• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
thegmin - специалист
Здравейте, бойлери вентили и умни релета останаха за друг път. Нямаше време миналата година. Днес се присетих за темата и да напиша малко отзиви.

ТП работи супер. Топли целият апартамент с малко усилия. Компресора развъртва до 5.5кв мощност ако е било студено, докато стопли. После заспива между 1.2кв и 2.5кв. без да се гаси. Това изразено в сметки е между 150 до 300лв на месец. Припомням това е за голям етаж от къща с високи тавани, без изолация и скапана дограма в София. Много съм доволен. Никакво мъкнене на пелети вече, чистене или цапане. Единствен проблем е че нещо не мога да си балансирам добре системата и последния ми конвектор в спалнята не грее достатъчно добре.
Не знам на каква темп държа, защото не си играх да меря съпротивлението на термодвойката. Сложих един хубав и чувствителен потенциометър с голям ход. С него на усет си регулирам. Някъде между 45-55 гр. работи системата.

Остава да довърша бойлерните неща, където ще добавя солар и самоделен бойлер без нагреватели. През ТО ще го стопля с ТП.

Благодаря на форума за помощта. Супер се получи. Тия дни ще пусна друга тема за вилата че там мисля нови тъпотии. Като например солари с 40м тръбен път. 😃
speka_rs - майстор
чет юли 15, 2021 9:53 amthegmin написа:

Благодаря на форума за помощта. Супер се получи. Тия дни ще пусна друга тема за вилата че там мисля нови тъпотии. Като например солари с 40м тръбен път. 😃
Давай смело и безотоговорно. Соларите със 40 м тръбен път, ако е добре изолиран няма да имаш грижи. Ако не е добре си предвиди просто малко повече м2 колектори. Или като си правиш стойката за покрива остави място за още 1 колектор, ако тези не ти стигат да има място за още малко. Все пак не дава ме пари за греенето на слънцето.
thegmin - специалист
чет юли 15, 2021 10:20 amspeka_rs написа:
чет юли 15, 2021 9:53 amthegmin написа:

Благодаря на форума за помощта. Супер се получи. Тия дни ще пусна друга тема за вилата че там мисля нови тъпотии. Като например солари с 40м тръбен път. 😃
Давай смело и безотоговорно. Соларите със 40 м тръбен път, ако е добре изолиран няма да имаш грижи. Ако не е добре си предвиди просто малко повече м2 колектори. Или като си правиш стойката за покрива остави място за още 1 колектор, ако тези не ти стигат да има място за още малко. Все пак не дава ме пари за греенето на слънцето.
Ще е под земята, мисля с Пекс-ал тръба че е криволичещо трасе. С микропореста гума най-дебел вариант. Ще сложа много солари, защото искам да топлят и басейн. Иначе бойлера там е 750л. Чудех се даже дали да не вкарам тия тръби с изолация в една такава за кабели гофре от червеното. Да пази да не се нарани изолацията.
speka_rs - майстор
чет юли 15, 2021 10:32 amthegmin написа:
Ще е под земята, мисля с Пекс-ал тръба че е криволичещо трасе. С микропореста гума най-дебел вариант. Ще сложа много солари, защото искам да топлят и басейн. Иначе бойлера там е 750л. Чудех се даже дали да не вкарам тия тръби с изолация в една такава за кабели гофре от червеното. Да пази да не се нарани изолацията.
Ако можеш това да направиш ще е най-добре. Незнам за тези 750 л вода колко колектори предвидил, ама ще трябва да са бройка. Ако искаш да ползваш отворени вакъмно тръби пиши да ти дам някой идеи.
thegmin - специалист
чет юли 15, 2021 10:52 amspeka_rs написа:
чет юли 15, 2021 10:32 amthegmin написа:
Ще е под земята, мисля с Пекс-ал тръба че е криволичещо трасе. С микропореста гума най-дебел вариант. Ще сложа много солари, защото искам да топлят и басейн. Иначе бойлера там е 750л. Чудех се даже дали да не вкарам тия тръби с изолация в една такава за кабели гофре от червеното. Да пази да не се нарани изолацията.
Ако можеш това да направиш ще е най-добре. Незнам за тези 750 л вода колко колектори предвидил, ама ще трябва да са бройка. Ако искаш да ползваш отворени вакъмно тръби пиши да ти дам някой идеи.
Мислех да е затворена с алуминиеви. Най-добра цена идва така. Всеки случай това ще е за догодина или даже две напред. Имам една селскостопанска постройка с подходящо изложение и без дървета около нея. Но е незаконна и преди да почна да наливам пари за нея, да правя специален стръмен покрив за панели и тн искам да я узаконя. Така че съм отворен към идеи. Ти говориш за дрейн-бек система ли?
speka_rs - майстор
чет юли 15, 2021 11:27 amthegmin написа:
Ти говориш за дрейн-бек система ли?
Говоря за най-простата система с отворен разширителен съд, който е над колектора. Ползвам такава и съм доволен
thegmin - специалист
чет юли 15, 2021 1:24 pmspeka_rs написа:
чет юли 15, 2021 11:27 amthegmin написа:
Ти говориш за дрейн-бек система ли?
Говоря за най-простата система с отворен разширителен съд, който е над колектора. Ползвам такава и съм доволен
Що си мисля че е по-добре затворена? Ще има по-малко загуби. Тук ще има разширител навън. Поне пази от прегряване.
speka_rs - майстор
чет юли 15, 2021 2:51 pmthegmin написа:
Що си мисля че е по-добре затворена? Ще има по-малко загуби. Тук ще има разширител навън. Поне пази от прегряване.
Както решиш, ако решиш нещо друго пиши.
thegmin - специалист
Друго нещо се чудя :?: Колко и каква медна тръба да навия вътре в този 750л. бойлер. Имам едно външно тяло мидеа 12ка. Мисля него да ползвам за ТП бойлер.
thegmin - специалист
Друго нещо се чудя :?: Колко и каква медна тръба да навия вътре в този 750л. бойлер. Имам едно външно тяло мидеа 12ка. Мисля него да ползвам за ТП бойлер.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Термопомпа въздух-вода Мицубиши Хеви 16кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: