Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,
предстои ми изграждане на термопомпена система за отопление/охлаждане на новопостроена къща.
Отопляема площ 240 м2. Спрял съм се на MITSUBISHI ELECTRIC ECODAN ERSE-YM9EC/PUHZ-SHW230YKA – 23 KW.
Моля за мнение за ефективноста на тази термопомпа.
speka_rs - майстор
Хубава машна, ама тая цена много плаши. Надявам се да си комбинирал със достатъчно тръба за подово отопление.
вт яну 12, 2021 1:48 pmspeka_rs написа:
Хубава машна, ама тая цена много плаши. Надявам се да си комбинирал със достатъчно тръба за подово отопление.

Заложил съм подово в цялата къща и конвектори в определени стаи.
nikolay_1 - специалист
Новата къща вероятно има изолация поне 10 см ?

Масово се топлят подобни квадратури с 16, 12 че и по-малко киловати. Сметнати ли са загубите на къщата.

Колегата radius има Ecodan за 2 етажа къща но наполовина на мощността на този който си показал :?

А иначе тази ТП е една от най-ефективните на пазара.
вт яну 12, 2021 9:38 pmnikolay_1 написа:
Новата къща вероятно има изолация поне 10 см ?

Масово се топлят подобни квадратури с 16, 12 че и по-малко киловати. Сметнати ли са загубите на къщата.

Колегата radius има Ecodan за 2 етажа къща но наполовина на мощността на този който си показал :?

А иначе тази ТП е една от най-ефективните на пазара.
Общата площ на къщата е 378м2. Изолацията е 10 см.
От няколко фирми получих подобни оферти за различни модели ТП.
Всички се опитват да ме убедят ,че за тези квадрати това е минимума за мощност необходим
за отопление/охлаждане на къщата.
nikolay_1 - специалист
Между 240 и 378 м2 има голяма разлика, откъде идва.

ОВИ проектанта какво казва по въпроса каква трябва да е мощността на ТП според загубите на сградата и дължината на подовото?

Въпреки всичко което ми казваха продавачите на термопомпи за 288 м2 и подово, аз си направих приблизителна сметка на топлинните загуби, сложих и запас. Прочетох и поразпитах доста. Резултатът беше 12 KW ТП моноблок, няколко пъти по-евтина от тази ECODAN – 23 KW, с много висока ефективност Засега топли яко, но й е първи сезон :)
Важно е и отоплителната ти инсталация как е направена, бойлера какъв е, монтирането на ТП и бойлера да е читаво, мощността да не е прекалено голяма или недостигаща, сервиза на марката в България да е читав, искаш ли солари, парите фактор ли са, и т.н.
Доста е сложен отговорът на въпроса "Коя е най-подходящата ТП за мен (и откъде да я купя)" :)
И много е лесен на "ECODAN добра ТП ли е" , аз ти го казах, но го има навсякъде и в гугъл :)

Тема "Термопомпа MITSUBISHI ELECTRIC ECODAN – 23 KW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: