• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
dilait19 - специалист
ср дек 06, 2023 6:18 pmHursa написа:
Сигурни ли сте в примерните температури, които сте написали? (Защото, ако реално са такива - това подлага под съмнение магическите способности на Магьосника. Но може и да е точно обратното - да ги потвърждава :)) Преди да ви направи впечатление - каква бе температурната разлика?
Всичко опира до това че Дайкичето колко и да е куче,няма неограничена мощ,4 радиатора по1400/600,1 1800/600,1 800/600 и 2 лири,площад е 95кв.м.
:? :prayer:
tihar - специалист
пон дек 19, 2022 5:56 pmшоп написа:
....
гледай високите ТО, по-ефективни са. 105 тата серия на Каори е ОК.
Може и с по-малко от 30 пластини
Какво ги прави по-ефективни? Аз си представях, че по-високите (при еднаква площ и обем) са с по-малък брой и по-дълги канали, което само означава по-голям пад на налягане. Топлообменът иначе ще да е еднакъв, май?
resistbody - майстор
ср дек 13, 2023 11:30 pmtihar написа:
пон дек 19, 2022 5:56 pmшоп написа:
....
гледай високите ТО, по-ефективни са. 105 тата серия на Каори е ОК.
Може и с по-малко от 30 пластини
Какво ги прави по-ефективни? Аз си представях, че по-високите (при еднаква площ и обем) са с по-малък брой и по-дълги канали, което само означава по-голям пад на налягане. Топлообменът иначе ще да е еднакъв, май?
серия 105 е с по-големи изводи и по-голямо разстояние между ламелите... не съжалявам изобщо че взех 105-ца... 30 пластини е тамън на 42-ка климатик..
ср дек 06, 2023 6:18 pmHursa написа:
Сигурни ли сте в примерните температури, които сте написали? (Защото, ако реално са такива - това подлага под съмнение магическите способности на Магьосника. Но може и да е точно обратното - да ги потвърждава :)) Преди да ви направи впечатление - каква бе температурната разлика?
Здравейте , какви са нормалните температурни разлики на фреона при направата на Термо помпа. И на какво се дължат ако температурите са с големи разлики горещ и охладен фреон
Hursa - майстор
В случая, според мен - температурната разлика по фреон е нормална (зависи какви са другите условия). "Проблема" е, както човека е дал температурите - излиза че температурата на греещия фреон в кондензатора на изхода е по-висока от температурата на входящата вода - това на практика не трябва да е така. (Сигурно има грешка - при измерванията или от датчиците, а може просто при писането да е сгрешил.) За да са относително по-големи разликите по фреон в случая пред и след компресора - до колкото разбирам - има нормални (експлоатационни) причини и аварийни такива. Но е дълго да се разписват, а на мен, като на не специалист ще ми трябва още повече писане, но някой хора се дразнят при дълги постове от такива :) Ако ви интересува - да се надяваме специалист да ги разпише, да ги обясни. :)
Hursa - майстор
нед яну 07, 2024 9:11 pmHursa написа:
...по-висока...
Сорри - да се чете "по-ниска" :)
tihar - специалист
нед яну 07, 2024 6:24 pmtaurin написа:
....

Здравейте , какви са нормалните температурни разлики на фреона при направата на Термо помпа. И на какво се дължат ако температурите са с големи разлики горещ и охладен фреон
Теоретично разликата между изходящ фреон и входяща вода трябва да е близка до 0, т.е. цялата възможна топлина да е прехвърлена от фреона към водата. Реално при мен се върти около 1.5 - 2 градуса (датчиците имат 0.5 градуса допуск). Но при топло време започва да се качва - топлообменникът не е голям.
Ако разликата стане значително по-голяма, значи нещо в топлообменника не достига (капацитет и/или дебит на водата). Не че е драма, но явно машината подава много топлина, която не може да бъде прехвърлена (а машината си харчи ток ...).

А за посочените температури 38С на изх. фреон и 39С на вх. вода - явно са грешни, но може да е от допуска на термометрите или грешка от въздействие от околната среда. Аз имах бая разминаване преди да ме осени идеята да покрия тръбите и термометрите с добра изолация - беше абсурдно играене на показанията при всеки повей.
А защо се качва делтата на фреона - явно капацитета на машината пада. Дали е от загуба на фреон, или навън е по-студено, или пък някой е засилил помпата на водата и тя дърпа повече топлина ....
nasttii - специалист
Ако може някои с правена ТП от 24 климатик да даде инфо за консумация на kw месечно и дневно.Мерси предварително!
brum - майстор
За какво ти е консумацията на правена ТП в някакъв обект дето нямаш идея какви са му загбуите и при какви условия е работила?
шоп - майстор
чет яну 25, 2024 6:41 pmnasttii написа:
Ако може някои с правена ТП от 24 климатик да даде инфо за консумация на kw месечно и дневно.Мерси предварително!
Това какво ще ти помогне?
Два еднакви имота, с еднакви топлозагуби, с еднаква локация, едните обитатели мръзнат при +20 гр, другите ходят по гащи при 26 ?!
Има климатик донор за 400 лв има и за 4000. Дали ТП ще са равностойни?
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: