• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
resistbody - майстор
чет яну 25, 2024 7:28 pmшоп написа:
чет яну 25, 2024 6:41 pmnasttii написа:
Ако може някои с правена ТП от 24 климатик да даде инфо за консумация на kw месечно и дневно.Мерси предварително!
Това какво ще ти помогне?
Два еднакви имота, с еднакви топлозагуби, с еднаква локация, едните обитатели мръзнат при +20 гр, другите ходят по гащи при 26 ?!
Има климатик донор за 400 лв има и за 4000. Дали ТП ще са равностойни?
Моя донор 24-ка е 300лв... къщата е с 20см изолация.. на подово... ако му кажа една стойност дали после ако неговата гори 3-4 пъти повече ще е доволен от моя отзив... (п.с. Не мога да му дам данни защото не живея там сега)
Сегашната къща с 42-ката в най-студеното е стигало до почти 100квч на ден...
ivanovbg - майстор
Явно колегата иска да си направи предварителна сметка дали си заслужава труда и средствата.

Та аз така си правя сметката. Къщата този студен месец я отоплявам с 1,5 до 2 чувала пелети на ден. това ще рече по 30кг макс дневно или по 4киловатчаса на килограм = 120киловатчаса на ден(взимам максималното) ми трябват за да ми е топло. Средномесечната януарска температура за Брезник я да ват -2градуса. Правя си някакви сметки за КОП и получавам примерно КОП = 2,5. Значи 120:2,5=48 киловатчаса на ден разход на ток. По 0,27ст на киловатчас са едни 13лв дневно с климатика срещу 16 лева пелети. Едни 20% по малко разход на месец. 24ката климатика като го обърнем в киловата излиза около 8 киловата тоест 8х24часа=192киловатчаса дневно може да даде - покрива ми нуждите като цяло.

Тъй като харча около 3 -3,5 тона на сезон това ще рече около 1800лв , 20% икономия са едни 360лв. икономия на сезон(отоплителния сезон в Брезник е 8-9 месеца в зависимост от годината). За мен не си струва галимацията само и само да кажа,че съм модерен.
Сметките са без кръчмар, но дават някакъв ориентир.
:partyman:
nasttii - специалист
Няма да ми помогне с нищо.Искам да видя просто колко енергия израсходват другите.
ivanovbg - майстор
Другите харчат енергия колкото ти трябва за отопление разделена на КОП-а. КОП-а зависи от външната температура като колкото тя е по ниска толкова той е по малък. А колко енергия ти трябва зависи от квадратурата и изолацията на къщата/апартамента.

Знаеш ли колко енергия ти трябва?
speka_rs - майстор
чет яну 25, 2024 6:41 pmnasttii написа:
Ако може някои с правена ТП от 24 климатик да даде инфо за консумация на kw месечно и дневно.Мерси предварително!
Около 600 кВт/ч за Януари, като е имало дни и със 25 кВт/ч на ден имало е и с 10 . Машината е от нов Дайкин FTXP60.
пет яну 26, 2024 9:08 amspeka_rs написа:
чет яну 25, 2024 6:41 pmnasttii написа:
Ако може някои с правена ТП от 24 климатик да даде инфо за консумация на kw месечно и дневно.Мерси предварително!
Около 600 кВт/ч за Януари, като е имало дни и със 25 кВт/ч на ден имало е и с 10 . Машината е от нов Дайкин FTXP60.

Здравейте ентусиасти :)
Искам да споделя с вас един не евтин но все пак опит до момента. Преработка на Daikin FTXP71N с RXP71N. Сигурно не сте виждали такъв монтаж, но както винаги има и първи път.

Като за начало живея в Драгалевци в София. Отоплявам се на котел с дърва и всяка година поръчвам минимум 10 кубика. Само че тази година ми преля чашата като ми ги докараха на по 2 метра и с диаметър 60-90 см
:x :x окапаха ми всички стави и кокали да се оправя с тях и си казах, че на дърти години няма да мога да събера и клечки за подпалки… Та къщата в която живея е с мазе, 2 етажа и таван. Около 500 кв и живея само на втория етаж. Под мен не се отоплява и над мен също. Имам 2 спални по 20 кв хол и кухня 40 кв коридор и баня 15 кв и едно мокро 5 кв. В кухнята хола, едната спалня и мокрото съм с подово, а другите с алуминиеви радиатори. Изолация 8 см каменна вата отвън и гипскартон с вата от вътре. С котела е жега и при най отрицателните температури, но за сега най студеното с Daikina съм видял 2 дена -10 - -15 градуса и работи перфектно.

Та разликата се изразява в това че на мен мазето ми е вкопано (денивелация) и по голямата част от основите са в земята. Имам предвиден отвор в него за прозорец, но реших да монтирам там външното тяло и да използвам постоянната температура на стените от почвата (вместо да сондирам и да копая серпентини). Там и без това го ползвам за склад. Ще опитам да кача снимки през телефона.. :)

Та опитах се първо да си купя само външното тяло и да го подкарам - 2800 лв. Ново с нова технология. Естествено изядох дървото. Без вътрешното тяло платката не работи - Ок. Още 1500 лв за вътрешното. Викам добре от него ми трябват само платките и мотора а тялото ще го мъдра нещо. И там дърво - мотора на Дайкин е само статор, датчика на хол и магнита са на перката… значи тялото трябва да е цяло - Ок. Монтирах го до външното тяло и отгоре ми сложих чували да не духа струята. От външната страна сложих ламаринена гравитачна решедка да не духа в мазето когато не работи или е много силен вятъра. С всички които говорих ми препоръчваха да взема 10 кв пластинчат топлообменник, но за мийте опити се оказва ме най малкия с 1” входове и изходи е 16 кв а това е голямо прасе. Хубаво купих го и викнах едни пичове да го заварят и да направят магиите на инсталаторите на климатици (да го вакуумират, тестват и там процедурите с климатик). Вързах системата с парното и всичко изглежда ток и жица - ама не. Дайкина му трябва проследяването на достигнатата температура в стаята (все пак е климатик) иначе работи на макс до изключване по налягане или прегряване. Датчика е на платката запоен термистор без индикации. Замерих го и купих термодвойка и я запоих за платката. Тоя модел е с NCT термистор. И него го сложих на топлата вода след топлообменника. За да работи на повече градуси на водата се слага регулируеми съпротивление за да мери по ниска температура иначе стига до 30-32 и климатика спира. Другата термодвойка от серпентината я монтирах на 100 места по пластинчатия докато не заработи без прегряване и за мен по оптимално (искам само да кажете спрямо вашия опит дали е оптимално, че мисля дали да не подобрявам нещо или така си работи). Температурата на парата достига 74-75 градуса а на водата около 50. Но това е на макс и консумацията е 2 кв на час. При сваляне на водата до 44 и температура на парата до 63 дава 950-1100 вата а час. Топля и 200 литров бойлер като при него температурата за къпане е 41-42. Като се изпразни консумацията скача 1300-1400 вата докато набере. Климатика изобщо не гасне. Разхода на ден е между 23 и 29 кв на ден. И пак ми се вижда много. За щастие поне не влиза в де фрост режим и не обледенява.

Моля да си кажете мненията по въпроса. Тотал всичко ми се върза 2800+1500=4300 климатик 700 пластинчат на данфос 500 лв за пичовете и други материали. 200 лв за решетка. (тотал 5700 лв). На фона на цената за фабрични съм доволен.
Прикачен файл:
1703054393823310.jpeg
Прикачен файл:
1698743141817482.jpeg
Прикачен файл:
1698743126695673.jpeg

Прикачен файл

1699098619427103.jpeg
nasttii - специалист
Нормално ли е ТП да не спира въобще да почива? Работи нон стоп само дето намаля и увеличава мощноста от 900w до 2400-3000w в различни граници не постояно.Струва ми се ,че малка ТП 24-ка за мене.
съб яну 27, 2024 5:31 pmnasttii написа:
Нормално ли е ТП да не спира въобще да почива? Работи нон стоп само дето намаля и увеличава мощноста от 900w до 2400-3000w в различни граници не постояно.Струва ми се ,че малка ТП 24-ка за мене.
Същата работа е и при мен, но границите не са ми толкова големи. Също така се получава тава граница когато много го ръчкаш :) на снимката при мен се вижда, че варира днес от 1 до 1,1 кв на час. Ако има някой друго виждане да каже :)

Прикачен файл

IMG_4336.png
IMG_4336.png (99.32 KиБ) Видяна 336 пъти
nasttii - специалист
Не го пипам изобщо.Сложил съм го на 19 което отговаря на 40° вода топла и 35°-36° студена.Моя харчи по 2kw на час нощем и 1.7kw денем.Струва ми се ,че е много.Помпата за водата е на 3-та.
resistbody - майстор
съб яну 27, 2024 5:31 pmnasttii написа:
Нормално ли е ТП да не спира въобще да почива? Работи нон стоп само дето намаля и увеличава мощноста от 900w до 2400-3000w в различни граници не постояно.Струва ми се ,че малка ТП 24-ка за мене.
To това е идеята на инвертора, само да компенсира загубите и да работи постоянно... моя дайкин е с висок минимум 1200вата и в топлото гасне.. иначе се рзвърта и над 5000... сега зимата имам дни 100квч на денонощие ми е напуквал...
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: