• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
За какво ти е толкова много вода за БГВ?
LazarGanev - "Велик майстор"
То това подово 65м2 повече от 5кВт не може да поеме, тъй че ТП по-голяма от 6-6,5кВт е излишна, тъй като ще цикли много често в по-топло време. Особено пък щом имаш котел за резерв
tupalka - специалист
Котела за сега ще стои в резерв докато системата се докаже. Ако ТП се справя и без него ще го махна след време. 6 киловатовия моноблок на Грии е 6000лв. като допълнително ще ми е необходим и трипътен вентил за БГВ.
Ако взема климатик 24-ка, нов, от по-високите класове за около 3000 + 1000 (топлообменник, помпа и други), стават към 4000лв. Мога бойлера да го свържа паралелно към подовото и ще бъде загрят до към 35гр. (примерно) и над тази температура с ел.нагревател. По груби сметки 40лв. на месец за доподгряване на ток, по 6 месеца = 240лв. годишно. Това означава, че след 10 години ще избия разликата в парите между фабричното Грии и правената ТП. Да не забравяме все пак, че и Грии-то ще дърпа ток за да го загрее до 50-60градуса вероятно с коп около 2, и времето за изплащане на първоначалната инвестиция още се увеличава.
LazarGanev - "Велик майстор"
Сметки без кръчмар. При температура в подовото 30*С, с тая малка серпентина в бойлера ще имаш 25*С... след 10-15 часа :cool: . Забравяш за бойлера и толкоз
чет юли 02, 2020 9:39 amspeka_rs написа:

Хубави машини, ама ако ще се ползват само за отопление според мен за половината от тези парички може да се направи някоя самоделка и да върши не лоша работа. Така и така си има котел за спокойствие.

п.с. Инъче от двете по ми харесва Грии-то, защото е сплит система.
Привет! Може ли малко инфо за тези самоделки доста чета и ми се иска да си спретна една такава за къщата. В Стара Загора е къщата и температурите са много благоприятни. Декември, Януари, Февруари много рядко темп. падат под 0 .. най-често сутрин е около 3-4-5 граадуса. Около 2000-2200 kw топлинна енергия са ми нужни месечно за комфорт в къщата в тези месеци. Колко kw т.помпа ще ми трябва според вас? Сега планирам да си направя дървен навес за колата със фотоволтаици около 6 kw и мисля, че с т.помпата ще стане добра "икономия". Благодаря!

ПС: само подово отопление имам като статите са: дневна (4 кръга * 65 метра) 60 кв.м с височина от 4 м до 2.8 м. + 2 спални по 17 кв.(по 1 кръг на спалня около 80 метра). Изолация: 10 см фибран на пода, таван с 20 см каменна вата + гипскартон, стени с винербергер 25см + 10см eps, дограма 7 камерна + 3ен стъклопакет с К стъкло + 4 сезона.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб окт 17, 2020 8:11 amppenchev0 написа:
Сега планирам да си направя дървен навес за колата със фотоволтаици около 6 kw и мисля, че с т.помпата ще стане добра "икономия". Благодаря!

ПС: само подово отопление имам като статите са: дневна (4 кръга * 65 метра) 60 кв.м с височина от 4 м до 2.8 м. + 2 спални по 17 кв.(по 1 кръг на спалня около 80 метра). Изолация: 10 см фибран на пода, таван с 20 см каменна вата + гипскартон, стени с винербергер 25см + 10см eps, дограма 7 камерна + 3ен стъклопакет с К стъкло + 4 сезона.
Като гледам - нищо не планираш, всичко е на юруш. Подовото си го оср@л, на път си да хвърлиш едни луди (предполагам немъчени) пари за фотоволтаици... Вероятно и с ТП ще е така, тъй че по-добре не се хващай
съб окт 17, 2020 8:51 amLazarGanev написа:
съб окт 17, 2020 8:11 amppenchev0 написа:
Сега планирам да си направя дървен навес за колата със фотоволтаици около 6 kw и мисля, че с т.помпата ще стане добра "икономия". Благодаря!

ПС: само подово отопление имам като статите са: дневна (4 кръга * 65 метра) 60 кв.м с височина от 4 м до 2.8 м. + 2 спални по 17 кв.(по 1 кръг на спалня около 80 метра). Изолация: 10 см фибран на пода, таван с 20 см каменна вата + гипскартон, стени с винербергер 25см + 10см eps, дограма 7 камерна + 3ен стъклопакет с К стъкло + 4 сезона.
Като гледам - нищо не планираш, всичко е на юруш. Подовото си го оср@л, на път си да хвърлиш едни луди (предполагам немъчени) пари за фотоволтаици... Вероятно и с ТП ще е така, тъй че по-добре не се хващай
Виж, ако няма какво да кажиш подмини. Кое е осрано, моля за аргументация.
шоп - майстор
@ppenchev0, браво за изолацията!
Обаче за подовото и аз съм съгласен с мнението на Лазар.
Само ще те попитам на колко см е стъпката на тръбата и сигурно ще се досетиш от какво си икономисал.

За фотоволтаизите лично според мен си на прав път. И аз вървя по него лека полека. Цената на панелите много падна и вече се конкурира със слънчевите колектори за БГВ.

И последно, имай в предвид, че температури 2-3 гр с висока влажност за по-неблагоприятни от -5, -10 за въздушните ТП.
Успехи!
Да, подовото го навивах в последния момент и нямам претенция за професионално изпълнение не е за икономисване, но реално цялата дневна е в тръби без шкафовете от кухненския сектор и малко под стълбата за 2рия етаж. Стъпка 15 - 20 см. Кръговете в дневната са 4 може би до 80 метра да са максимум на кръг. Както и да е ...при калкулация 2100 кw нужни за м.Декември миналата година се падат около 70 kw енергия дневно за поддържане на темп. в къщата около 23-25 градуса. Тези 70 kw/ден не виждам драма да ги "вкарам" през 400 метра тръби в 6-7 см замазка за едно денонощие. Това са 3 kw/ч. според калкулацията за топлинни загубии емпиричния ми опит . Или заради по-малкия метраж тръби ще е нужно по-висока темп на флуида и от там COP-a ще "падне"?

ПС: PV са много икономически целесъобразни от solar thermal системите. Единствен минус е площта, която заемат. От днешен план не бих монтирал heat pipe, въпреки че 200 литровия бойлер е целогодишно топъл.
LazarGanev - "Велик майстор"
- Подовото си го осрал, защото си вкарал двойно по-малко тръби от необходимото и сега ТП ще трябва да работи с нисък СОР
- Как ще ги ползваш тези 6кВт целогодишно, мислил ли си?
- heat pipe и аз никога не бих монтирал :wink:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Дискусия за ТП Въздух-Вода - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: