• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
Основния камък който ще катастрофираш е, че с радиатори едва се справят фабричните машини. Трябва ти вода на 50*C и разликата в копа и спада на мощността е значителнна. Графиката която гледаш е за вътрешно тяло дето грее въздух 22*С и издухва 45*С. Като пуснеш вода 50*С смяташ ли, че ще доближиш изобщо фабричните данни?
пет окт 18, 2019 8:33 ama_stoev написа:
Основния камък който ще катастрофираш е, че с радиатори едва се справят фабричните машини. Трябва ти вода на 50*C и разликата в копа и спада на мощността е значителнна. Графиката която гледаш е за вътрешно тяло дето грее въздух 22*С и издухва 45*С. Като пуснеш вода 50*С смяташ ли, че ще доближиш изобщо фабричните данни?
Радиаторите са предвидени за отопление с термопомпа, с температура на водата от 40°. Давам пример с едната стая- спалня с квадратура 16кв. според тази таблица https://thermopump.eu/head_bg/files_bg/ ... te_bg.html необходимата мощност за отопление е 0.59kW при външна температура от -10.
Изображение

Радиаторът в тази стая е с размери 600х2400mm. По данни от таблица на друг производител, но за същият тип радиатор, мощността на този радиатор при температура на влизане на водата T1-40°, температура на излизане T2-32° и необходима температура в стаята Ti-21° е 800W. Таблицата може да се намери тук: https://www.korado.bg/produkti/radik/ra ... elny-vykon

Чисто на хартия не мисля, че ще имам проблем с радиаторите. А на практика, както споменах, имам директни наблюдения на същата машина, но на друг етаж и работи доста задоволително.

Поправете ме ако греша, но веднъж докарана до 40° водата няма ли по-голяма способност да акумулира топлината от въздуха? Ще става въпрос за дозагряване в рамките на 10на градуса.

Междувременно, понеже нямам осцилоскоп, успях чрез Arduino да измеря честотата на импулсния генератор :-D Вече знам какви стойности трябва да му докарам.
Изображение


Благодаря на всички, които се включвате в проекта!
:partyman:
speka_rs - майстор
Колега, едно нещо дано си имал в предвид като си правил системата да си захранил радиаторите с големи тръбички, щот голям радиатор със малка тръба може луд да те направи.
a_stoev - майстор
Пробвай тоя калкулатор.
пет окт 18, 2019 12:03 pmspeka_rs написа:
Колега, едно нещо дано си имал в предвид като си правил системата да си захранил радиаторите с големи тръбички, щот голям радиатор със малка тръба може луд да те направи.
Ами системата е лъчеобразно изградена и всеки радиатор си е на отделен кръг, а тръбите са на φ16mm.

a_stoev - кой калкулатор?
sokolov.91 - майстор
съб окт 19, 2019 10:21 pmFlogger написа:
пет окт 18, 2019 12:03 pmspeka_rs написа:
... а тръбите са на φ16mm.

Честито.
Билян - специалист
Не е толко голям проблема с тръбите с по голяма помпа става. И аз не знаех и пуснах 16ки но се справям внимавай с радиаторите кранове че повечето отварят много малко с тях ми беше проблема, но ги махнах и държа делта 4гр с конвектори което не е зле.
kaspar4o82 - специалист
чет окт 17, 2019 1:28 pmGalinBelos написа:
Нека не звучи като заяждане , ама твойта работа няма да стане .
1. За 1500 лв. не можеш да си купиш никаква 24-ка . По 1500 лв. вървят среден клас 12-ки . Кратка справка с гугле показва , че дори Трео 24-ка е 1800 лв. , пък тука ми говориш за Тошиба и Дайкин .
2. Това с преправянето ставаше едно време , с конвеционалните модели . Такива вече няма . Инвертора е с много сложен софтуер за управление , и не можеш го излъга лесно .
3. Една 24-ка отдава само 5-6 kW топлинна мощност . Това е крайно недостатъчно за 110 м2 площ . Това дето го гледаш на първият етаж , не е никаква самоделка , това си е фабрична термопомпа . Надписите Грее да не те послъгват , сега всичко се прави в Китай и само се брандира за определена фирма . Само за сведение , голяма част от моделите на Дайкин , се произвеждат в заводите на Грее Китай . И тия 12 kW не са електрическа , а са топлинна мощност .
Ти не правиш ралика между топлина и електрическа мощност , ама си тръгнал самоделна термопомпа да правиш . Успех с начинанието .

И какво е толкова сложно да направиш термопомпа
Сложно е за тоя който няма желание той търси и причини и оправдания също и много критикува
чет окт 17, 2019 4:39 pmFlogger написа:

Интересното е че на PGF буксата, където според схемата идва обратната връзка за оборотите на вътрешния вентилатор са свързали една малка платка с чип, което предполагам е pulse generator, които имитира работата на вентилатора. Нещо, което ще трябва да имам предвид и при моята помпа. Въпросът е как да разбера с каква честота е нормалният сигнал, който трябва да се получава на тази букса?
може ли малко повече инфо как се захранва генератора и 555 ли е?

аз съм с Грее Бора 12 и втора зима се грея с нея
добавил съм само 5,6 кОма към въздушния датчик и съм го сложил на водната помпата да мери температурата на водата която се връща
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

Тема "Преправяне на климатик в термопомпа Въздух-Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: