• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
С хоризонтален не става, с 2 серпентини - още повече
thegmin - специалист
пон апр 20, 2020 9:54 pmLazarGanev написа:
С хоризонтален не става, с 2 серпентини - още повече
Е как ще включа и солар?
thegmin - специалист
А всъщност с 16кв не става ли проточен? Само с ТО вода вода? :mrgreen:
a_stoev - майстор
Дебита трябва да е постоянен.
Направи си сметката колко ток ти трябва да си подгрееш водата за къпане и ще видиш, че няма икономическа обосновка всякакви сложни и скъпи сиситеми. Единствено един малък топлобменник /до 20% от основния/ за десуперхитър след компресора преди четирипътния и да върти през серпентина и колкото даде. Доподгряване с ток. За сведение, на фабрична инверторна машина не съм виждал тази схема реализирана, явно има скрити лимонки.
П.П.
Медна серпентина в бойлер се пука. Медта кородира.
thegmin - специалист
пон апр 20, 2020 11:45 pma_stoev написа:
Дебита трябва да е постоянен.
Направи си сметката колко ток ти трябва да си подгрееш водата за къпане и ще видиш, че няма икономическа обосновка всякакви сложни и скъпи сиситеми. Единствено един малък топлобменник /до 20% от основния/ за десуперхитър след компресора преди четирипътния и да върти през серпентина и колкото даде. Доподгряване с ток. За сведение, на фабрична инверторна машина не съм виждал тази схема реализирана, явно има скрити лимонки.
П.П.
Медна серпентина в бойлер се пука. Медта кородира.
Преди да правя системата четох за това, но не ми се струва разумно и ще бърка електрониката. Мойта машина е с 3 датчика фреон на вътрешното тяло, бог знае колко отвън. :-D Повече няма да си играя с климатика, сега работи супер.
Стана ми интересно дали има такова нещо като проточен термопомпен бойлер и се оказва че има фирма в София която го предлага.
Какво ли представлява тяхната система? Пише че греят малък буфер с инверторна машина.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон апр 20, 2020 10:04 pmthegmin написа:
пон апр 20, 2020 9:54 pmLazarGanev написа:
С хоризонтален не става, с 2 серпентини - още повече
Е как ще включа и солар?
Ако ще има солар, то тогава положението с избор на бойлер става още по-зле - трябва да е хем по-скъп, хем с по-лоши показатели, хем по-голям:
https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-indi ... ena-plosht
- 200л става 1300лв, но с 1.6м2 серпентина, което според мед е много голям компромис и не си струва
- 300л става 1650лв, но с 2.45м2 серпентина, което също е малко, а цената почва да гони 2000лв
Като почнем да си говорим за такива пари, лично аз почвам да се изприщвам и ми се струва много по-разумен ей този избор:
https://tesy.bg/produkti/termopompeni-b ... loobmennik
Да, отначало е плашещ, но като почнеш да слагаш нещата на кантара, все повече започваш да клониш към него, особено ако ТП ти е евтина, правена или малка, или няма вграден трипътен вентил. Затова ми се струва, че е добре да обобщя вариантите за БГВ при отопление с ТП (освен варианта с чисто ел. бойлер, който е ясен):
1. Бойлер за ТП с една серпентина 200лв за 1050лв (компромис заради по-малката серпентина от 2м2) или 300л за 1300лв.
2. Соларен бойлер 200л за 600-700лв с доподгряване на ток. Ако има възможност и желание за солар - това е предпочитан от мен вариант, тъй като е сложно и скъпо съвместяването на ТП и солар в един бойлер
3. Бойлер за ТП с 2 серпентини
- 200л за 1300лв - много голям компромис заради малката серпентина от 1,6м2
- 300л за 1650лв - пак компромис заради неголямата серпентина от 2,45м2 и висока цена
- 500л за 2215лв - добра серпентина от 3,45м2, но висока цена и размери
4. Вътрешно тяло с вграден водосъдържател (обикновено 200-260л) Този вариант е много добър, всичко е добре изчислено, компактно поместено, липсват грозни тръболяци, красиво, удобно. Недостатък - по-висока цена, отколкото с отделен бойлер.
5. Термопомпен бойлер 260л ( или 200л) със соларна серпентина - привидно висока цена, но с много предимства:
- отделен вграден термопомпен агрегат, което позволява независимост между отопление и БГВ
- много подходящ за правени ТП с евтино управление, което няма възможности да превключва на различен сет за отопление и БГВ
- много подходящ за термопомпи без вграден трипътен вентил за прехвърляне между отопление и БГВ, тъй като този вентил струва допълнителни няколкостотин лева, заема място и загрозява
- избягват се сложни и грозни тръбни системи и окабелявания
Миналата година имаше оплаквания тук във форума от един потребител, който е платил за сложна и скъпа система с 2 маркови ТП в каскада и 300л бойлер (общо 5 помпи в системата) и плащаше сметки от 600-800лв/месец, вместо 200-300лв. След като разчепкахме случая стана ясно, че всичко идва от некадърен (безхаберен) монтаж от инсталаторите. Мога да опиша още един куриозен случай с който съм се сблъскал лично, пак некомпетентен монтаж, от който потребителят щеше да изгори с петцифрена сума, добре че вносителят на ТП се смили и си затвори очите. Така че фактора компетентност изобщо не е за подценяване и в този смисъл изборът на термопомпен бойлер с отделен агрегат опростява много хидравличната и електрическата схема, настройките и т.н., което е предпоставка за правилна, безпроблемна и надеждна работа на ТП.
thegmin - специалист
Така, така това си е за огромни обеми. Не ми се сменя въобще бойлер. Аз обаче нали съм ентусиаст поръчах си ТО вода-вода KAORI K030 40MC. Ще го пробвам като проточен дозагравящ от сегашния ми бойлер. Пак ще управлявам по темп вода на ТО фреон. Ще видя какво ще стане. Идеята ми е - цъкам байпаса да врътне, цъкам помпата на отопление 50 гр. И отивам под душа. Мисля че ще работи. :mrgreen:
speka_rs - майстор
Тоя топлообменик ми се струва, че бързо ще се запуши от котлен камък.

п.с. До колкото знам твоята машина е на фреон Р410, дали този топлообменник е пододящ ?
thegmin - специалист
вт апр 21, 2020 4:06 pmspeka_rs написа:
Тоя топлообменик ми се струва, че бързо ще се запуши от котлен камък.

п.с. До колкото знам твоята машина е на фреон Р410, дали този топлообменник е пододящ ?
Той е вода-вода. Ще се топли горе в банята. В София няма котлен камък, за сметка на това бойлерите се сменят на 2-3 години от корозия.
В режим бойлер връзката ще е: 1. ТП 2. ТО фреон-гликол 3. ТО гликол-чиста вода. Като чистата вода ще я взима от бойлера и тя ще е със стайна темп. Така няма други помпи в системата. Решавам го с 4 крана с ел. задвижка които байпасират буферен съд долу и радиатори горе. Ползва се един щранг.
шоп - майстор
вт апр 21, 2020 2:25 pmthegmin написа:
Аз обаче нали съм ентусиаст поръчах си ТО вода-вода KAORI K030 40MC.
Минал съм по този път, ще се опарите. Във всяка вода, освен дестилираната си има минерали. Демек ще имате котлен камък, въпреки, че според много теоритици котлен камък не се получавал при вода с температура под 50 гр.
Аз съм практик и знам, че котлен камък, налепи, тиня, боклуци се отлагат в пластинчатите топлообменници и скоро ще изхвърлите Каорито.

Варианта е много лесен: кожухотръбен топлообменник. Купих си от един колега от форума 50 киловатов 3 секционен 100% меден кожухотръб и се родих. Разрязах го. Сега имам 3 бр топлообменници.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Термопомпа въздух-вода Мицубиши Хеви 16кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: