Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
GMadzharov - помощник
Здравейте,

Решил съм да си подновя преправената от мен термопомпа.
Преди 4г. преправих климатик Osaka CH 24 SR, като изчетах доста от написаното във форума. Учудващо системата проработи и върши работа.Накратко ще опиша инсталацията и моля за съвет какво трябва да подобря и променя.

Цялата ми инсталация е с тръби ф16. 4-ри радиатора 2000/600, 1800/600, 1600/600, 1400/600 + една лира 1200/500. Всичко се захранва от колектор 1цол.
Помпа Grundfos UPS 25-40.
Топлообменик SR-B3-30.
Тъй като системата ми е затворена си направих бай-пас на фреоновите тръби, за да може като се размразява фреона да не достига до топлообменника.
Вътрешното тяло на климатика съм го вързал към водната инсталация, като нищо не съм преправял. Седи на коридора и топли. Датчика съм го преместил на връщащата вода.
Фреона е около 50-55 подаваща, а връщащата е около 34 градуса фреон r22.
Водата е около 40, а връщащата е около 32 градуса.
С тези градуси поддържам 22гррадуса в цялата къща, като до радиаторите достига 35 градуса вода. Нещо куца май, но не знам какво.

Така: единственият проблем с инсталация, е че при темпрератури около 0 градуса и голяма влажност външното тяло замръзва(обледениява се) и системата не работи, както и по висока сметка за ток, но това се дължи от старият климатик. При -8 системата работи без проблем и поддържам около 21градуса.

Та решил съм да сменям климатика и топлообменника . За радиаторите все още не съм сигурен първо трябва да си изясня някой неща. Бай-паса и за него не съм сигурен дали ще работи при инверторния климатик.
Бихте ли дали съвет за:
-избор на климатик около 2000лв , който ще преправя. Топлинните загуби са ми 5,3kW при -15.
-избор на топлообменник – най вероятно ще взема SR-B3-23A-40-4, за сега съм довелен от китайците, но моля за съвет.
-трябва ли да преправя водната инсталация (помпа, тръби....). Тръбите са почти невъзможно за преправяне.

При on/off машината(моята) – вдига градуси 50-55 и след това спират. При инверторните поддържат ли постоянни градуси или се менят? Питането ми е във връзка с радиаторите ми. Ако поддържам постоянни 35 градуса вода на радиаторите, тази температура ще ми е достатъчна, даже и в повече. Имам и още въпроси, но като си изясня основните ще ги задам.
Живея в Пловдив, като за момента времето е сравнително топло. Няма големи студове, но и при -8 сегашната инсталация се справя.

Ще Ви бъда брагодарен ако ми съдействате с подновяването на системата. Ако нещо съм изпуснал да напиша, ще го добавя.
a_stoev - майстор
Е от къде си представяш, че идва топлината за размразяване, че си направил тоя байпас?
GMadzharov - помощник
Не ти разбирам въпроса. Просто при дефрост фреона не минава през топлообменника.
Билян - специалист
Взима енергия само от намотките на компресора и затова замръзва и не може да направи дефрост. Сигурно дефрост е доста дълъг . Сложи и датчик поток и махни този байпас. А относно китайския топлообменик помисли за по добър и задължително преоразмерен . За ресивър нищо не казваш помисли за обема на въздушния топлообменик на климатика и пластинчатия дали са с еднакъв обем
GMadzharov - помощник
вт яну 26, 2021 8:33 pmБилян написа:
Взима енергия само от намотките на компресора и затова замръзва и не може да направи дефрост. Сигурно дефрост е доста дълъг . Сложи и датчик поток и махни този байпас. А относно китайския топлообменик помисли за по добър и задължително преоразмерен . За ресивър нищо не казваш помисли за обема на въздушния топлообменик на климатика и пластинчатия дали са с еднакъв обем
Осаката прави дефрост по време. На всеки 2часа прави дефрост от 3минути, без значение дали му трябва или не. Просто такава му е логиката на дефрост. Датчик поток за сегашната конф. не ми трябва. За новата може би, за това поисках помощта за подновяването. Предложение за климатик и топлообменника, и ако трябва ще подновя водната част. Тези дни ще кача и схема, за да се виде какво куца и дали трябва да се оправя. И пак казвам до сега 4г. системата си работи.
Благодаря за препоръките.
Билян - специалист
Нещо което работи не се пипа. Защо ще я подновяваш.
GMadzharov - помощник
вт яну 26, 2021 10:23 pmБилян написа:
Нещо което работи не се пипа. Защо ще я подновяваш.
Точно в момента е заледено цялото тяло и съм спрял климатика. Не ми се ходи през 10 Мин да го размразявам. Времето в Пловдив е гадно и мокро. Искам инвертор с по добро размразяване, а и с тази дърта Осака сметките за ток са по високи според мен. Предполагам с инвертор ще паднат.
speka_rs - майстор
Колега трябва да си харесаш машина. Правил съм термопомпа със Грее Амбер Нордик и се получи добре. Технологията я знаеш препоръчвам ти само топлообменника без байпаси и такива експерименти.
шоп - майстор
вт яну 26, 2021 10:37 pmGMadzharov написа:
Предполагам с инвертор ще паднат.
А дано, ама на дали!
Сама по себе си инверторната технология не е панацея.
В инвертора има доста загуби, грее си и грее атмосферата.
Вентилатора на вътрешното тяло пак хаби ток, макар и без перка.

Преимуществото на инвертора е в по-топло време, че може да намали мощността си и ТП няма да цикли.
При влага няма спасение, дефростите са чести и тази топлина трябва да се вземе от вътре за да се изхвърли навън.

Махни този байпас, ти в момента тотално си орязал климатика, нормално е да е буца лед.

Послушай Билян, инвестирай в качествен преоразмерен топлообменник и карай с Осаката докато е жив компресора.
Инвестицията от 2000-3000 лв няма да я избиеш като подобриш КОПа от 2.45 на 2,65 да кажем.
Успехи!
GMadzharov - помощник
Този бай-пас явно е трън в очите.
Ще го махна, но на по късен етап, лятото когато преправям нещата.
Бихте ли прероръчали преоразмерен топлообменник за тази Осака. По табела пише 7кв. , а на мен загубите са за 5.3кв.
Колко преоразмерен да го взема и каква марка?
Също искам да попитам , като махна тоя бай-пас, трябва ли да променям нещо друго или да си остане така системата?

Тема "Подновавяне на термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: