Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
ср яну 27, 2021 8:03 pmGMadzharov написа:

Колко преоразмерен да го взема и каква марка?
За да е ефективен един топлообменник е хубаво да е максимално висок

Каори според мен доброто съотношение цена-качество. По-средата между евтините китайчета и скъпарските свепове и данфоси
Макар, че моята лична ТП е с евтини китайчета...ми бачка си безпроблемно

Бих препоръчал https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=4840
демек поне KAORI K105 30CTX
за кондензатор може и повече пластини. Тук важи правилото на Мечо Пух.
Билян - специалист
Не се занимавам с това, просто правих една такава термопомпа с помощта на Боян Спасов но за съжаление той не влиза вече в форума. За да се сметне колко да е преоразмерен топлообменика трябва да се сметне скороста на фреона Боян в другата тема беше публикувал лесна формула да се сметне ако е много преоразмерен няма да връща маслото в компресора но затова е нужен модела на компресора. За байпаса : термопомпа та не произвежда енергия а само я пренася с този байпас няма от къде да я вземе и не може да размръзи външното тяло. Трябва ти и ресивер но за него ти трябва обема на външния топлообменик мериш дължината на тръбичките и диаметъра и смяташ. Ще помагам колкото мога макар че и аз не съм специалист. А ако имаш място за буфер ще работи още по добре
шоп - майстор
ср яну 27, 2021 8:49 pmБилян написа:
Не се занимавам с това, просто правих една такава термопомпа с помощта на Боян Спасов но за съжаление той не влиза вече в форума. За да се сметне колко да е преоразмерен топлообменика трябва да се сметне скороста на фреона Боян в другата тема беше публикувал лесна формула да се сметне ако е много преоразмерен няма да връща маслото в компресора
То и аз не съм спец, Направил съм две ТП, втората с помоща на Боян
Той не влиза във форума, зашото се отврати от дребни заяждаши се душички. Който е чел темата-знае.
Според мен изгубихме голям капацитет!
За моя радост винаги ми вдига телефона и отговаря на имейлите ми.

Билян, това което пишеш за скоростта на фреона и идеята да се връща масло в компресора е точно така, но това се отнася само за изпарителя:-)))

За кондензатор няма никакъв проблем дори и Х100 пъти да го преоразмерим ...освен цената.
GMadzharov - помощник
Шоп, Билян благодаря за препоръките.
Явно това което съм чел преди 4г. или по точно това което съм разбрал може би е малко грешно.
Парното ми беше изградено и просто смених котела с климатик.
Вързах водната част към пластинчатият топлообменника (която си беше изградена) и климатика към него.
Оставям бай-паса настрани. Преместих фреоновият датки на тънката тръба, а въздушният към връщащата вода, като му дабавих тример. Дистанционнота го държа на 18.
Нищо друго не съм добавял или махал. Всичко беше за проба,но заработи. Топлообменика който взех е SR-B3-23A-30-3, и съответно си харесах климатик втора ръка за 350лв (Осака 24). Всичко заработи от раз.
Най-вероятно цялата схема нещо ми куца. Може ли някой да качи, цалостна схема фреонава и водна, или аз да кача моята и да се види какво трябва да преправям. Нямам сложен водемер и датчик поток, нямам и манометри. Сложил съм термометри, за да гледам какво става. Всичко е свързано на отделен електромер.
Мога да инвестирам 2-3000лв, но не и с такъв коп :sad: . Мога да добавя и буфер, като си мислех да вържа БГВ, но без бойлера (не съм сигорен), съответно и пералната и съдомиалната.
Ще съм благодарен ако помогните да подновя системата, дали сегашната или направо нова ще правя ще реша.
Билян - специалист
ср яну 27, 2021 9:09 pmшоп написа:


Билян, това което пишеш за скоростта на фреона и идеята да се връща масло в компресора е точно така, но това се отнася само за изпарителя:-)))

За кондензатор няма никакъв проблем дори и Х100 пъти да го преоразмерим ...освен цената.
Човека пише че е от Пловдив ако реши да се охлажда пак ли преработка.
GMadzharov - помощник
ср яну 27, 2021 10:06 pmБилян написа:
ср яну 27, 2021 9:09 pmшоп написа:


Билян, това което пишеш за скоростта на фреона и идеята да се връща масло в компресора е точно така, но това се отнася само за изпарителя:-)))

За кондензатор няма никакъв проблем дори и Х100 пъти да го преоразмерим ...освен цената.
Човека пише че е от Пловдив ако реши да се охлажда пак ли преработка.
Няма да се охлаждам. Лятото без климатици вкъщи е 27-28г. в най големите жеги.
шоп - майстор
ср яну 27, 2021 10:06 pmБилян написа:


Човека пише че е от Пловдив ако реши да се охлажда пак ли преработка.

Аз досега от топикстартера една дума не чух за охлаждане.
Написал е: "Цялата ми инсталация е с тръби ф16. 4-ри радиатора 2000/600, 1800/600, 1600/600, 1400/600 + една лира 1200/500." Няма как да се охлажда и на тази база.

Според мен той иска само да се топли и не желае реверсивна ТП
Няма смисъл да смятаме скорост на фреона и връшане на маслото в компресора:-)
GMadzharov - помощник
Да попитам.
Коя температура не е наред в системата?
Т1ф-50 Т2ф-34
Т3в-40 Т4в-32
Малък топлообменника, или слаба помпа или нещо друго.
Ако взема преоразмерен топлообменника кое ще се подобри.
шоп - майстор
По тези данни е трудно да се постави диагноза.
Ако замериш налягането на фреона след компресора ще е точно.

С тези 50 гр на фреона само може да се гадае на колко гр. кондензира фреона и какъв е температурния напор в топлообменника.

Във водният кръг имаш 8 гр делта Т
Хубаво е да е 5 или под 5 гр
За това си трябва дебит и зависи и от цирк. помпа и от отоплителната инсталация.
burd - специалист
И аз съм пред тази дилема, но за ново изграждане. За Софийски равно поле кой може да асистира. 70м² с подово

Тема "Подновавяне на термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: