• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Althor - напреднал
Здравейте, направисамковци. Светли празници!

Изчетох доста от написаното във форума и се реших да си сложа термопомпа. Вече 2 месеца тя работи, но разходът доста по-висок от очакваното. Време е за малко подробности. Първо термопомпата е на трифазен ток /ако има значение/ на кратко ще я наричам ТП. Тъ... ТП е LG със следните параметри:

EER: 2,8
COP: 3.25
Минимална отоплителна мощност: 10.60kW
Средна отоплителна мощност: 26.40kW
Максимална отоплителна мощност: 29.50kW
Минимална охлаждаща мощност: 9.00kW
Средна охлаждаща мощност: 22.00kW
Максимална охлаждаща мощност: 25.40kW
Средна отоплителна консумираща мощност: 7.42kW
Средна охлаждаща консумираща мощност: 6.36kW
Работни температури на водата при отопление: +55 градуса маx.
Тя е предвидена за отопление на 3 етажна къща с обща площ 390 кв.м. :-D
От три етажа се живее само на един т.е на първият етаж, който е с площ 150 кв.м и се отоплява с радиатори. Ясно е, че ТП не е толкова ефективна с радиатори, колкото с подово отопление.Няма друг вариант за отопление. Възможно е изграждане на сухо водно подово отопление в бъдеще. Другите два етажа са планувани за водно подово отопление, като единия от етажите, вече е с изградено такова. Детайли за него след малко. Знаейки, че първият етаж е ограничен заложих на преоразмерени радиатори /стоманени тип 22/. /Доскоро бяха железни 5 см широки с има няма 3 литра вода в единия. 86 година са свалени от една казарма и са купени от там. Сигурно са на 50 години./ В някой стаи новите радиатори достигат до 3м обща дължина, в други има 2х 2 метра. Радиаторите са с височина 60 см. Сега малко повече информация за самата къща.Изчислил съм топло-загубата на къщата на 8wk/h при температура на външната среда -15 градуса. Стените на къщата отвън са с 15 см EPS, а отвътре няма изолация само шпакловка. Етажа е с три камерна дограма. Пода е с дюшеме без изолация. Граничи с мазета, които са запълнени с пръст/чакъл още при построяването си /1978г/ :-D . Тавана на първия етаж е шпакловка от вътре, 10 см бетон, върху него 5 см XPS + 10 см бетон /плоча на втори етаж/. Следващите етажи /необитаеми/ са с 10см ЕПС отвън, 5 см ЕПС от вътрешната стена на вътрешните стени, някъде 20 см ЕПС +10 см каменна вата на таваните, някъде само 10 см ЕПС + 10см каменна вата /скосени тавани, не побира повече иначе стават ниски/. Това не е от съществени значение за проблема, тъй като на тези етажи не се живее в момента. На третия етаж е поставено подово отопление, което не е пуснато, защото етажа е недовършен т.е няма мебели и готова баня за да се живее. Подовото там е с дължина 1200 метра /120 квм площ на етажа/ направено на 10-11 кръга. Тъ... сметката за ток през периода 13.11-14.12.2020 е 475.00 лева. Това е доста голяма сума. Малко повече подробности. До 29.11.2020 т.е /13-14 дни от месеца/ ТП работеше доста неефективно, защото бе вързана по странен начин и топлеше водната риза на останалото от предишния вид отопление - котел с водна риза 90 литра. Променихме това и от 29.11-13.12.2020 вече не върви вода в посоченото котле. Освен това от 29.11-13.12 ТП работи и през нощта. По-ефективна ако, работи цял ден без да се гаси, но сметката за октомври ноември бе висока и решихме да спестим. Температурите в периода 29.11-13.12 падаха до -10 градуса през нощта няколко поредни дни. Намирам се в сурова планинска климатична зона /поне за България/ с надморска височина 1000+ метра. Да речем полите на Пирин. Мой близък роднина се отоплява за по-малка сума от мен отново с радиатори и с по-тънка изолация от мен. Показа ми фактура за изминалия отчетен период подобен на моя със сума 320 лева ТП + домакински ток за 6 членно семейство. Моля да се въздържате от коментари, като измисляш си или човека те лъже.. излишно е видях фактурата. Да господина отоплява 2 етажа с по 80кв.м всеки или общо 160 м2 горе долу. Защо се получава тази разлика. Редно е да вметна, че в тази сметка има и още една ТП, която захранва бойлер 300 литра. Лятото плащах за топла вода 26-30 лева на месец. Зимата дори да е двойно повече, тъй като с температурата намалява КОП-а пак е висока сметката за ток. 475-60 лева бойлер да стане на 415лева приблизително. На роднината ТП е с по-малка мощност от моята. Какво ли не прочетох за подобни проблеми и т.н. Накрая взех, че засякох, как работи тъз ТП, кога се включва, кога се изключва. И след много часове в студа с хронометър и молив засякох, че работи 10 мин и "почива" 20 мин. :? :-D . Хубаво викам си супер направо. Обаче, отивам у роднината да видя при него как работи. И като виснах у тях няколко часа в два-три поредни дена установих, че неговата ТП работи 50%-50%. те. работи 50% от времето и "почива" 50% от времето. Викам си ся го барнах проблема, нали станах разбирач от форума на направисам :-D :mrgreen: =D> . Струва ми се малко е водата за тъз помпа и за тва я топли бързо за 10 минути, после изстива 20 мин и пак почва да се озори за 10 мин сигурно на максимална мощност. Имам термометри на тръбите излизащи от топлообменника и виждам колко стине. Пада от 45-40-37/38 градуса докато не върти. Явно трябва да работи/почива 50/50% от времето. Може би така поддържа по-постоянна температура и работи по-ефикасно. Има още доста време до новата сметка, за да видя, как ще е с новите радиатори, на по-ниска температура в тях. Според мен трябва да сложа разширителен съд или да пусна подовото на етажа и да действа, като такъв:Д. Предполагам без да разбирам, че ТП ще се включва и изключва по-рядко, ако е повече водата.Ако има някой е с подобен проблем или решение нека пише, ще наричам за здраве. Тъ на въпроса прекалено мощна ли е ТП за този един етаж /за момента/ и това ли води до големите сметки. Да очаквам ли тройно по-големи сметки за още 2 етажа? Мисля, че това следва да е проблема, но да видим, може пък да не е . Доста съм научил във форума, надявам се някой да се поучи от моя случай. Послепис: моля не задавайте въпроса Що не се свърза с фирмата дето ти сложи ТП?
LazarGanev - "Велик майстор"
Дай размерите на радиаторите и каква температура си задал
шоп - майстор
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Ясно е, че ТП не е толкова ефективна с радиатори, колкото с подово отопление.Няма друг вариант за отопление. Възможно е изграждане на сухо водно подово отопление в бъдеще.
Има вариант и той се нарича конвектори
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Подовото там е с дължина 1200 метра /120 квм площ на етажа/ направено на 10-11 кръга.
И тук ще жънеш каквото си посял... Особено ако си сложил тръбички ф16 и китайски фитинги с вътрешно ф8

ТП иска дебит и то сериозен дебит.
Замери температурата на водата на входа и изхода на кондензатора. Ако цифрата е над 5 гр трябва да се правят промени.
Предполагам има варианти за подобряване на настройките на ТП но за да е икономично си трябват няколко неща да са ОК
Имаш топлоизолазия и това е много важно. Така че може и да станат нещата приемливи.
Hursa - майстор
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Работни температури на водата при отопление: +55 градуса маx.
Не е ли прекалено висока? Ако така са преоразмерени радиаторите - би трябвало да ви топлят достатъчно и при значително по ниска температура (според мен). Каква температура поддържате в помещенията?
Althor - напреднал
пон дек 21, 2020 11:26 pmHursa написа:
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Работни температури на водата при отопление: +55 градуса маx.
Не е ли прекалено висока? Ако така са преоразмерени радиаторите - би трябвало да ви топлят достатъчно и при значително по ниска температура (според мен). Каква температура поддържате в помещенията?
Здравейте!
55 градуса е максималната работна температура на помпата. Аз не държа такава. Пусках максимум 50 градуса и то за 10 мин работа от страна на помпата. В момента пускам 43-44 градуса. Темп в стаите е 22 градуса в някой 23. Радиаторите са монтирани вече 4 дни.
Althor - напреднал
пон дек 21, 2020 11:04 pmшоп написа:
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Ясно е, че ТП не е толкова ефективна с радиатори, колкото с подово отопление.Няма друг вариант за отопление. Възможно е изграждане на сухо водно подово отопление в бъдеще.
Има вариант и той се нарича конвектори
пон дек 21, 2020 9:18 pmAlthor написа:
Подовото там е с дължина 1200 метра /120 квм площ на етажа/ направено на 10-11 кръга.
И тук ще жънеш каквото си посял... Особено ако си сложил тръбички ф16 и китайски фитинги с вътрешно ф8

ТП иска дебит и то сериозен дебит.
Замери температурата на водата на входа и изхода на кондензатора. Ако цифрата е над 5 гр трябва да се правят промени.
Предполагам има варианти за подобряване на настройките на ТП но за да е икономично си трябват няколко неща да са ОК
Имаш топлоизолазия и това е много важно. Така че може и да станат нещата приемливи.
Здравейте, Шоп!

Тайничко се надявах точно Вие да се включите в дискусията :-D . Изчел съм доста и смятам Вашите мнения за добра инфорамация, както и на още много потребители във форума. Да има конвектори! Мислех в върху този вариант. Но се спрях на радиаторите, като по-евтин вариант. Което е определящо при мен. С моментната ми заплата не мога да купя повече от 3 конвектора. Освен това вече идва зима, дорде събре тя ще е минала :mrgreen: . Надявам се в бъдеще може би идното лято да направя сухо водно подово отопление на този етаж.

Замери температурата на водата на входа и изхода на кондензатора. Ако цифрата е над 5 гр трябва да се правят промени. Бихте ли уточнили, какво означава кондензатор? Сещам се само за ел.кондезатор, но едвали е това :-D :-D шегувам се. АКо имате в предвид топлообменник то имам термометри на входа и изхода му. Тръбите излизащи от него са железни. Разликата е около 4 градуса.

И тук ще жънеш каквото си посял... Особено ако си сложил тръбички ф16 и китайски фитинги с вътрешно ф8- Като го прочетох се замислих дали не сме съседи и не ми гледате ръцете. Сега серизно наистина са ф16 почти познахте само, че италиянски. Най-вероятно са китайски, че цяла Италия там се прави, виждал съм кораб цемент да разтоварва от Китай в Италия. Всичко е възможно. Бих снимал маркучите, но какво от това вече са под земята.

И както става в живота твърде късно открих тоз форум. Поне имах време да сложа доста изолация, което се надявам да е бонус.

Искам да кажа, че съм наистина честен и когато четете какво съм написал не се съмнявайте особено за сметките. Имам и други приятели с ТП, който са супер доволни, което е редно. Част от тях се топляват на неизмазана къща с тухла единица и разправят, колко евтино било,а истината е че са дали 15 бона и плащат по една заплата пари да се топлят и не признават за да не си нараняват достойнството.Човек трудно признава, че се е прецакал. Разпрявят, колко е било хубаво и ето, че човек може да се залъже. Ако имате подобни приятели питай те да ви покажат фактурите- мойте вече няколко месеца не ги показват. :wink:
Althor - напреднал
пон дек 21, 2020 10:34 pmLazarGanev написа:
Дай размерите на радиаторите и каква температура си задал
Здравейте г-н Ганев!

Размерите на радиаторите са следните:
1 стая приблизително с площ 12 кв има радиатор 60см х 240. Стаята е ограничена за повече радиатори, тъй като има гардероб на една стена, легло на друга и библиотека на трета. Стаята е с две външни стени.
2ра стая отново с подобно разположение само, че площа е 10 кв. Радиатора е 1.80. Стаята е само с една външна стена. Радиаторите са под прозорите във всички стаи и поради това неможе да се сложи повече от 60 санта височина, че опират в прозорец.
3та стая кухня с два радиатора един 60 х 1.8м и друг 60х 1.40 метра. Стаята е с две външни стени и южно изложение.
4та стая спалня е отново спалня, и два големи гардероба на другите две стени. Тоест само една стена остава за радиатор и той е 1.80. Стаята е с една външна североизточна стена.
5та стая - хол с 5 метра прозорци. в радиатора с размер 60 см х 2 метра;
6та стая - мини кухня / бивш килер/ с едно радиаторче 60 см - 1м. Може би малко недостатъчно, но този размер кухня се отоплява и със собствения ти дъх. Няма външни стени.
7-ма стая пак спалня, с размери 12кв метра и две въшни южни стени. Там има два радиатора с размер 60см на 1.8 и още един 60 см на 1.40
8-ма стая кухня с две външни източни стени. Радиатора е с размер 90см на 2 метра.
Има две бани и тоалетни. Едната само се отоплява, с един малък радиатор. Другата отново е бивш килер и няма нужда от отпление.
Кофти, че имам огромни кородори, който не се топлят.Няма изградена инсталация там.

Температурата на входната вода е 44 градуса макс.
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 9:44 amAlthor написа:
Тръбите излизащи от него са железни. Разликата е около 4 градуса.
Това е много добре. Значи в топлообменника влиза 40 гр вода и излиза 44 нали?
Ако можеш премери и налягането на фреона в изпарителя и в кондензатора.

Относно конвекторите...търси и ще намериш почти нови на символични цени. В момента се опразват много офис площи, а там конвекторите са големи. Моите също са 2 ра употреба

Имаш ли някаква графика как работи ТП?
Въздушна е нали?

Рано или късно с тази твоя изолация ще я вкараш в режим и ще си доволен. Може да работи прекалено кратко, може дефроста да е дълъг или излишен.

Ето кардиограмата на моята ТП за последните 24ч
работила е 6 пъти по 1 час и 18 часа е почивала. Дълги хубави цикли за да може ТП да влезе в режим.
Мога да кача и сметки от ЧЕЗ
300лв ми е макса за 2етажа х100м2 + мансарда + БГВ + битовият обичаен ток(~100лв) + отопление на летна кухня от 40-50м2 без никаква изолация и с дървена дограма. Навсякаде 25 градуса 24/7

Прикачен файл

chart_export.png
chart_export.png (95.22 KиБ) Видяна 6178 пъти
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 10:02 amшоп написа:
вт дек 22, 2020 9:44 amAlthor написа:
Тръбите излизащи от него са железни. Разликата е около 4 градуса.
Това е много добре. Значи в топлообменника влиза 40 гр вода и излиза 44 нали?
Ако можеш премери и налягането на фреона в изпарителя и в кондензатора.

Относно конвекторите...търси и ще намериш почти нови на символични цени. В момента се опразват много офис площи, а там конвекторите са големи. Моите също са 2 ра употреба

Имаш ли някаква графика как работи ТП?
Въздушна е нали?

Рано или късно с тази твоя изолация ще я вкараш в режим и ще си доволен. Може да работи прекалено кратко, може дефроста да е дълъг или излишен.

Ето кардиограмата на моята ТП за последните 24ч
работила е 6 пъти по 1 час и 18 часа е почивала. Дълги хубави цикли за да може ТП да влезе в режим.
Мога да кача и сметки от ЧЕЗ
300лв ми е макса за 2етажа х100м2 + мансарда + БГВ + битовият обичаен ток(~100лв) + отопление на летна кухня от 40-50м2 без никаква изолация и с дървена дограма. Навсякаде 25 градуса 24/7
Здравейте Шоп!

ТП е въздушна. Не съм достатъчно компетентен за да измеря налягането на фреона. Да влиза 40 излиза 44 градуса.
за съжаление ТП-то ми няма подобна графика или може й да има, но аз незнам как да я проверя. Малко е странно уред за 10к да няма подобни екстри или поне аз така си мисля. Странно е в това време на технологичен напредък да няма. Все пак е нищожен компютър в сравнение с това, което носим в джобовете си. Търся ли търся, обаче не намирам дори накакво обяснение как да използвам дисплея и копчетата. Отдвана искам да проверя как се държи ТП, но немога. АКо знаете за някакъв вариянт моля споделете. ТП е LG uu85w 75u.

Относно дефроста съм мислил дали не е дълаг и да бъзиска сметката. Където живея е доста влажно и мъгливо, няма вечер без тежка мъгла /буквално/ а слънце през деня някой път виждаме 2 пъти седмично. Ето за последните 7 дни днес е първият ден със слънце. От това, което съм прочел за ТП не само темп. на въздуха влияе, но огромно значение имало и влагата, тя при мен е доста. Дали е така незнам.
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 11:43 amAlthor написа:
От това, което съм прочел за ТП не само темп. на въздуха влияе, но огромно значение имало и влагата, тя при мен е доста. Дали е така незнам.
Точно така е за съжаление. Влагата и мъглата са най-големият проблем за въздушните ТП
При -10 и сух въздух ще работи по-добре отколкото при 1 гр и мъгла.

Ще се разровя в нета ако мога да открия ръководство за твоята ТП, но това е само половината от проблема.
Без замерване на налягане на фреона, на ампеража на компресора трудно може да се каже дали ТП работи нормално.

Между другото тя чисто нова ли е? Гаранция няма ли. Доливано ли е фреон и всякакви такива подробности от монтажа са важни.
Все пак това е скъпа инверторна ТП и едва ли е монтирана от гаражен майстор.

http://downloads.engels.be/tfe/fr/lg7138512_tfe.pdf
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Термопопма голям разход, а може би не!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: