• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 7:30 pmandy_forresite написа:
Подгряването на пресекулки (на цикли) е малко като да наливаш от пусто в празно. Тук ще ме апострофират естествено. Ще кажат НЕ, всичко отива в къщата. На което аз ще им отговоря така: представи си че къща има 6 квч топлозагуби; подавай по 10 кв за три минути през дванадесет минути към система с радиатори с вкл/изкл на циркулацията.
На всяко включване на компресора потреблението на електроенергия започва. Топлоподаването идва със забавяне. Не трае дълго, но при голям брой повторения дневно, е енергия на халос.
Анди, всъщност си много прав!
Всяка термопомпа за да влезе в работен режим и трябва време. При стартиране тя тръгва с КОП 1
компресора тегли например 3 киловата ток и толкова грее
Докато протече кондензацията, изпарението, докато ТРВ или ЕТРВ влезе в режим, да почне ефективно отнемане на геотермална енергия си трябва време.
Колко?
2-3 или повече минути....
И какво се получава 2-3 мин за влизане в режим при 10 мин работа?!?!
Ми 30% по-ниска ефективност.

Не случайно постнах кардиограмата на моята ТП
2-3 мин влизане в режим и 57-58 мин работа в оптмален режим е друго, нали?

Факт е, че топикстартера е преоразмерил много ТП
В момента нямаме -15 навън и не греем всичко и дори супер-дупер инветорна ТП за 10000лв цикли и работи крайно неефективно.
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 7:30 pmandy_forresite написа:
Моето мнение е на любител. По интуиция прецених че радиаторите покриват минималната. Има и загуби по системата, така че минималната подавана топлинна мощност е под 10.
Ти си определил 8.5 кв загуби при -15. Сега не е било нито толкова студено, нито минималната е слизала под 10 kw. Значи следва циклене. Подгряването на пресекулки (на цикли) е малко като да наливаш от пусто в празно. Тук ще ме апострофират естествено. Ще кажат НЕ, всичко отива в къщата. На което аз ще им отговоря така: представи си че къща има 6 квч топлозагуби; подавай по 10 кв за три минути през дванадесет минути към система с радиатори с вкл/изкл на циркулацията.
На всяко включване на компресора потреблението на електроенергия започва. Топлоподаването идва със забавяне. Не трае дълго, но при голям брой повторения дневно, е енергия на халос. То не е 1 kw, не са и 2kw потребявана. Ако навържеш подово, конвектори и тн, ще имаш минимум 3.2 квч х 24 часа х 0.18 лева= 13 лева и 84 Ст.
Топлиш се с 12 лева на ден за 150 кв.м. Имаш киловатите необходима и вложена енергия :) Колко топлозагуби си изчислил за 0 градуса ? Да приемем това за отправна точка и да сравним с вложената енергия. Коп=3.
Здравейте, благодаря Ви, че се включихте!

Изчислил съм, че загубата при -1 градус средна минимална дневна темп. за Януари при мен е 35-36% по-ниска от тази при -15 градуса.
Според мен проблема е в многото вода. Все пак роднината е с подобна система и сметката е прилична.

То очаквам и да не топли много, ако работи 10 мин и почива 20. За сега е топло и няма проблем пък да видим.
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 7:57 pmшоп написа:
вт дек 22, 2020 7:30 pmandy_forresite написа:
Подгряването на пресекулки (на цикли) е малко като да наливаш от пусто в празно. Тук ще ме апострофират естествено. Ще кажат НЕ, всичко отива в къщата. На което аз ще им отговоря така: представи си че къща има 6 квч топлозагуби; подавай по 10 кв за три минути през дванадесет минути към система с радиатори с вкл/изкл на циркулацията.
На всяко включване на компресора потреблението на електроенергия започва. Топлоподаването идва със забавяне. Не трае дълго, но при голям брой повторения дневно, е енергия на халос.
Анди, всъщност си много прав!
Всяка термопомпа за да влезе в работен режим и трябва време. При стартиране тя тръгва с КОП 1
компресора тегли например 3 киловата ток и толкова грее
Докато протече кондензацията, изпарението, докато ТРВ или ЕТРВ влезе в режим, да почне ефективно отнемане на геотермална енергия си трябва време.
Колко?
2-3 или повече минути....
И какво се получава 2-3 мин за влизане в режим при 10 мин работа?!?!
Ми 30% по-ниска ефективност.

Не случайно постнах кардиограмата на моята ТП
2-3 мин влизане в режим и 57-58 мин работа в оптмален режим е друго, нали?

Факт е, че топикстартера е преоразмерил много ТП
В момента нямаме -15 навън и не греем всичко и дори супер-дупер инветорна ТП за 10000лв цикли и работи крайно неефективно.
Здравейте!

Факт е, че топикстартера е преоразмерил много ТП
В момента нямаме -15 навън и не греем всичко и дори супер-дупер инветорна ТП за 10000лв цикли и работи крайно неефективно.
-Да ТП не е преоразмерена, а стана такава за съжаление. Имах едни планове далечният януари, после дойде короната и сметките на всички ни се разминаха. Щях да съм купил мебели и да живея на етажа с подовото, обаче стана каквато стана. Сега ТП си цикли само на един етаж :-D :-D . Освен да рискувам да пусна подовото и да топли етажа, тъ какво кът не съм там. Поне ще вида дали е от това проблема. Ако го пусна да очаквам ли двойна сметка на сегашната? :-D Как мислите?
bobivg - специалист
вт дек 22, 2020 3:44 pmAlthor написа:
вт дек 22, 2020 2:25 pmbobivg написа:
Това не е фабрична ТП и не знам какви точно настройки търсите.
Обща информация за машината. https://dox.abv.bg/download?id=bc0f61c67e
Здравейте!

Какво имате в предвид, че ТП не е фабрична. Лично аз не търся настройки, не разбирам от тях и мисля, че те не са причината. Дори не знам дали на тази ТП има възможност да се правят настройки. Проблема според мен не е ТП, а системата, която захранва тя.

Благодаря Ви, че участвате в дискусията.
Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество. Забрави и за тези мощности, които си написал в първия си пост, те вече са нещо различно. При -15 ако всичко е наред ще имаш около 15-16kW (виж пдф-а) с неясно каква температура на водата. От друга страна 16kW моноблок (фабричен) който е приблизително на същата цена при -15 ще има 13,3kW с изходяща температура 45градуса (и 55 ако се налага), и отделно още 3-6kW електрически нагревател за зор заман. Сега си он/оф после може и да си в недостиг на мощност, ако топлиш всичко. Дано не съм прав. 16kW /280m2 =57W/m2 не е малко, но може и да не стигне за къща в сурови условия въпреки изолацията.
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 8:39 pmbobivg написа:
вт дек 22, 2020 3:44 pmAlthor написа:
вт дек 22, 2020 2:25 pmbobivg написа:
Това не е фабрична ТП и не знам какви точно настройки търсите.
Обща информация за машината. https://dox.abv.bg/download?id=bc0f61c67e
Здравейте!

Какво имате в предвид, че ТП не е фабрична. Лично аз не търся настройки, не разбирам от тях и мисля, че те не са причината. Дори не знам дали на тази ТП има възможност да се правят настройки. Проблема според мен не е ТП, а системата, която захранва тя.

Благодаря Ви, че участвате в дискусията.
Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество. Забрави и за тези мощности, които си написал в първия си пост, те вече са нещо различно. При -15 ако всичко е наред ще имаш около 15-16kW (виж пдф-а) с неясно каква температура на водата. От друга страна 16kW моноблок (фабричен) който е приблизително на същата цена при -15 ще има 13,3kW с изходяща температура 45градуса (и 55 ако се налага), и отделно още 3-6kW електрически нагревател за зор заман. Сега си он/оф после може и да си в недостиг на мощност, ако топлиш всичко. Дано не съм прав. 16kW /280m2 =57W/m2 не е малко, но може и да не стигне за къща в сурови условия въпреки изолацията.
Здравейте!

Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество.- Това не знам, прав сте. Надявам се да са сложили подходящ топлообменник фреон/вода и необходимото количество фреон. Фирмата е местна, правили са сумати ТП, както и на роднина с подобната система и малката сметка. За това съдя, че и при мен е същото. Едва ли им е на файда да ме лъжат.
andy_forresite - майстор
Приемам 6.3 kwh топлозагуби при -1 среден денградус.
24 часа х 6,3 = 151,2 kwh е необходимата топлинна енергия за поддържане на желаната вътрешна температура по помещения. Говорим за сценарий, при който навън средната е -1 и отоплението е непрекъснато. Изчисленията са верни когато отоплението не се спира и използваната в изчисленията температура е максимално близка до реалната.

151,2 : 3 = 50,4 kwh потребена мощност от ТП с СОР=3.
50,4 х 0,18 лв (средна цена за 1 киловатчас за едно денонощие) = 9,072 лева на денонощие. А ти имаш 13 лева на ден оперативен разход. Не изваждаме потреблението на енергия от циркулационната помпа. Тя е вътре и в двата случая. Просто търсим къде са четирите лева. СОР колко е? Явно не е 3.
Потребени са 72,22 kwh, а сме изчислили 50,4. Оперативен СОР = 2.093.

Тези сметки са условни. Те не отговарят на реалната обстановка. Аз не живея в полите на красивата Пирин, а в Дунавската равнина. За последните 20 дни имахме цели 3 часа слънце и то през облаци. Дневният ход на температурата е само 1-2 градуса. По-точно нощна 2, дневна между 4 и 5 градуса. Това са идеалните условия да се сравнят реалните топлозагуби с изчислените. Един вид всеки може да си сметне ефективността на отопл. съоръжение. В Пирин нещата не стоят така щом сте имали двуцифрен минус, мъгла и т.п. зимни благинки. Затова сметката по-горе е условна. Нещо не е наред в твоята ТП. Може да си сгрешил в изчисленията на топлозагубите, може причината за разминаването да е и в двете. С гаранция има какво да се подобрява в ТП. Защо? Защото без да спира на минималната си мощност ще изхарчи същите квч ел. енергия, каквито харчи в момента със спиранията.
davidzvezdata - специалист
вт дек 22, 2020 9:00 pmAlthor написа:
вт дек 22, 2020 8:39 pmbobivg написа:
вт дек 22, 2020 3:44 pmAlthor написа:


Здравейте!

Какво имате в предвид, че ТП не е фабрична. Лично аз не търся настройки, не разбирам от тях и мисля, че те не са причината. Дори не знам дали на тази ТП има възможност да се правят настройки. Проблема според мен не е ТП, а системата, която захранва тя.

Благодаря Ви, че участвате в дискусията.
Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество. Забрави и за тези мощности, които си написал в първия си пост, те вече са нещо различно. При -15 ако всичко е наред ще имаш около 15-16kW (виж пдф-а) с неясно каква температура на водата. От друга страна 16kW моноблок (фабричен) който е приблизително на същата цена при -15 ще има 13,3kW с изходяща температура 45градуса (и 55 ако се налага), и отделно още 3-6kW електрически нагревател за зор заман. Сега си он/оф после може и да си в недостиг на мощност, ако топлиш всичко. Дано не съм прав. 16kW /280m2 =57W/m2 не е малко, но може и да не стигне за къща в сурови условия въпреки изолацията.
Здравейте!

Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество.- Това не знам, прав сте. Надявам се да са сложили подходящ топлообменник фреон/вода и необходимото количество фреон. Фирмата е местна, правили са сумати ТП, както и на роднина с подобната система и малката сметка. За това съдя, че и при мен е същото. Едва ли им е на файда да ме лъжат.
Извинявай... Много четох по темата и се намесвам... Най-голямата грешка ти е, че не ползваш фенкойли (вентилаторни конвектори на вода)... Над 6 пъти са по-ефективни от всички радиатори.... Има и много тихи от тях... Пробвано е.... Иначе аз скоро във моята тема ще споделя резултати от правена термопомпа вода-вода на 600 куб.м. обем с подово и фенкойли... Радиаторите са от миналия век - забрави...
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 10:59 pmandy_forresite написа:
Приемам 6.3 kwh топлозагуби при -1 среден денградус.
24 часа х 6,3 = 151,2 kwh е необходимата топлинна енергия за поддържане на желаната вътрешна температура по помещения. Говорим за сценарий, при който навън средната е -1 и отоплението е непрекъснато. Изчисленията са верни когато отоплението не се спира и използваната в изчисленията температура е максимално близка до реалната.

151,2 : 3 = 50,4 kwh потребена мощност от ТП с СОР=3.
50,4 х 0,18 лв (средна цена за 1 киловатчас за едно денонощие) = 9,072 лева на денонощие. А ти имаш 13 лева на ден оперативен разход. Не изваждаме потреблението на енергия от циркулационната помпа. Тя е вътре и в двата случая. Просто търсим къде са четирите лева. СОР колко е? Явно не е 3.
Потребени са 72,22 kwh, а сме изчислили 50,4. Оперативен СОР = 2.093.

Тези сметки са условни. Те не отговарят на реалната обстановка. Аз не живея в полите на красивата Пирин, а в Дунавската равнина. За последните 20 дни имахме цели 3 часа слънце и то през облаци. Дневният ход на температурата е само 1-2 градуса. По-точно нощна 2, дневна между 4 и 5 градуса. Това са идеалните условия да се сравнят реалните топлозагуби с изчислените. Един вид всеки може да си сметне ефективността на отопл. съоръжение. В Пирин нещата не стоят така щом сте имали двуцифрен минус, мъгла и т.п. зимни благинки. Затова сметката по-горе е условна. Нещо не е наред в твоята ТП. Може да си сгрешил в изчисленията на топлозагубите, може причината за разминаването да е и в двете. С гаранция има какво да се подобрява в ТП. Защо? Защото без да спира на минималната си мощност ще изхарчи същите квч ел. енергия, каквито харчи в момента със спиранията.
здравейте!

За периода 25.11-13.12 ТП е навъртяла 555 киловата нощна тарифа. Тоест 19 дни за в периода 11:00 вечерта до 7 сутринта. Това са горе долу 29 кв за 8 часа всяка нощ. Дали може фа се приеме, че навърта двойно повече през дневната тарифа, която е 16 часа на ден от 7 сутринта до 11 вечерта? Дневната консумация би ли била 60квч /2х29/? Ако приемем, че за 8 часа ползва 29квч то за цял ден би ли следвало да ползва 90квч. Има и дефрости през ноща. Само за 19 дни е отчело нощна тарифа преди това не е пускана. Кофтито е че работи 30% от времето. Незнам дали е така за презноща, не съм спал до нея :-D :-D. Да речем, че е така 30% или 10 Мин работа и 20 почивка на всеки час за един ден са 7.2 часа работа и 16.6 почивка. Поне малко ще се доближи, до ЕКГ-то на ТП на Шоп. С разликата, че при него е 6 пъти по 1 час, а при мен 15 пъти за по 10 мин. Ако св вработва 2-3 Мин за да бачка 10 Мин значи ефективността отива на кино. За разлика при Шоп си бачка цял час. С тез 10 Мин като, застудеее не си обяснявам как ще се стопли вътре, ако ще и радиаторите да са супер преоразмерени, каквито не са. :?: все си мисля, че радиаторите не са проблем, ако беше така у роднината щеше да е същото. Еднакви отоплителни тела, различен резултат. По метода на изключване остава ТП да е проблема. Все мисля, че обема вода е малко. Ще взема да пусна подовото, ще купя един модем или както се нарича за да гледам как работи ТП и да си имам кардиограма на нея, че ако продължавам на мен ще трябва да правят кардиограма :-D
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 11:45 pmAlthor написа:
Все мисля, че обема вода е малко. Ще взема да пусна подовото, ще купя един модем или както се нарича за да гледам как работи ТП и да си имам кардиограма на нея
Пусни го подовото, от опит глава не боли. Но засечи разхода поне за седмица. Ако е за 1-2 дни работа няма да е актуално заради инертността.
Включването на един етаж не означава двойни разходи за отопление. Имаш общи части, под, таван...освен ако не топлиш 1 и 3 ти етаж:-(

Трябва да докараш работа на ТП в постоянен режим.
В момента я караш като евтин старт стопник и не ползваш благинката на инверторната технология.
Даже се получава негативен ефект...вместо да имаш преоразмерени топлообменници на ниска мощност ти грееш въздуха навън с радиатора на инверторното управление.

П.П. именно поради последната причина аз се отказах от инверторно управление. Оказа се че за компресор 5 кв е хубаво да се сложи 7.5кв или 11 кв инвертор.
7,5 кв инвертор грее атмосферата с 190 вата ( и това са загуби на инвертори от висок клас като Митцубиши или Омрон)
За китайските дървета не ми се мисли. Сигурно са като печки лъч. :-D
Althor - напреднал
вт дек 22, 2020 11:44 pmdavidzvezdata написа:
вт дек 22, 2020 9:00 pmAlthor написа:
вт дек 22, 2020 8:39 pmbobivg написа:

Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество. Забрави и за тези мощности, които си написал в първия си пост, те вече са нещо различно. При -15 ако всичко е наред ще имаш около 15-16kW (виж пдф-а) с неясно каква температура на водата. От друга страна 16kW моноблок (фабричен) който е приблизително на същата цена при -15 ще има 13,3kW с изходяща температура 45градуса (и 55 ако се налага), и отделно още 3-6kW електрически нагревател за зор заман. Сега си он/оф после може и да си в недостиг на мощност, ако топлиш всичко. Дано не съм прав. 16kW /280m2 =57W/m2 не е малко, но може и да не стигне за къща в сурови условия въпреки изолацията.
Здравейте!

Че не знаеш дали е сложен подходящия топлообменник фреон/вода, както и дали фреона е в необходимото количество.- Това не знам, прав сте. Надявам се да са сложили подходящ топлообменник фреон/вода и необходимото количество фреон. Фирмата е местна, правили са сумати ТП, както и на роднина с подобната система и малката сметка. За това съдя, че и при мен е същото. Едва ли им е на файда да ме лъжат.
Извинявай... Много четох по темата и се намесвам... Най-голямата грешка ти е, че не ползваш фенкойли (вентилаторни конвектори на вода)... Над 6 пъти са по-ефективни от всички радиатори.... Има и много тихи от тях... Пробвано е.... Иначе аз скоро във моята тема ще споделя резултати от правена термопомпа вода-вода на 600 куб.м. обем с подово и фенкойли... Радиаторите са от миналия век - забрави...
здравейте!

Благодаря ви, че се включвате. Според мен фенкойлите нямат Никво отношение към проблема. Сигорно са супер модерни и т.н. Че са по -хубави от радиатори сигорно. Защо родината има доста по-малка сметка без да кма фенкойли /а и много други/. Предполагам ще ги ползвате за охлаждане иначе не виждам смисъл от тях . Ще Проверя за тези фенкойли. Проблема въобще не е в отоплителното тяло. Колкото и да са добре тези фенкойли нека влиза 7-8 мин вода в тях на всек половин час та да видим колко ще са ефективни.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Термопопма голям разход, а може би не!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: