• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Althor - напреднал
ср дек 23, 2020 5:59 amшоп написа:
вт дек 22, 2020 11:45 pmAlthor написа:
Все мисля, че обема вода е малко. Ще взема да пусна подовото, ще купя един модем или както се нарича за да гледам как работи ТП и да си имам кардиограма на нея
Пусни го подовото, от опит глава не боли. Но засечи разхода поне за седмица. Ако е за 1-2 дни работа няма да е актуално заради инертността.
Включването на един етаж не означава двойни разходи за отопление. Имаш общи части, под, таван...освен ако не топлиш 1 и 3 ти етаж:-(

Трябва да докараш работа на ТП в постоянен режим.
В момента я караш като евтин старт стопник и не ползваш благинката на инверторната технология.
Даже се получава негативен ефект...вместо да имаш преоразмерени топлообменници на ниска мощност ти грееш въздуха навън с радиатора на инверторното управление.

П.П. именно поради последната причина аз се отказах от инверторно управление. Оказа се че за компресор 5 кв е хубаво да се сложи 7.5кв или 11 кв инвертор.
7,5 кв инвертор грее атмосферата с 190 вата ( и това са загуби на инвертори от висок клас като Митцубиши или Омрон)
За китайските дървета не ми се мисли. Сигурно са като печки лъч. :-D
Здравейте!

Ще пусна подовото за месец, само трябва да изчакам новия отчетен период. За съжаление не знам устройство и работата на ТП в подробности. Но някак си малкото обем на водата прецаква работата, може би твърде бързо я загрява знам ли:). Не е типично да се държи така.
LazarGanev - "Велик майстор"
Althor, мисля че не разбираш какъв е проблема. Не че водата в системата е малко - тя системата може да си работи и с малко вода, ако има достатъчно радиаторна мощност, за да охлажда компресора. С тези големи радиатори изобщо не е малко водата. Просто радиаторната мощност е недостатъчна да покрие минималната мощност на инвертора, той прегрява и изключва. После вероятно термозащита не му позволява да тръгне 20 минути. Ако се увеличи радиаторната мощност (чрез добавяне на един конвектор или чрез поскане на подовото), то машината няма да спира заради прегряване и всичко ще е наред. Аз ти препоръчвам да добавиш един конвектор - това е по-добрият вариант защото:
1. Няма да топлиш излишно още един етаж, който не ползваш
2. Ще можеш да намалиш температурата на водата, заради по-голямата радиаторна мощност на ползвания етаж, с което ТП ще заработи в още по-икономичен режим. С парите, които ще спестиш от отплението на неизползвания етаж за 1-2 месеца, ще си купиш конвектора. А вече къде ще го сложиш - ти ще си прецениш - според мен да пуснеш външни тръби до коридора
шоп - майстор
ср дек 23, 2020 8:07 amAlthor написа:
Но някак си малкото обем на водата прецаква работата, може би твърде бързо я загрява знам ли:). Не е типично да се държи така.

Така е. Именно за това на моята ТП монтирах последователно буфер 1200л ( по спомен )
Преди да го монтирам ТП циклеше 15 мин работа 45 почива ( 30 мин почивка когато навън бе -15, -20гр)
Това освен че е нерентабилно товари и компресора и е предпоставка за съкръщаване на ресурса му.

Нали имаш контролен електромер, не би трябвало да те бърка отчетния период.

И не забравяй....конвектори. Те ще ти решът най-лесно проблема.

Прикачен файл

SAM_9422.JPG
SAM_9422.JPG (81.76 KиБ) Видяна 1280 пъти

Прикачен файл

SAM_9426.JPG
SAM_9426.JPG (112.64 KиБ) Видяна 1280 пъти
Althor - напреднал
ср дек 23, 2020 8:19 amLazarGanev написа:
Althor, мисля че не разбираш какъв е проблема. Не че водата в системата е малко - тя системата може да си работи и с малко вода, ако има достатъчно радиаторна мощност, за да охлажда компресора. С тези големи радиатори изобщо не е малко водата. Просто радиаторната мощност е недостатъчна да покрие минималната мощност на инвертора, той прегрява и изключва. После вероятно термозащита не му позволява да тръгне 20 минути. Ако се увеличи радиаторната мощност (чрез добавяне на един конвектор или чрез поскане на подовото), то машината няма да спира заради прегряване и всичко ще е наред. Аз ти препоръчвам да добавиш един конвектор - това е по-добрият вариант защото:
1. Няма да топлиш излишно още един етаж, който не ползваш
2. Ще можеш да намалиш температурата на водата, заради по-голямата радиаторна мощност на ползвания етаж, с което ТП ще заработи в още по-икономичен режим. С парите, които ще спестиш от отплението на неизползвания етаж за 1-2 месеца, ще си купиш конвектора. А вече къде ще го сложиш - ти ще си прецениш - според мен да пуснеш външни тръби до коридора
здравейте г-н Ганев!
Ако намеря изгоден конвектор бих го сложил, но май ще пусна подовото, имам още малко работа по етажа, шпакловка тука там, боя да налепя плочки в банята и все съм си мислил да го пусна да ми е топло докат работя. Второ искам да си имам представа как работи подовото. Ако изчакам зимата да мине ще се сблъскам с това чак догодина. Имах конвектор и го подарих беше попаднал у мен ама преди година да речем. Ще обмисля всичко от ново и ще прибвам.

Благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами ти ако дадеш 300лв повече за 1 месец заради подовото - ей ти го един нов конвектор, без да търсиш втора употреба :) . Ама ти си решаваш
Althor - напреднал
ср дек 23, 2020 8:20 amшоп написа:
ср дек 23, 2020 8:07 amAlthor написа:
Но някак си малкото обем на водата прецаква работата, може би твърде бързо я загрява знам ли:). Не е типично да се държи така.

Така е. Именно за това на моята ТП монтирах последователно буфер 1200л ( по спомен )
Преди да го монтирам ТП циклеше 15 мин работа 45 почива ( 30 мин почивка когато навън бе -15, -20гр)
Това освен че е нерентабилно товари и компресора и е предпоставка за съкръщаване на ресурса му.

Нали имаш контролен електромер, не би трябвало да те бърка отчетния период.

И не забравяй....конвектори. Те ще ти решът най-лесно проблема.
Здравейте!

И не забравяй....конвектори. Те ще ти решът най-лесно проблема- за съжаление нямам възможност да сложа конвектори на средата на зимата.

Нямам контролен електромер очаквам познат да дойде скоро и да постави.

Благодаря Ви за съветите, а също и на другите участници!
Althor - напреднал
ср дек 23, 2020 8:40 amLazarGanev написа:
Ами ти ако дадеш 300лв повече за 1 месец заради подовото - ей ти го един нов конвектор, без да търсиш втора употреба :) . Ама ти си решаваш
здравейте!

И аз си помислих, същотото. Ще видя как ще е парата и може да сложа и конвектор и да пусна подовото така или иначе трябва да го пробвам все някога . Пък квото излезе. :-D :-D
Althor - напреднал
Здравейте!

Попаднах на някакво ръководство за контролера, който имам в къщи /дисплея/ на тп. https://cms.intermetal.bg/storage/uploa ... manual.pdf

Тъ в него пише, че Set temperature трябва да е по-висока от room temperature, ако ли не май-не било хубаво. Сет темпричъра ми е 20, а руум темпричъра 23 по едно време обикновено е 21-22 градуса. Може би това няма никакво отношение по-въпроса, просто се зачудих, дали има нещо в това и заслужава ли си да ровя. Може би е безмислено. Интересното е, че Room temperature е 23, а контролера се намира в гаража, където не е 23 градуса. Дали показва нещо, или направо си е за украса. Оказа, се че на този диспелей можело да се види и консумацията. Обаче в менюто не ми излиза, трябва да има инсталирано PDI /power distribution нещо си сигурно/. Щом не излиза, явно го нямам това куче.
Althor - напреднал
Ето такова куче имам

Прикачен файл

kuche.jpg
kuche.jpg (93.34 KиБ) Видяна 1204 пъти
radius - майстор
Не съм гледал пусканите инструкции в темата, но това не е ли управление, за някаква сплит система въздух-въздух?
Темпричъра е много важен :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Термопопма голям разход, а може би не!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: