• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
speka_rs - майстор
Изображение
пет юли 16, 2021 10:27 amthegmin написа:
Друго нещо се чудя :?: Колко и каква медна тръба да навия вътре в този 750л. бойлер. Имам едно външно тяло мидеа 12ка. Мисля него да ползвам за ТП бойлер.
Според мен около 0,3м2 трябва да и стигат. Само не знам как ще се организира със диаметъра да влиза един и да излиза друг и най-вече да се внимава със маслото да не се отича на някое определено място във серпентината.
thegmin - специалист
пет юли 16, 2021 11:03 amspeka_rs написа:
Изображение
пет юли 16, 2021 10:27 amthegmin написа:
Друго нещо се чудя :?: Колко и каква медна тръба да навия вътре в този 750л. бойлер. Имам едно външно тяло мидеа 12ка. Мисля него да ползвам за ТП бойлер.
Според мен около 0,3м2 трябва да и стигат. Само не знам как ще се организира със диаметъра да влиза един и да излиза друг и най-вече да се внимава със маслото да не се отича на някое определено място във серпентината.
Защо трябва да намалява? Аз си мислех 5м десетка тръба навита като серпентини. Вход-изход запоени на фланеца.
шоп - майстор
пет юли 16, 2021 11:40 amthegmin написа:
Аз си мислех 5м десетка тръба навита като серпентини. Вход-изход запоени на фланеца.
С тази малка серпентина компресора ще цикли.
Увеличи метража 2-3-4 пъти и сложи помпа за рециркулация. Изобщо серпентина в застойна вода не е много ефективна.
Аз бих помислил за външен кожухотрубен топлообменник.
thegmin - специалист
пет юли 16, 2021 12:11 pmшоп написа:
пет юли 16, 2021 11:40 amthegmin написа:
Аз си мислех 5м десетка тръба навита като серпентини. Вход-изход запоени на фланеца.
С тази малка серпентина компресора ще цикли.
Увеличи метража 2-3-4 пъти и сложи помпа за рециркулация. Изобщо серпентина в застойна вода не е много ефективна.
Аз бих помислил за външен кожухотрубен топлообменник.
Какво значи ще цикли? Ще му сложа външно управление с голям хистерзис. Примерно 45-55. А всичко нагоре ще е от солар или парно в зависимост от сезона. Така избягвам да слагам нагреватели. Бойлера е неръждаема и медната тръба правят реакция, но щом не протича ток би трябвало да издържи много време. Може цяла ролчица 15м десетка да завия вътре.
LazarGanev - "Велик майстор"
Що не пробваш със свински черва, долу-горе същия диаметър са?
speka_rs - майстор
пет юли 16, 2021 11:40 amthegmin написа:
Защо трябва да намалява? Аз си мислех 5м десетка тръба навита като серпентини. Вход-изход запоени на фланеца.
Според мен трябва да се намали за да може да се подържа добра скорост на фреона при преминавнаето му от газ в течност, поне така правят при машините със диретно изпарение.
А 5 метра 10 мм тръба са около 0.15 м2, което е много малко, ако няма да намаляваш диаметъра и ще си бъде вход и изход на 10 мм те съветвам и аз да са 12-15 м серпентината.
thegmin - специалист
пет юли 16, 2021 2:36 pmspeka_rs написа:
пет юли 16, 2021 11:40 amthegmin написа:
Защо трябва да намалява? Аз си мислех 5м десетка тръба навита като серпентини. Вход-изход запоени на фланеца.
вътрешните тела на климатиците са с един и същ диаметър и чак на края се смаляват. 15 метра значи. Ефективно ли е така? Или с ТО по-добре? Само че там се усложнява. Помпа и тн.

Според мен трябва да се намали за да може да се подържа добра скорост на фреона при преминавнаето му от газ в течност, поне така правят при машините със диретно изпарение.
А 5 метра 10 мм тръба са около 0.15 м2, което е много малко, ако няма да намаляваш диаметъра и ще си бъде вход и изход на 10 мм те съветвам и аз да са 12-15 м серпентината.
шоп - майстор
пет юли 16, 2021 1:19 pmthegmin написа:

Какво значи ще цикли?
Тази малка серпентина няма да може ефективно да отдаде Т на фреона към водата, фреона няма да може да се втечни, долната част на серпентината няма да е залята с течна фаза и към капилярката, ТРВ или ЕВ ще постъпва течност и газ. Ще има пулсации и компресора бързо ще изключва по високо или ниско налягане.
thegmin - специалист
Само минавам да кажа. Вече четвърта зима работи ТП. Всички тия глупости дето мислех за топлене на бойлера, за охлаждане лятото и тн. се оказаха неудачни и не ги ползвам. Само за отопление си я ползвам. Имам си един климатик 12ка в спалнята, с който топля в преходните сезони и охлаждам лятото. Стига за целия апартамент. С него включем плащам по 80-100лв на месец ток. Като настане голям студ включвам хевито ТП. Консумира само тя около 2-3кв. ток. Сметката набъбва до към 300лв макс 400лв в най-голям студ. Тази година подмених два от конвекторите с нови и по-големи. Старите бяха втора употреба и сдадоха багажа. Навсякъде в нас е 23 градуса. Ходи се по къси гащи целогодишно. Поздрави на форума и мерси за помощта. :prayer: :supz:
thegmin - специалист
вт ное 28, 2023 12:20 pmthegmin написа:
Само минавам да кажа. Вече четвърта зима работи ТП. Всички тия глупости дето мислех за топлене на бойлера, за охлаждане лятото и тн. се оказаха неудачни и не ги ползвам. Само за отопление си я ползвам. Имам си един климатик 12ка в спалнята, с който топля в преходните сезони и охлаждам лятото. Стига за целия апартамент. С него включем плащам по 80-100лв на месец ток. Като настане голям студ включвам хевито ТП. Консумира само тя около 2-3кв. ток. Сметката набъбва до към 300лв макс 400лв в най-голям студ. Тази година подмених два от конвекторите с нови и по-големи. Старите бяха втора употреба и сдадоха багажа. Навсякъде в нас е 23 градуса. Ходи се по къси гащи целогодишно. Поздрави на форума и мерси за помощта. :prayer: :supz:
228лв за 10.11-10.12 в това всичко влиза и всичко ми е на ток. Включително готвенето и БГВ. Мега доволен. :supz: Сметката реално падна, защото с новите по-големи конвектори успях да понижа температурата на водата. Успявам да поддържам 23 градуса на под (меря с инфрачервен термометър) при 40-45гр. изход от ТО вода. При мен се контролира темп с един потенциометър, тъй че е малко на усет работата и за да меря слизам в мазата. :weedman:

Цаката на ТП явно е преоразмерен колкото се може повече радиатор/конвектор. В кухнята 16м2 сложих 7 киловата конвектор. За пръв път откакто живея тук е топло да си бос в кухнята.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Термопомпа въздух-вода Мицубиши Хеви 16кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: