Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,

От известно време чета форума, но днес реших да споделя терзанията си;)

В момента обзавеждам 3 етажа от фамилна къща в София, построена преди около 10 години и тепърва въвеждана в експлоатация. Дойде време и за отоплението.

Имам за отопление около 300 - 350 квадрата общо. Правена е инсталация за газово отопление с алуминиеви радиатори, без подово отопление. Има проект за газ до мястото но засега стига до съседната улица. Има и изведени гофрирани тръби за сплит системи в стените с цел охлаждане. От няколко седмици се мъча с въпроса как да осигуря ползване в рамките на тази година, без да съм сигурен че газта ще стигне до нас толкова скоро. Мислех си за хибридна термопомпа с газ и климатици за отопление /охлаждане с цел да имам по 2 варианта за топла вода и отопление.

За съжаление съм много бос в материята и бих оценил всяко компетентно мнение и препоръка за читав майстор/ фирма, който да бъде прецизен в изграждането на инсталацията.

Благодаря предварително за мненеията и препоръките Ви!

Боби
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами зависи от бюджета - става с хибридна термопомпа за 30 бонки, става и с пелетна камина за 3 бонки :wink:
чет авг 27, 2020 12:28 amLazarGanev написа:
Ами зависи от бюджета - става с хибридна термопомпа за 30 бонки, става и с пелетна камина за 3 бонки :wink:
С пелети се притеснявам, че ще бъде мега хамалогия и гледам да го избегна ;) като че ли нещо между двете - по скоро се целя до 15-20 к макс да реша проблема ;) забравих да кажа че подовете са направени и няма да ги разбивам т.е оставам на опцията без подово
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, баш пък мега хамалогия :? . С термопомпа и радиатори забрави. Можеш да си сложиш газов котел на пропан-бутан и после да мине на метан. Щом е за година-две, все ще го изтърпиш
Със сигурност ще прозвучи лаишки, но ще попитам - мога ли да заменя алуминиевите радиатори с конвектори и да поставя термопомпа ( възможно ли е и има ли смисъл?)

И втората идея която ми идва - до момента с централно газоподаване - хубави климатици и бойлер на ток ( сигурно има и комбинирани които могат и на газ да тръгнат след това) - но не знам дали ще е икономично ?

Повтарям лаик съм - дано не дразни ;)
шоп - майстор
чет авг 27, 2020 2:17 amBopkata написа:
мога ли да заменя алуминиевите радиатори с конвектори и да поставя термопомпа ( възможно ли е и има ли смисъл?)
Възможно и много лесно. В смисъл без къртене и големи ремонти. Негатив е цената и шума
чет авг 27, 2020 2:17 amBopkata написа:
И втората идея която ми идва - до момента с централно газоподаване - хубави климатици и бойлер на ток
И така става, като БГВ обаче не е на ток, а си е от газовия котел.

Ако смениш радиаторите с конвектори помисли за една ТП вода-вода ( ако имаш сондаж и дебит).
Така евтино и мързеливо в последствие ще се отопляваш и охлаждаш без монтажа на безброй климатици в една 3 етажна къща.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет авг 27, 2020 2:17 amBopkata написа:
- мога ли да заменя алуминиевите радиатори с конвектори и да поставя термопомпа ( възможно ли е и има ли смисъл?)
Ако имаш излишни пари - можеш, но няма смисъл, защото тръбната инсталация не е подготвена за такава система - малки диаметри на тръбите и малка или никаква изолация, което означава, че не можеш да я ползваш за охлаждане. Трябва да сменяш и тръбите. Пак казвам, че най-добрият вариант е да си ползваш газовия котел на пропан-бутан. Така няма никакви излишни вложения.
чет авг 27, 2020 7:23 amLazarGanev написа:
чет авг 27, 2020 2:17 amBopkata написа:
- мога ли да заменя алуминиевите радиатори с конвектори и да поставя термопомпа ( възможно ли е и има ли смисъл?)
Ако имаш излишни пари - можеш, но няма смисъл, защото тръбната инсталация не е подготвена за такава система - малки диаметри на тръбите и малка или никаква изолация, което означава, че не можеш да я ползваш за охлаждане. Трябва да сменяш и тръбите. Пак казвам, че най-добрият вариант е да си ползваш газовия котел на пропан-бутан. Така няма никакви излишни вложения.
Ако правилно разбирам е най добре отсега да си инвестирам в газов Котел и да си направя газово стопанство за пропан бутан което да махна като дойде централно метан. Връзвам си си котела към бойлер и така се отоплявам и имам топла вода. Ако искам охлаждане - климатици.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, точно това имам предвид. Но климатици за охлаждане няма да ти трябват за всяка стая. От термопомпа няма смисъл с тази инсталация, тя не е предвидена за това. Газово стопанство може с колектор за 3 бутилки по 50л на депозит, като бутилките после ги връщаш и ти остава излишен само един колектор с регулатори, чиято стойност е 500лв, но и тях можеш да продадеш или ползваш на друго място. Имаш 3 работни бутилки, вързани към колектора и 3 резервни, които подвързваш, като свършат първите. Обаждаш се на разноса, сменят ти празните и така до края на зимата. За 300м2 отопляема площ очаквам да ги сменяш всяка седмица.
чет авг 27, 2020 10:27 amLazarGanev написа:
Да, точно това имам предвид. Но климатици за охлаждане няма да ти трябват за всяка стая. От термопомпа няма смисъл с тази инсталация, тя не е предвидена за това. Газово стопанство може с колектор за 3 бутилки по 50л на депозит, като бутилките после ги връщаш и ти остава излишен само един колектор с регулатори, чиято стойност е 500лв, но и тях можеш да продадеш или ползваш на друго място. Имаш 3 работни бутилки, вързани към колектора и 3 резервни, които подвързваш, като свършат първите. Обаждаш се на разноса, сменят ти празните и така до края на зимата. За 300м2 отопляема площ очаквам да ги сменяш всяка седмица.
Много много благодаря за изчерпателната информация и търпение !!!

Тема "Отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: