• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
davidzvezdata - специалист
вт юни 30, 2020 12:51 pmHursa написа:
пон юни 29, 2020 3:55 pmdavidzvezdata написа:
Вентил с ел. задвижка мисля да командва пускането на водата в момента на стартиране на компресора. Филтър. Възвратен клапан мисля след топлообменника, преди канала, за да поддържа постоянно водата под налягане в топлообменника. Само за датчик поток не съм мислил, но нейната елеткроника мисля, че ще защитава достатъчно. Шибърни спиранелни кранове - преди и след топлообменника. Защото аз мисля да го тествам, но ако го оставя да работи за постоянно - да е само при външни температури под + 7 градуса. Оригиналната термопомпа въздух-вода /CHOFU/ ми е подвързана към буфера 400 л /БОШ/ и тази правената също е подвързана.
Какво целите да постигнете с тази арматура и с управлението на дебита? Освен, че ще оскъпите чувствително системата и управлението и, както и ще снижите надеждността и.
Какъв положителен ефект ще даде?
Значи - водата се подава от домашната мрежа /не се монтира допълнителна водна помпа/. Вентила мисля да се командва от електрониката на климатика, за да не вади вода напразно, когато не е нужно да работи. За дебита питането ми беше - да се управлява ли по някакъв начин спрямо натовареността на машината, или да се фиксира с кранове на някакво положение като се вземе наблюдението на средна база или максималното натоварване...
шоп - майстор
Ако компресора ти е инверторен е хубаво и сондажната помпа да е с инверторно управление.

Колко вата ти е сондажната помпа?
Да не се получи ситуация, компресора да работи на минимум...да кажем 600 вата, а сондажната помпа да ти е 750 вата :rolleyes:
bobivg - специалист
вт юни 30, 2020 6:15 pmшоп написа:
Ако компресора ти е инверторен е хубаво и сондажната помпа да е с инверторно управление.

Колко вата ти е сондажната помпа?
Да не се получи ситуация, компресора да работи на минимум...да кажем 600 вата, а сондажната помпа да ти е 750 вата :rolleyes:
Това какво значение има? Човека продава топлообменници не плаща тока и бъкел не отбира от топлотехника.
a_stoev - майстор
При вода-вода е безсмислено ползването на инвертор, понеже условията на работа са почти неизменни. Съответно и затова във водоводните машини фреоновата част е много по опростена, няма ресивери и течностни отделители.
шоп - майстор
ср юли 01, 2020 12:53 ama_stoev написа:
При вода-вода е безсмислено ползването на инвертор
100% съгласен, но се спомена за донорство от климатик последен модел с R32 и едва ли е някой конвенционален.
davidzvezdata - специалист
ср юли 01, 2020 6:51 amшоп написа:
ср юли 01, 2020 12:53 ama_stoev написа:
При вода-вода е безсмислено ползването на инвертор
100% съгласен, но се спомена за донорство от климатик последен модел с R32 и едва ли е някой конвенционален.
Благодаря на всички за съветите. Като ми остане време, около семптември-октомври, ще сглобя инсталацията за тест...
davidzvezdata - специалист
В петък първа проба и тест - свързахме климатик /чисто нов инвертор/ въздух-въздух 36 000 btu ,таванен, R410... След теста, че работи, сменихме външния топлообменник от въздух-фреон с топлообменник тръбен вода-фреон... Пуснахме режим охлаждане, температура вода вход 21 градуса, температура вода изход 25 градуса... Машината е със собствената си електроника и управление. Започна да работи ненормално - вдига темп. фреон 73 градуса и ги сваля до 35 градуса, като и съответно компресора вдига обороти и ги сваля. Почнахме вдигане на изходящата температура вода /към канала/ към 30-40 градуса , но ефекта е слаб. Няма стабилна работа. Температура вход компресор 25-40 градуса... Някакви съвети...
Билян - специалист
Обема на топлообменниците стар и нов смятан ли е
davidzvezdata - специалист
нед авг 30, 2020 9:18 pmБилян написа:
Обема на топлообменниците стар и нов смятан ли е
И двата са по 36000 btu. Съмняваш се обема на вода-фреон дали не е по-малък....
a_stoev - майстор
Прегрява изхода и сваля херците. Вероятно поради недостатъчно фреон. Трябваше да сложиш поне един вентил на ниското. Отделно и времето е много горещо, то е учудващо, че е потеглил на отопление.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Направа термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: