Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юни 04, 2021 11:20 amnnddnn72 написа:
Тези няколко дни времето си беше направо за отопление, та пробвах да намаля температурата на подаващата линия чрез корекция на отоплителните характеристики. Надух конвекторите на последна степен на вентилаторите и максимална температура. Машината се включи, за 5 минути вдигна температура на водата на 37 градуса и изключи (навън беше 15), въпреки, че зададената стайна температура беше на 25 и не беше достигната. След десетина минути отново включване и същата работа. И така си продължи....т.е. пак си работи в режим ON/OFF.
Циркулационната помпа е на 2-ра степен. Да я увелича ли, или да я намаля, за да могат конвекторите да отнемат топлината от водата по- бързо и по- ефективно? Други препоръки за настройка на параметрите на термопомпата?
Ей това е наистина вярната информация, която върши работа!. Това означава, че наистина има проблем с хидравликата и този проблем трябва да се намери! За тази малка система аз бий махнал хидравличния, защото помпата на ТП е по-голяма и по-мощна от тази външната, но както и да е. Сложи я на максимум разбира, какви са и показателите на тая Алфа?
nnddnn72 - напреднал
пет юни 04, 2021 1:51 pmLazarGanev написа:
пет юни 04, 2021 11:20 amnnddnn72 написа:
Тези няколко дни времето си беше направо за отопление, та пробвах да намаля температурата на подаващата линия чрез корекция на отоплителните характеристики. Надух конвекторите на последна степен на вентилаторите и максимална температура. Машината се включи, за 5 минути вдигна температура на водата на 37 градуса и изключи (навън беше 15), въпреки, че зададената стайна температура беше на 25 и не беше достигната. След десетина минути отново включване и същата работа. И така си продължи....т.е. пак си работи в режим ON/OFF.
Циркулационната помпа е на 2-ра степен. Да я увелича ли, или да я намаля, за да могат конвекторите да отнемат топлината от водата по- бързо и по- ефективно? Други препоръки за настройка на параметрите на термопомпата?
Ей това е наистина вярната информация, която върши работа!. Това означава, че наистина има проблем с хидравликата и този проблем трябва да се намери! За тази малка система аз бий махнал хидравличния, защото помпата на ТП е по-голяма и по-мощна от тази външната, но както и да е. Сложи я на максимум разбира, какви са и показателите на тая Алфа?
Циркулационната ще я видя довечера, Алфа ли е, Бета ли е, и какви са й ТТ-данните :roll:
Още нещо буди въпрос в мен - температурата на подаващата линия, която се изписва на дисплея на ТП от кой датчик ТРЯБВА да се измерва? Този, който е на тръбата след циркулационната помпа, този, който е на хидравличния разделител, или е някой, който се намира вътре в ТП?
Какво поражда въпроса ми - докато компресора и вътрешната помпа на машината работят, температурата на подаващата линия логично се покачва постепенно. Когато обаче компресора спре, малко след това спира и вътрешната помпа. След това вече е логично температурата на подаващата линия да почне постепенно да спада, защото циркулационната си работи, и конвекторите си продължават да духат. Да, ама тя спада само с 2-3 градуса, което ме кара да мисля, че тази температура е измерена преди хидравличния разделител. Още един факт в подкрепа на тая мисъл - при следващото включване на ТП, подаващата линия бързо "изстива" с десетина градуса, преди да започне да се покачва отново. Значи водата след разделителя и тази преди него се смесват. Та се чудя дали това измерване е изпълнено правилно, и дали допълнително не обърква управлението на ТП?
LazarGanev - "Велик майстор"
Температурата на подаващата вода се мери от вътрешен датчик и всичко, което описваш си е напълно логично и предвидимо, като изключим покачването на температурата на подаващата вода и изключването на компресора. След последните ти писания, съмненията ми са за слаба циркулация в първичния кръг - между ТП и хидравличния. Виж, потърси за филтър преди ТП, трябва да има и да е запушен. Ако няма - лошо
nnddnn72 - напреднал
пет юни 04, 2021 6:23 pmLazarGanev написа:
Температурата на подаващата вода се мери от вътрешен датчик и всичко, което описваш си е напълно логично и предвидимо, като изключим покачването на температурата на подаващата вода и изключването на компресора. След последните ти писания, съмненията ми са за слаба циркулация в първичния кръг - между ТП и хидравличния. Виж, потърси за филтър преди ТП, трябва да има и да е запушен. Ако няма - лошо
работата ми намирисва на това "лошо" :?
утре, ако трябва ще разопаковам тръбите между ТП и разделителя, но 99% съм сигурен, че няма друг филтър.....бих го напипал с ръка, като стискам изолацията, или пък щеше да има същия "тумбурлук", както върху филтъра преди циркулационната помпа.
Ккато и да е - ще проверя и визуално и ще информирам :)
radius - майстор
Колко вода има в тази система, да не се окаже че е 10л?
LazarGanev - "Велик майстор"
При добра циркулация не би трябвало да има проблеми заради количеството на водата. Иначе - тое ясно, че не е много
radius - майстор
Тогава защо дават освен минималната циркулация и минимален обем? Не че споря с теб, но да върви разговора :wink:
То и аз си представям, че конвектора е идеалния топлоотделител, ама де да знам.
nnddnn72 - напреднал
пет юни 04, 2021 6:23 pmLazarGanev написа:
Температурата на подаващата вода се мери от вътрешен датчик и всичко, което описваш си е напълно логично и предвидимо, като изключим покачването на температурата на подаващата вода и изключването на компресора. След последните ти писания, съмненията ми са за слаба циркулация в първичния кръг - между ТП и хидравличния. Виж, потърси за филтър преди ТП, трябва да има и да е запушен. Ако няма - лошо
Здрасти,
разопаковах тръбите след разделителя в посока ТП. Няма филтри....
Снимах и циркулационната помпа.
Както Лазар каза: "ако няма филтър- лошо"......дай да видим сега колко може да е лошо :(
Междувременно още един въпрос: възможно ли е да има проблем с обезвъздушаването? Отоплителния кръг между ТП и хидравличния отделно ли се обезвъздушава? Дойде ми тоя въпрос, защото се сетих нещо - когато започне загряването на водата в ТП, от вътрешността й се чува един звук наподобяващ скърцане. Казвал съм на П.....н за него. Тогава той ме накара да развъртя трипътния вентил на ръка няколко пъти, именно заради обезвъздушаване.....не помогна тая операция. Известно време след това, когато идва да сменя едно уплътнение, чу тоя шум с ушите си, но само повдигна рамене. Не знам, може да не е важно, а може пък и точно там да е разковничето......
Това е линк, на който може да чуете въпросния звук: https://drive.google.com/file/d/1KC7tn5 ... sp=sharing
Оставам в очакване на следващи въпроси, препоръки, предположения и так далее :?

Прикачен файл

Screenshot_3.jpg
Screenshot_3.jpg (89.58 KиБ) Видяна 1579 пъти

Прикачен файл

Screenshot_2.jpg
Screenshot_2.jpg (102.99 KиБ) Видяна 1579 пъти

Прикачен файл

Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (81.22 KиБ) Видяна 1579 пъти
radius - майстор
Само от Лазар ли може да са въпросите?
LazarGanev - "Велик майстор"
Може да е въздух, може да е запушен топлообменник... Ама тъй ли излезе тоя въздух цял сезон :?

Тема "Термопомпа Viessmann Vitocal 100-s AWB-M-E-AC 6kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: