Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
arxd129 - специалист
ср май 27, 2020 6:35 ampreslav написа:
Би трябвало да си свикнал вече, че във форума поставяш конкретен въпрос и получаваш отговор на въпроси, за които дори не си си помислял да задаваш.
ОФТОПИК:
Tова Ви наблюдение върху съфорумниците - да отговарят на незададени въпроси - е абсолютно вярно. А действията на съфорумниците в това отношение - абсолютно странни! До немайкъде - странни. И се бяга - някак си - да се дадат отговори на конкретно зададени въпроси.

Аз, обаче, напълно съзнавам, че никой не е длъжен никому с конкретен отговор на конкретния въпрос. Все пак - трябва да сме благодарни (И СЪМ БЛАГОДАРЕН) за всеки отговор; понякога в отговорите дори на незададени въпроси се крият прекрасни идеи. Както и да е. До тук с офтопика.
ср май 27, 2020 6:35 ampreslav написа:
Иначе идеи за управление на допълнителния нагревател бол, но нека не се заблуждаваме, че сме по-добри инженери от онези, които са проектирали и най-скапания климатик.
Да! Така е. Прав сте.
Ммм... Моля за идеите Ви. Бихте ли ги споделили?

Обаче... съм сигурен, че понякога сме по-добри от продавачите на климатици. Много по-добри.
В случая ми - купих климатик. Продавача ми препоръча тава. И нагревател. Монтираха ми ги. Пито - платено.

Ама от къде да съм знаел, че въпросният нагревател е ... "измислен". :x
Както и да е. Проблемът сам съм си го създал.
А сега търся начин да направя измисленият нагревател - чрез монтирането му на по-правилно място и по-тарикатско свързване към тока - по ефективен.
В тази връзка бяха въпросите ми.

ср май 27, 2020 6:35 ampreslav написа:
Тава имам само на един климатик .... въпросната тава беше поставена само за да се отведе по-далеч конденза и да няма претенции от комшии за осрана фасада.
Да, де. И при мен точно такъв бе замисълът да си купя тавата.
Ама сега се чудя дали, БЕЗ ДА ПОЛЗВАМ ТАВАТА МИ, да не навра нагревателя в една ПВЦф32, която ПВЦф32 да отведе водата. Демек - вместо да нагрявам тавата, да нагрявам ПВЦ-тръбата.
И си мисля още... дали ако прекарам нагревателят и през щуцера-коляно-ф16 кондензът, преминаващ през въпросния щуцер пак ще замръзне в самия тесен щуцер?
А искам да запазя въпросния щуцер на мястото му, защото по-лесно би било да закрепя въпросната ПВЦф32-тръба за него (за щуцера).

Моля за мненията: Дали ако през щуцера минава нагревател - той, щуцера би замръзнал при, примерно, МИНУС 10 градуса? А при минус 15?

Предварително благодаря.
preslav - майстор
Според мен щуцерът не е трябвало изобщо да се поставя щом има тава т.е. сега трябва да се махне защото това ще отвори по-голям отвор - хаха отвори отвор, ама как да го кажа по различен начин.
Иначе идеи за управлението на нагревателя вече се дадоха, но надали ще е удачно на гаранционен климатик да се ползват изводите на четирипътния вентил за команда към нагревателя, не мисля, че е особено предимство и вградения терморегулатор, който включва нагревателя под 5 градуса, съвсем не съм на ясно каква трябва да е мощността на един нагревател, който да съумява да държи над 0 градуса конденза, при (-)15, силен вятър и снеговалеж. Изобщо идеята за какъвто и да е нагревател не ми допада, остава класиката, климатикът се "изпразва" в тавата, а тя да се справя с отвеждането на конденза, ако иска да замръзва, ако иска да тече, важното е евентуалната буца лед да е далеч от външния топлообменник на климатика. Ако тавата не беше вече факт, то идеята с улука е също работеща, но пак изисква някаква намеса по корпуса на гаранционния климатик или добри тенекеджийски умения за осигуряването на стабилен захват.
Евентуално след излизането на климатика от гаранция бих си поръчал нагревател (поне 1500 Вата), който да е по формата на празното пространство в дъното на климатика. Нагревателят да се включва само в момента на дефроста и да остава включен 2-3-5 минути след края на процеса - сигнал може да се вземе от четирипътния вентил. но трябва да се има предвид, че нагревателят трябва да работи само в режим на охлаждане и само ако климатикът работи. Общо взето трябва да се вземат предвид купчина условия, да се изработи автоматиката, да се тества в реални условия и т.н. и т.н. неща, за които не ми се мисли и занимава вече, а и защо да си усложнявам живота след като от всичките споменати климатици, само при единия и то заради неспазване на изискванията ми се е случвало да имам лед - един път, за толкова години, на толкова климатици, май няма смисъл да се вторачвам, а когато иде реч за Митцубиши хич пък нямам притеснения.
a_stoev - майстор
Ако се чете внимателно, на всички въпроси има поне по един отговор, на някои има и повече, нормално е, всеки си има мнение.
1. климатика ти с колко отвора за изтичане е? Само един или с няколко? Допълнителните отвори може да имат гумени тапи.
2. Климатика ти има ли вграден нагревател? Ако има работата му е да се включи по време на размразяването и изключи минута 2 след това, за да може водата да се изтече от дъното на климатика преди да замръзне и да предотврати образуването на буца лед. Това което наричаш радиатор, /казва се пита/ се топли когато трябва от фреона.
3. Къде води тази тръба ф32?
Отговора на твоите въпроси зависи от тези данни.
arxd129 - специалист
ср май 27, 2020 7:25 pma_stoev написа:
1. климатика ти с колко отвора за изтичане е? Само един или с няколко? Допълнителните отвори може да имат гумени тапи.
2. Климатика ти има ли вграден нагревател? Ако има работата му е да се включи по време на размразяването и изключи минута 2 след това, за да може водата да се изтече от дъното на климатика преди да замръзне и да предотврати образуването на буца лед. Това което наричаш радиатор, /казва се пита/ се топли когато трябва от фреона.
3. Къде води тази тръба ф32?
1. Само един единствен. За който отвор е предназначен коляното-щуцер. Няма други отвори.
2. Климатикът няма вграден нагревател.
3. Тръбата ПВЦф32 извежда водата на около 80 см от фасадата на сградата. Въпросната тръба всъщност е система от тръби, съставена от: коляно ф32/45 градуса (тавата се включва в това коляно), следва прав участък ф32 с дължина около 50 см, следва коляно ф32/45 градуса, следва прав участък ф32 с дължина около 1.8 м. Въпросната система е закрепена на две места със скоби. И извежда водата; с надеждата съседите под мен да не се дразнят чак толкова много от "произведената" от климатика ми вода.
a_stoev - майстор
1. Щом е с един отвор, при добро изтичане, тавата е излишна.
2. Липсата на нагревател е неприятна, няма как да се управлява допълнителния нагревател на тръбата.
3. Ако има достатъчен наклон и тръбата е изолирана, може водата да се изтече преди да замръзне.
За сега бих те посъветвал да изчакаш зимата и да видиш дали ще има проблеми.
Защо имам в спомен, че в темата имаше снимка на сложените тава и нагревател и там видях, че нагревателя е с вграден термостат?
arxd129 - специалист
пет май 29, 2020 8:38 pma_stoev написа:
1. Щом е с един отвор, при добро изтичане, тавата е излишна.
Тавата я купих, защото не искам с водата от климатика да оливам съседите под мен.
Но ако има техническо решение да „уловя“ водата от климатика без помощта на тавата – тогава тавата наистина би била излишна.
Ако монтирам коляното-щуцер – тогава ще мога да закрепя ПВЦф32 за това коляно-щуцер.
пет май 29, 2020 8:38 pma_stoev написа:
2. Липсата на нагревател е неприятна, няма как да се управлява допълнителния нагревател на тръбата.
Нищо не разбрах. Ама наистина нищо!
Бихте ли пояснили?
пет май 29, 2020 8:38 pma_stoev написа:
3. Ако има достатъчен наклон и тръбата е изолирана, може водата да се изтече преди да замръзне.
Не е изолирана тръбата. Ама колкото и да е изолирана – последните капки при всеки цикъл на дефрост ще замръзват. Минус 10 градуса са си винаги минус 10. Никаква изолация няма да повиши тези минус 10 градуса. Само нагревател може да ги повиши; ако е достатъчно мощен, де.
Вие как мислите – 80 вата биха ли ми помогнали в достатъчна степен???
А и не съм измислил как ефикасно да управлявам тези 80W.
пет май 29, 2020 8:38 pma_stoev написа:
Защо имам в спомен, че в темата имаше снимка на сложените тава и нагревател и там видях, че нагревателя е с вграден термостат?

Снимка… по скоро няма.
Бях сложил един линк към някаква тава с нагревател; като моят. Моят нагревател има вграден термостат – продавачът ми каза, че бил настроен /капсулован/ за МИНУС 4 – МИНУС 5 градуса.
Всъщност – истината е, че не знаех какво купувам, представа си нямах какво купувам. Доверих се; купих го с мерак, но явно са ме подвели. Не знам дали нарочно са ме подвели, но… чувствам се подведен.
И сега търся начин да направя въпросния нагревател по ефикасен. Дали е възможно – не знам.
a_stoev - майстор
Ако има вграден нагревател, допълнителния за тръбата се захранва от където се захранва оригиналния и нямаш притеснения за излишен разход. В твоя случай трябва да се мисли как да се включва нагревателя в правилния момент.
Ahmakov - специалист
пет май 29, 2020 9:41 pmarxd129 написа:
...
Всъщност – истината е, че не знаех какво купувам, представа си нямах какво купувам. Доверих се; купих го с мерак, но явно са ме подвели. Не знам дали нарочно са ме подвели, но… чувствам се подведен.
И сега търся начин да направя въпросния нагревател по ефикасен. Дали е възможно – не знам.
По принцип климатиците не се нуждаят от нагреватели. При монтаж в определени климатични зони, в близост до реки, езера или някакви водоеми, тогава се използват нагреватели, които се монтират в тръбите за отвеждане на получения конденз. Мощността им е 50W/m. Не са предназначени за топене на лед. Идеята е, да не се допуска образуването на лед. Захранването става от платката на климатика. Сивата буква Х28А / Е1Н.
ср май 27, 2020 2:15 pmarxd129 написа:
ср май 27, 2020 6:35 ampreslav написа:
Би трябвало да си свикнал вече, че във форума поставяш конкретен въпрос и получаваш отговор на въпроси, за които дори не си си помислял да задаваш.
ОФТОПИК:
Tова Ви наблюдение върху съфорумниците - да отговарят на незададени въпроси - е абсолютно вярно. А действията на съфорумниците в това отношение - абсолютно странни! До немайкъде - странни. И се бяга - някак си - да се дадат отговори на конкретно зададени въпроси.
...
Конкретни въпроси към теб.
Защо монтажниците, не ти монтираха и тавата с нагревателя?
Защо питаш във Бг форум?
Питай в някой чуждестранен , да видиш как ще ти отговорят.
Защо като задаваш въпроси, си спестяваш информация за конкретните условия на монтаж?
А ако беше качил и една снимка, можеше да получиш и конкретна информация.

Прикачен файл

Screenshot_20200530-182040_Gallery.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20200530-181925_Gallery.jpg
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Можеш ли да монтираш тавата така, че да съвпадат отвора на климатика и тавата?
Да топлиш тавата е меко казано глупаво.
Щуцера на климатика го изхвърли.
Първо се погрижи да не замръзне отвора на дъното на климатика!
Той ако замръзне, тавата е излишна.
Колко вата ти е нагревателя, колко метра?
Без тава ще е по-добре мисля.
Тръбата може да се хване за стойките на климатика с някоя планка.
arxd129 - специалист
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
По принцип климатиците не се нуждаят от нагреватели. При монтаж в определени климатични зони, в близост до реки, езера или някакви водоеми, тогава се използват нагреватели, които се монтират в тръбите за отвеждане на получения конденз.
Мдааа… Виж ти! Климатиците не се нуждаят от нагреватели. А ако се нуждаят – то нагревателите се поставят в тръбите
Чест и почитания, Ahmakov! :)
С Вашето мнение, темата…. тръгва в коренно различна посока. Много съм благодарен за мнението Ви. И съм респектиран от знанията Ви. Чест и почитания!
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Захранването става от платката на климатика. Сивата буква Х28А / Е1Н.
Моля да ме извините за невежеството ми. :? Този Ваш абзац нищо не ми говори. :?
Казвате нещо конкретно за моя конкретен климатик ли? Или…
Моля за извинение. Бихте ли пояснили още? Бихте ли пояснили повече?
Благодаря предварително.
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Конкретни въпроси към теб.
Не се притеснявам да отговоря на всеки въпрос.
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Защо монтажниците, не ти монтираха и тавата с нагревателя?
[-X Напротив! Монтираха я! Още в първия постинг съм споменал за това.
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Защо питаш във Бг форум?
Питай в някой чуждестранен , да видиш как ще ти отговорят.
Ами не знам чужд език. Срамно е, че не знам; но е факт.
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
Защо като задаваш въпроси, си спестяваш информация за конкретните условия на монтаж?
Кажете какво точно искате да споделя. Намирам, че всичко съществено съм го споделил. Но ако нещо съм пропуснал – питайте. Не бих скрил нищо.
Всъщност – не знам дали е важно – но наистина не съм споменал за зоната, в която е монтиран климатика: София, Люлин. Не е в близост до реки, езера или някакви водоеми, нали.
съб май 30, 2020 7:48 pmAhmakov написа:
А ако беше качил и една снимка, можеше да получиш и конкретна информация.
Ами добре. Ще снимам. Ще кача. нп

Тема "Нагревател с/без вана?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: