• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
davidzvezdata - специалист
Здравейте имам питане към хората с опит - идеи, схема и разяснение към преработка външното тяло от въздух-фреон към вода-фреон. Водата от сондажът е 17 градуса. Настройка и поддържане /температура и дебит/ на влизаща и излизаща вода. Независима електронна настройка. спирателни кранове, вентили. Може ли да се направи да тръгва и спира водопотока при пускане и спиране на термопомпата. Настройка за малък дебит по време на работа - автоматично или ръчно... Благодаря.
шоп - майстор
viewtopic.php?f=23&t=45126&hilit=%D1%82 ... 0%B0%D0%BC


Приятно четене.
Със 17 гр вода ТП ще пее, като славейче. При мен водата е 13-14 и пак съм супер доволен.
davidzvezdata - специалист
нед юни 28, 2020 2:32 pmшоп написа:
viewtopic.php?f=23&t=45126&hilit=%D1%82 ... 0%B0%D0%BC


Приятно четене.
Със 17 гр вода ТП ще пее, като славейче. При мен водата е 13-14 и пак съм супер доволен.
Шоп-е, Благодаря за бързата реакция.. Прочетох от тази тема около 100 страници, но там дебатирате само по направата /индивидуално/ на термопомпа-вода-вода, от отделни елементи... А аз имам предвид, направа вода-вода от въздух-въздух... Вече работят няколко въздух-вода... А сега искам да продължа,и да премина на вода-вода, като заменя външния топлообменник въздух-фреон, с вода-фреон. С тези топлообменници, с които съм те запознал... Няма там нищо за мене...
шоп - майстор
Да не те разочаровам, но от външното тяло няма да можеш да ползваш много неща. Компресор, течноотделител и ресивър ако има, защита по високо и ниско налягане пак ако има и с условности. Ако е с капилярка е хубаво да я смениш с ТРВ.
Вземи си едно качествено управление, то ще ти командва сондажната помпа, като я пуска 5 сек преди компресора. Датчик поток задължително. Филтри за вода също.
Защита по ниска температура на водата към канала пак задължително за да не замразиш изпарителя.
davidzvezdata - специалист
пон юни 29, 2020 1:56 pmшоп написа:
Да не те разочаровам, но от външното тяло няма да можеш да ползваш много неща. Компресор, течноотделител и ресивър ако има, защита по високо и ниско налягане пак ако има и с условности. Ако е с капилярка е хубаво да я смениш с ТРВ.
Вземи си едно качествено управление, то ще ти командва сондажната помпа, като я пуска 5 сек преди компресора. Датчик поток задължително. Филтри за вода също.
Защита по ниска температура на водата към канала пак задължително за да не замразиш изпарителя.
Така - Добре... Разбрах те какво ми каза... Но аз не само,че не искам да монтирам без ТРВ, ами мисля да ползвам климатик от последните месеци производство... С всичката електроника и защита, ТРВ, фреон R32, водата ще се подава с налягане от системата ми сондаж-къща /4,5 бара/. Вентил с ел. задвижка мисля да командва пускането на водата в момента на стартиране на компресора. Филтър. Възвратен клапан мисля след топлообменника, преди канала, за да поддържа постоянно водата под налягане в топлообменника. Само за датчик поток не съм мислил, но нейната елеткроника мисля, че ще защитава достатъчно. Шибърни спиранелни кранове - преди и след топлообменника. Защото аз мисля да го тествам, но ако го оставя да работи за постоянно - да е само при външни температури под + 7 градуса. Оригиналната термопомпа въздух-вода /CHOFU/ ми е подвързана към буфера 400 л /БОШ/ и тази правената също е подвързана.
шоп - майстор
Защо ти е каквато и да била арматура след изпарителя и преди канала. Само ще намалиш дебита на водата през изпарителя и ще влошиш КОПа. При максимален дебит на сондажната помпа топлообменника си има някакво вътрешно съпротивление.
Лично на моята ТП всичко съм свързал с полиетиленови тръби ф40 с минимално количества колена, кранове и т.н именно за да е минимално хидр. съпротивление и максимален дебита.

Вадя водата от 3м от кота нула, а края на каналната тръба е на - 2,5м от кота нула. Сондажната помпа буквално работи като циркулационна с мин натоварване и макс дебит.

Сондажната помпа е хубаво да се стартира 5-10 сек преди компресора за да може управлението да си отчете че тя работи и датчика поток също е сработил. Един сигнал и чрез контактор се пуска сондажната. Не виждам логика да слагаш вентил с ел. задвижка, освен ако сондажната не работи постоянно за нещо друго, но едва ли имаме тази хипотеза.

Без сигурен поток вода през изпарителя рискуваш да го замразиш буквално за под минута и да омеша вода и фреон.
Датчика за ниско налягане няма да те спаси, защото докато той спре компресора белята може да е станала.

Изобщо наблегни на всички защити и не пести от м2 на топлообменниците и ще си доволен дори и с античен климатик с R22.
davidzvezdata - специалист
пон юни 29, 2020 6:33 pmшоп написа:
Защо ти е каквато и да била арматура след изпарителя и преди канала. Само ще намалиш дебита на водата през изпарителя и ще влошиш КОПа. При максимален дебит на сондажната помпа топлообменника си има някакво вътрешно съпротивление.
Лично на моята ТП всичко съм свързал с полиетиленови тръби ф40 с минимално количества колена, кранове и т.н именно за да е минимално хидр. съпротивление и максимален дебита.

Вадя водата от 3м от кота нула, а края на каналната тръба е на - 2,5м от кота нула. Сондажната помпа буквално работи като циркулационна с мин натоварване и макс дебит.

Сондажната помпа е хубаво да се стартира 5-10 сек преди компресора за да може управлението да си отчете че тя работи и датчика поток също е сработил. Един сигнал и чрез контактор се пуска сондажната. Не виждам логика да слагаш вентил с ел. задвижка, освен ако сондажната не работи постоянно за нещо друго, но едва ли имаме тази хипотеза.

Без сигурен поток вода през изпарителя рискуваш да го замразиш буквално за под минута и да омеша вода и фреон.
Датчика за ниско налягане няма да те спаси, защото докато той спре компресора белята може да е станала.

Изобщо наблегни на всички защити и не пести от м2 на топлообменниците и ще си доволен дори и с античен климатик с R22.
[img]
Нали знаеш, че ползвам този топлообменник, нямам пукнат досега...След като уточнихме другите неща, как регулираш дебита през топлообменника. А аз няма да ползвам отделна помпа, а налягането от сондажната, което създава в къщата.А за тръгването, сигурно ми говориш за конвекционален компресор. Инверторния няма как за 15 секунди да направи рязка промяна на температурата...
LazarGanev - "Велик майстор"
Има смисъл да се ограничава дебита на кладенчовата вода. шопа не го ограничава, тъй като сондажната му помпа е 370Вт, но в повечето случаи помпата има по-голям дебит от нужния. Като докараш дТ едни 5 градуса, няма смисъл от по-голям дебит. Датчик поток задължително!
davidzvezdata - специалист
пон юни 29, 2020 8:53 pmLazarGanev написа:
Има смисъл да се ограничава дебита на кладенчовата вода. шопа не го ограничава, тъй като сондажната му помпа е 370Вт, но в повечето случаи помпата има по-голям дебит от нужния. Като докараш дТ едни 5 градуса, няма смисъл от по-голям дебит. Датчик поток задължително!
Благодаря
Hursa - майстор
пон юни 29, 2020 3:55 pmdavidzvezdata написа:
Вентил с ел. задвижка мисля да командва пускането на водата в момента на стартиране на компресора. Филтър. Възвратен клапан мисля след топлообменника, преди канала, за да поддържа постоянно водата под налягане в топлообменника. Само за датчик поток не съм мислил, но нейната елеткроника мисля, че ще защитава достатъчно. Шибърни спиранелни кранове - преди и след топлообменника. Защото аз мисля да го тествам, но ако го оставя да работи за постоянно - да е само при външни температури под + 7 градуса. Оригиналната термопомпа въздух-вода /CHOFU/ ми е подвързана към буфера 400 л /БОШ/ и тази правената също е подвързана.
Какво целите да постигнете с тази арматура и с управлението на дебита? Освен, че ще оскъпите чувствително системата и управлението и, както и ще снижите надеждността и.
Какъв положителен ефект ще даде?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Направа термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: