Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
arxd129 - специалист
съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Можеш ли да монтираш тавата така, че да съвпадат отвора на климатика и тавата?
Какво, какво?
Ако питате дали може да се монтира отвора на тавата ТОЧНО под отвора на климатика - не знам. Не знам! Утре ще проверя. Ама това е трябвало да го знаят монтажниците!!!
съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Да топлиш тавата е меко казано глупаво.

Ами аз така мисля. И се чудих на действията на монтажниците; останах озадачен. :shock: Ама нали досега не съм имал климатик... Викам си: Дано знаят какво правят. :sad:
съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Щуцера на климатика го изхвърли.
В момента е изхвърлен
Аз обаче искам да го монтирам наново. За да мога да закрепя за въпросния щуцер моята ПВЦф32-тръба.
съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Първо се погрижи да не замръзне отвора на дъното на климатика!
Той ако замръзне, тавата е излишна.
Ами в предишни постинги изразих желание нагревателя да се монтира вътре в климатика; по дъното му. Но никой не ме подкрепи. И останах с впечатлението, че идеята ми е глупава; меко казано глупава.

съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Колко вата ти е нагревателя, колко метра?
2 метра. По 40 вата на метър. Общо 80 вата.
И поне около 50-60-70 см от него са във въздуха; щото толкова е разстоянието от захранващите клеми на климатика до тавата ми. :x
съб май 30, 2020 8:43 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Тръбата може да се хване за стойките на климатика с някоя планка.
Трудно ще центрирам началното коляно на тръбата ми ТОЧНО под отвора на климатика. Не че би било невъзможно... но нали платих всичко, което ми поискаха. Би трябвало монтажниците да знаят какво правят. Аз ако знам - бих си го направил. Не знаех; затова им платих. Излиза обаче, че и те не са знаяли какво правят. И аз, естествено аз, сърбам попара, която продавачите на климатика ми надробиха.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
99% от климатиците нямат нагревател на дъното.
Имат само тези маркирани с Нордик или Зубадан в твоя случай.
Не знам Стоев за какви нагреватели говори - може би на компресора! Нямат общо с темата.
Обикновено на дъното са 100-
150W.
За Тошиба и Панасоник не съм чувал модел да има такъв нагревател.
И се включват под 0°, твърдо, така се говори.
Примерно при Фуджи 12LMCBN е 150W, изключихме го при монтажа още.
Хубаво е да работи само при дефрост, ама не съм чувал за такъв климатик.
Пък и за 7-8мин. той няма да загрее себе си, да не говорим да топи лед.
Не съм виждал сервизно при което е споделена логиката на работа.
Ако Стоев разполага, да сподели моля.
Пускай си кабела под топлообменника през отвора, без щуцер и в тръбата.
С ключ, ръчно включване ако се наложи и в контакта.
При -12гр., влагата е 4пъти по-малко от 0гр., споко.
Проблемите са с климатици с ненужно чести дефрости.
preslav - майстор
съб май 30, 2020 9:42 pmarxd129 написа:
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Захранването става от платката на климатика. Сивата буква Х28А / Е1Н.
Моля да ме извините за невежеството ми. :? Този Ваш абзац нищо не ми говори. :?
Казвате нещо конкретно за моя конкретен климатик ли? Или…
Моля за извинение. Бихте ли пояснили още? Бихте ли пояснили повече?
Благодаря предварително.
Не се занимавам с монтаж или ремонт на климатици, но ми е интересно кой какви ги е сътворил, а също така обичам да наблюдавам какво се случва около мен. Та въпросните букси (не букви, предполагам е неволна грешка) са при Дайкин (или поне само за тях ми подсказва Гугъл). На всичкото отгоре в ръководствата на български и на английски за тези букси има само препратка към допълнителни ръководства или схеми (които не откривам), казано е, че те са опция за свързване на нагревател в тавата на външното тяло - с каква мощност, кога работи, кой го управлява не намерих информация. Получава се така, че питаш за Митцубиши, дават ти пример с Дайкин, но може и да греша, просто ми е интересно дали ще има конкретен отговор на конкретен въпрос.
Иначе, по отношение на наблюденията ми, което те съветвам да направиш и ти - колко и какви климатици има в района, в който живееш, колко и какви климатици си видял обледенени, дали всички, които не са обледенени са с нагревател??? С две думи, нямаш повод за притеснения, ползвай си със здраве новата придобивка и не се вкарвай във филми. Остави нещата така както са монтирани от монтажниците, ако имаш проблем с обледеняване, ще имаш повод за рекламация, ако прекроиш системата по форумен вкус, ще имаш отказ на рекламацията. Знам, че е гадно да се чувстваш набутан, но това се преглъща, такава е реалността в БГ, вероятно и не само тук - даваш 2000 за климатик, а се опитват да изкрънкат и още 100 за ненужни или поне недоказано нужни амджиклами.
Стана ми любопитно, може и да си споменавал някъде в постовете си, но темата се разводни - къде ти включиха въпросния нагревател и какво те инструктираха да правиш с него, ръчно ли го включваш, само зимата ли, какво ти казаха ТОП майсторите?
arxd129 - специалист
нед май 31, 2020 7:43 ampreslav написа:
Знам, че е гадно да се чувстваш набутан, но това се преглъща, такава е реалността в БГ, вероятно и не само тук - даваш 3000 за климатик, а се опитват да изкрънкат и още 100 за ненужни или поне недоказано нужни амджиклами.
Да, бе, да - за сефте са ме набутали. :wink: Мноого ме успокои; че не съм единственият. :wink:
нед май 31, 2020 7:43 ampreslav написа:
Стана ми любопитно, ... къде ти включиха въпросния нагревател и какво те инструктираха да правиш с него, ръчно ли го включваш, само зимата ли, какво ти казаха ТОП майсторите?
А-а-а, чекай малко: Включиха го директно на L и N.
Забелязах това. И изразих пред майстора учудване.
И той се учуди... че му правя забележка: Аз за някакви стотинки ли съм бил? Все едно крушка от 80 вата щяла да свети постоянно при отрицателна температура; голяма работа, че ще свети постоянно. "Една крушка" - каза!

И премести нагревателя на други клеми - на кои точно клеми го премести - не запомних. Но спомена нещо... дефрост. Всъщност не знам! Не знам!!!
След няколко дни - майсторът дойде, за да довърши нещо, което беше останало по монтажа на тавата. Пак стана дума нагревателя. И го премести (върна) отново директно на L и N: Така било правилното! :?

Такива ми ти работи... :shock: :x :x :x
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Имаш ли достъп за настройка на термостата на кабела?
Или е автоматичен, вграден в кабела?
80W е малко да работи само по време на дефрост.
Особено ако дефроста е кратък - до 5 мин.
Постоянно да работи, докато е включен климатика е излишен разход.
Аз бих го направил с ключ. При проблем, включвам нагревателя и намалям градусите на климатика, за да спре външното.
Ahmakov - специалист
Аз не случайно попитах :
защо монтажниците не са го подвързали
защо не дава подробности за марка, модел, място на монтаж и т.н.
Сервизната информация е достъпна САМО за оторизирани професионалисти.
Нагревателя който му трябва е Е12D68527, това излезна ли ти като търсеше?
Качвам схема, къде трябва да се подвърже нагревателя и каква е логиката, по която работи.
А ако се окаже, че неговият климатик е "по особен" и няма възможност да се монтира нагревател, има начин с MAC-333IF-E или с MAC-1702RA-E, но...

Прикачен файл

FDH.JPG
FDH.JPG (51.29 KиБ) Видяна 1907 пъти

Прикачен файл

FD.JPG
FD.JPG (40.38 KиБ) Видяна 1907 пъти
yanko78 - специалист
Ето го моя вариант. С улука е на външна фасада открит, другия е в терасата и имах глупоста, да го свържа от щуцера към улука, замръзваше, та мамата си трака, сега съм импровизирал с профила за гипсокартон и така си остана и си работи перфектно. И снимка на какви атмосферни условия е изложен и никога не съм имал проблеми.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
preslav - майстор
нед май 31, 2020 6:30 pmAhmakov написа:
Аз не случайно попитах :
защо монтажниците не са го подвързали
защо не дава подробности за марка, модел, място на монтаж и т.н.
Сервизната информация е достъпна САМО за оторизирани професионалисти.
Нагревателя който му трябва е Е12D68527, това излезна ли ти като търсеше?
Качвам схема, къде трябва да се подвърже нагревателя и каква е логиката, по която работи.
А ако се окаже, че неговият климатик е "по особен" и няма възможност да се монтира нагревател, има начин с MAC-333IF-E или с MAC-1702RA-E, но...
Очевидно отговорът ти е адресиран по-скоро до мен отколкото до автора на темата защото той каза, че не разбира чужди езици. Благодаря за доверието да ми предоставиш "строго секретна" информация - винаги съм се чудил на тази мания у някои сервизи да крият сервизните ръководства, сякаш някой ще им изяде хляба.
Очевидно изброените модели на Мицубиши имат предвидено свързване на нагревател, но както руснаците го обявяват за "поддона" на самия климатик, а не за допълнителна тава. В същност само в руски сайтове попаднах на информация за предлагани като опция нагреватели с различна мощност според модела на климатика, явно там има търсене, а тук има предлагане на самоделки или по-скоро подделки, които се връзват директно на L и N с обяснението, че щом имаш пари да си купиш такъв климатик, какво се гевезиш за консумацията на някаква си електрическа крушка.
Явно ти имаш познания в областта, вероятно имаш и колеги от София, към които да се обърне питащият и нещата да се случат по правилния начин, а не по "майсторски".
arxd129 - специалист
Ами искахте някакви снимки на монтираните климатици. Не знам каква информация може да ви дадат тези снимки.
Става дума за два климатика - този е 35-ца
Снимките са на вътрешното тяло
Прикачен файл:
i35-4.jpg
Прикачен файл:
i35-3.jpg
Прикачен файл:
i35-2.jpg
Прикачен файл:
i35-1.jpg
Прикачен файл:
i35.jpg

В друг постинг ще добавя още снимки
arxd129 - специалист
Ето снимки на външното тяло 35-ца

Прикачен файл:
o35.jpg


Прикачен файл:
o35-1.jpg

Тъй като това ми е първият МОЙ климатик - опитвам се да преценя качеството на монтажа, старанието на монтажника... и т.н.
Но нямам база за сравнение.

Бихте изразили впечатления от видяното.
Благодаря.

Ето и снимка на някакъв изпаднал в стаята етикет:
Прикачен файл:
e1.jpg

Прикачен файл:
e2.jpg
Може да е етикет на нагревателя... може и да не е. Не мога да твърдя нищо. Но етикета е у мен.

Тема "Нагревател с/без вана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: