Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nnddnn72 - напреднал
съб юни 05, 2021 11:33 amLazarGanev написа:
Може да е въздух, може да е запушен топлообменник... Ама тъй ли излезе тоя въздух цял сезон :?
Искаш да кажеш, че по принцип системата се самообезвъздушава ли?
Ако е така....мда, би трябвало да е излязъл тоя въздух за цял отоплителен сезон. Но въпросния звук не е преставал да се чува. И сега си го има, когато работи ТП.... И е така от самото начало. Може ли да се задръсти тоя топлообменник още с пускането на ТП в експлоатация?
И до къде стигнахме? Задънена улица ли това? :)
nnddnn72 - напреднал
съб юни 05, 2021 11:21 amradius написа:
Само от Лазар ли може да са въпросите?
Не разбира се!
Всеки, който може да помогне, или пък сам да научи нещо повече, е добре дошъл в дискусията :)
nnddnn72 - напреднал
съб юни 05, 2021 12:33 pmnnddnn72 написа:
съб юни 05, 2021 11:33 amLazarGanev написа:
Може да е въздух, може да е запушен топлообменник... Ама тъй ли излезе тоя въздух цял сезон :?
Искаш да кажеш, че по принцип системата се самообезвъздушава ли?
Ако е така....мда, би трябвало да е излязъл тоя въздух за цял отоплителен сезон. Но въпросния звук не е преставал да се чува. И сега си го има, когато работи ТП.... И е така от самото начало. Може ли да се задръсти тоя топлообменник още с пускането на ТП в експлоатация?
И до къде стигнахме? Задънена улица ли това? :)
Нови данни от наблюдението днес, само че този път от режим ОХЛАЖДАНЕ.
Зададена стайна температура от дистанционното 22*С. Действителната температура 24*С. Машината включва, достига температура на водата 10-11*С и продължава да си работи на минимална мощност (5А, в това число вентилаторите на конвекторите). Наблюдавам я вече повече от час. Не е изключвала нито веднъж. Това ми прилича на светлинка в тунела...дано не е фара на идващия насреща влак :-D
Може би все пак има какво още да се пипне в настройките в режим отопление, но това вече ще става, надявам се чак към ноември.
Но все така оставам в очакване на мнения, въпроси, съвети...
LazarGanev - "Велик майстор"
Това е много добре
nnddnn72 - напреднал
И такаааа....отива си лятото, идва есента......
Здравейте всчики!
...и кой ли дявол ме накара да закача амперклещите на кабела захранващ външното тяло....Викам си ще проверя дали при наближаване на зададената температура, машинката ще започне да "модулира". Включи се компресора, товара се движи между 3,5 и 4 А.....викам си супер....
Обаче загря водата до коло 38-39 градуса и моторетката спря. Хубаво, ама товара падна до 0,4А и край - там заспа. Хубаво - електроника едно друго знам ли го какво са прави докато почива...почаках малко, почаках...все тая...0,4А. Включи се отново компресора, пак си вдигна до около 4А, след десетина минути отново загря водата и спря. Оня товар обаче все си остава. На следващия ден реших да вкарам помпата в stand by режим. Речено-сторено. Да, ама външното тяло продължава да дърпа 0,4А :? Добре. Изключих термопомпата от бутона ОN/OFF. Е.....същата работа...(Външното тяло е захранено през отделен предпазител, и товара си остава 0,4А).....Звъннах на монтажника.... Той беше по изненадан и от мен...взе да се чуди и да ми обяснява, и на себе си да обяснява :) как имало кондензатори, електроника, инвертора не можел да остава без напрежение и т.н..... Ясно, че не му е ясно...
Та е редно да попитам и тук. Имате ли идея какво се случва, и нормално ли е? Според мен за съвременен електрически уред, не никак нормално да има консумация в stand by режим близо 100W. Една бърза и проста сметка показва, че годишно плащам над 100 лева просто ей така...даже да не съм използвал помпата и 1 една минута по предназначение....само защото я имам... Лоша работа... :sad:
nnddnn72 - напреднал
И такаааа....отива си лятото, идва есента......
Здравейте всчики!
...и кой ли дявол ме накара да закача амперклещите на кабела захранващ външното тяло....Викам си ще проверя дали при наближаване на зададената температура, машинката ще започне да "модулира". Включи се компресора, товара се движи между 3,5 и 4 А.....викам си супер....
Обаче загря водата до коло 38-39 градуса и моторетката спря. Хубаво, ама товара падна до 0,4А и край - там заспа. Хубаво - електроника едно друго знам ли го какво са прави докато почива...почаках малко, почаках...все тая...0,4А. Включи се отново компресора, пак си вдигна до около 4А, след десетина минути отново загря водата и спря. Оня товар обаче все си остава. На следващия ден реших да вкарам помпата в stand by режим. Речено-сторено. Да, ама външното тяло продължава да дърпа 0,4А :? Добре. Изключих термопомпата от бутона ОN/OFF. Е.....същата работа...(Външното тяло е захранено през отделен предпазител, и товара си остава 0,4А).....Звъннах на монтажника.... Той беше по изненадан и от мен...взе да се чуди и да ми обяснява, и на себе си да обяснява :) как имало кондензатори, електроника, инвертора не можел да остава без напрежение и т.н..... Ясно, че не му е ясно...
Та е редно да попитам и тук. Имате ли идея какво се случва, и нормално ли е? Според мен за съвременен електрически уред, не никак нормално да има консумация в stand by режим близо 100W. Една бърза и проста сметка показва, че годишно плащам над 100 лева просто ей така...даже да не съм използвал помпата и 1 една минута по предназначение....само защото я имам... Лоша работа... :sad:
radius - майстор
Ами сметката не е точно такава, защото ти така или иначе ползваш машината. Т.е. не смятай за цяла година, а за 6м :) примерно. Моето мици ми харчи 40-45Вт, но при теб май бяха 2 машини.
fbr - майстор
пон окт 25, 2021 1:37 pmnnddnn72 написа:
Според мен за съвременен електрически уред, не никак нормално да има консумация в stand by режим близо 100W. Една бърза и проста сметка показва, че годишно плащам над 100 лева просто ей така...даже да не съм използвал помпата и 1 една минута по предназначение....само защото я имам... Лоша работа... :sad:
Сметката ти е крива, тъй като няма какво да ти отчете с какъв характер е този ток от 0.4 А. Напълно е възможно да е с капацитивен характер, който не се отчита от електромера, който отчита само активната енергия.

Тема "Термопомпа Viessmann Vitocal 100-s AWB-M-E-AC 6kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: