Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nnddnn72 - напреднал
Здравейте,
В началото на ноември миналата година се нанесохме в нов апартамент.
Реших да реализирам отопление и охлаждане с термопомпата от заглавието.
Жилището е около 65 кв.м. и има монтирани 2 конвектора BGR400 и два BGR600. Не сме имали проблеми с отоплението през сезона. Поддържа се 23 градуса. Няма БГВ. Сметки за ток през декември и януари 250 лева, но всичко в къщи е на ток - котлони, фурна, бойлер, съдомиялна, пералня, сушилня и т.н. така че предполагам без термопомпата трудно ще паднем под 100 лева месечно.
Не коментирам дали е много, или е приемливо. Въпросът ми е в друга посока:
Тези дни се разрових из управлението на термопомпата и попаднах на информация за времето на работа на компресора и броя стартирания.
Работил е 1800 часа, в което време е направил 6500 старта :shock:
Скромното ми мнение е, че това число е ужасно голямо за инверторна машина...
Очаквам Вашите мнения и препоръки, както и въпроси за изясняване на обстоятелствата.
Вероятно трябва да се "пипнат" някои настройки.
Изчетох цялата тема за каскадата от помпи Viessmann на доктора gadinko, понаучих доста неща...но мисля има какво да се коментира по моя случай :)
Предварително благодаря на всички, които ще се отзоват.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще ми трябва допълнителна информация:
- разкажи малко за типа на отоплителната инсталация - колекторна/безколекторна, тип на тръбите, диаметри
- работна температура на водата, начин на управление на температурите в помещениета
Предположенията ми са, че системата работи с висока температура на водата, което прави тези конвектори доста мощни, бързо се достига стайната температура, конвекторите изключват по стайна температура и термопомпата започва да цикли он/оф поради липса на радиаторна мощност. Изненадан съм обаче, че на никого не му е направило впечатление - инсталатор, сервиз, ползватели :? ...
Това много добре илюстрира, че не е толкова важна марката на термопомпата/ газовия котел/пелетния котел, а от кого го купуваш. Подозирам, че ТП си я купил от някоя търговска фирма, заради някаква отстъпка, те са препоръчали някоя монтажна фирма, предлагаща евтин монтаж и после някой е дошъл да натисне копчето и да каже "чао". Същата схема, както в цитираната тема на доктора gadinko
nnddnn72 - напреднал
съб май 29, 2021 7:47 pmLazarGanev написа:
Ще ми трябва допълнителна информация:
- разкажи малко за типа на отоплителната инсталация - колекторна/безколекторна, тип на тръбите, диаметри
- работна температура на водата, начин на управление на температурите в помещениета
Предположенията ми са, че системата работи с висока температура на водата, което прави тези конвектори доста мощни, бързо се достига стайната температура, конвекторите изключват по стайна температура и термопомпата започва да цикли он/оф поради липса на радиаторна мощност. Изненадан съм обаче, че на никого не му е направило впечатление - инсталатор, сервиз, ползватели :? ...
Това много добре илюстрира, че не е толкова важна марката на термопомпата/ газовия котел/пелетния котел, а от кого го купуваш. Подозирам, че ТП си я купил от някоя търговска фирма, заради някаква отстъпка, те са препоръчали някоя монтажна фирма, предлагаща евтин монтаж и после някой е дошъл да натисне копчето и да каже "чао". Същата схема, както в цитираната тема на доктора gadinko
Добро утро :)
Прилагам снимки за обща представа.
- Инсталацията е безколекторна, с хидравличен разделител, но колкото разбирам аз - изпълнена е все едно с колектор - има 3 отоплителни кръга (на единия има вързани 2 конвектора). Тръбите са външен диаметър 20мм, полиетиленови, с алуминиева вложка. Положени са под подовите настилки в замазката на плочата. Чисто субективно наблюдение - всички конвектори топлят еднакво (т.е. не съм мерил температури и дебит до всеки отделен).
- през отоплителния период, температурата на изходящата вода, измерена от самата термопомпа, наистина достигаше до 49-50 градуса, което вече е ясно, че е повече от необходимото. Тепературата в помещенията се контролира от дистанционното управление Vitotrol 200, разположен в хола. Конвекторите са настроени на температура с два градуса по- висока от зададената чрез дистанционното, и със сигурност не изключват по стайна температура.
Системата е закупена, доставена и монтирана от човек, който с това си изкарва хляба, и има фирма за услуги в сферата на топлотехниката http://www.instalingsh.com/, което по никакъв начин не означава, че не може да свърши работата през пръсти :( Не мога да го нарека приятел, но сме добри познати. Консултирам се и с него, но той в момента се е захванал с крупен шуменски бизнесмен и му прави газификация и вентилация на новостроящи се завод и хотел. Буквално денонощно е там и няма време да ми обърне внимание. Та реших, че е време да си свърша работата сам, с вещата помощ на хората в този форум, разбира се :)
Като начало явно ще трябва да коригирам отоплителната характеристика, за да понижа температурата на топлоносителя. Вероятно и наклон и ниво. Да задам по- висока стайна температура от дистанционното (това със сигурност ще зарадва жената :-D ). Конвекторите да работят на по- висока степен на вентилаторите, и ествствено да са настроени на максимална температура, за да не изключват. И ако тези мерки не дадат резултат.....сигурно ще ми трябва някакъв буферен съд....
Това е за сега от мен. Ако има още въпроси, питайте, ще отговарям в рамките на компетенциите си, а извън тях, сигурно и ще се излагам :-D

Прикачен файл

Screenshot_3.jpg

Прикачен файл

Screenshot_2.jpg

Прикачен файл

Screenshot_1.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами от снимките се вижда, че инсталацията е проста и надеждна, без съществени забележки, но не очаквам някакви сериозни грешки от П....н :wink: . Въпреки всичко тези средно по 4 старта на час са притеснителни и трябва да се намери причината. Според описанието, най-големите ми съмнения са за запушен филтър на помпата след хидравличния, но провери и този пред ТП. По какво задание работи ТП - по температурна крива или по константна температура (предполагам първото)?
nnddnn72 - напреднал
нед май 30, 2021 11:29 amLazarGanev написа:
Ами от снимките се вижда, че инсталацията е проста и надеждна, без съществени забележки, но не очаквам някакви сериозни грешки от П....н :wink: . Въпреки всичко тези средно по 4 старта на час са притеснителни и трябва да се намери причината. Според описанието, най-големите ми съмнения са за запушен филтър на помпата след хидравличния, но провери и този пред ТП. По какво задание работи ТП - по температурна крива или по константна температура (предполагам първото)?
Да, и аз мисля, че П....н е добро момче :)
Относно въпросните филтри...сега започва излагацията от моя страна - тези филтри вградени ли са, че аз не виждам нещо, което да ми прилича на филтър :( Иначе като нищо са зацапани - съдя по това, че веднъж се наложи колегата ти да идва да сменя гарнитура на холендъра на изхода на термопомпата, защото сълзеше, и тогава нали източи малко вода - беше невероятно мръсна и ръждива, чак не разбирам от какво, като е нова системата....
Сега по какво задание работи ТП - и тук вероятно ще се поизложа :( Ако ми кажеш в кодиращото ниво 1 кои настройки да гледам, може да успея да ти отговоря почти професионално :) Имам дебелата книга, която е за сервизни специалисти. Колегата П...н ми я е оставил, защото явно ми има достатъчно доверие, че няма да оплескам непоправимо нещата, хахаха...
LazarGanev - "Велик майстор"
Първо провери филтрите. Над отоплителната помпа има един сив тумбурлук от изолация - би трябвало там да е месинговия У-филътър, а другия би трябвало да е след хидравличния, в посока ТП. Огледай, аз на снимката не виждам, но това не означава, че няма
nnddnn72 - напреднал
нед май 30, 2021 12:07 pmLazarGanev написа:
Първо провери филтрите. Над отоплителната помпа има един сив тумбурлук от изолация - би трябвало там да е месинговия У-филътър, а другия би трябвало да е след хидравличния, в посока ТП. Огледай, аз на снимката не виждам, но това не означава, че няма
Добре, довечера като се прибера от работа ще гледам.
А като (ако) ги намеря, трябва ли да източа част от водата в системата, за да ги проверя?
И изобщо трябва ли периодично да се сменя водата в системата?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, не трябва да се сменя водата в системата и не трябва да се източва за почистване на филтъра. Би трябвало да има кранове за отцепване преди филтъра и след помпата
nnddnn72 - напреднал
нед май 30, 2021 12:20 pmLazarGanev написа:
Не, не трябва да се сменя водата в системата и не трябва да се източва за почистване на филтъра. Би трябвало да има кранове за отцепване преди филтъра и след помпата
Здрасти отново,
намерих само един У-филтър, този преди помпата. Не мисля, че беше фатално замърсен, но качвам снимки от състоянието му.

Прикачен файл

Screenshot_3.jpg
Screenshot_3.jpg (81.41 KиБ) Видяна 1563 пъти

Прикачен файл

Screenshot_2.jpg
Screenshot_2.jpg (60.39 KиБ) Видяна 1563 пъти

Прикачен файл

Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (56.38 KиБ) Видяна 1563 пъти
nnddnn72 - напреднал
Тези няколко дни времето си беше направо за отопление, та пробвах да намаля температурата на подаващата линия чрез корекция на отоплителните характеристики. Надух конвекторите на последна степен на вентилаторите и максимална температура. Машината се включи, за 5 минути вдигна температура на водата на 37 градуса и изключи (навън беше 15), въпреки, че зададената стайна температура беше на 25 и не беше достигната. След десетина минути отново включване и същата работа. И така си продължи....т.е. пак си работи в режим ON/OFF.
Циркулационната помпа е на 2-ра степен. Да я увелича ли, или да я намаля, за да могат конвекторите да отнемат топлината от водата по- бързо и по- ефективно? Други препоръки за настройка на параметрите на термопомпата?

Тема "Термопомпа Viessmann Vitocal 100-s AWB-M-E-AC 6kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: