горен етаж на къща) е с изолация и пвц дограма.
Lutchezar - майстор
Климатът в цяла България е различен, зимните температури също. Има значение каква е стената, вид и дебелина на топлоизолацията, отопляем ли е долният етаж, имаш ли още по-добра от стенната изолация на тавана, имаш ли много прозорци, какво е изложението на прозорците, досега как е отоплявано, с какви разходи какви температури са постигане?
Чак с тези начални данни можеш да правиш сметки за вид и начин на отопление, в случая термопомпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 18, 2022 3:04 pmnasttii написа:
Къде има термо помпи за 2500лв нови и стават ли изобщо?
А ти защо смяташ, че ще имаш ТП за 2500лв? Смятай я поне 4000. Топлообменник, помпа, разширителен съд, фитинги нямат ли цена? А 2 години гаранция? Не е като да купуваш котка в чувал, като в твоя случай - даваш парите и не знаеш какво ще получиш :cool:
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: