Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
sokolov.91 - майстор
Във фирмата където работя сменяха старите климатици с нови. Старите ги пуснаха на томбола и аз се сдобих с едно LG модел LS-P0960CL.
8500btu с фреон r22 490грама.
Не знам дали има фреон в него, не съм развивал крановете, но има омотан изолирбанд на връзките, по което съдя, че е свален грамотно, тоест трябва да е събран фреона.
Въпроса ми е има ли смисъл да инвестирам средства в него за нов тръбен път, стойки, тампони, да платя на човек да дойде да го монтира и да сдупча къщата или да не се занимавам? Ще се ползва за охлаждане през лятото само и единствено в най-големите жеги за по няколко часа.
naB4o - специалист
Ако е работил, ако ти харесва като визия/дизайн, ако имаш нужда от климатик, ако ти се дават пари за монтажа и профилактика - действай.
Всеки климатик (работещ и здрав) ще свърши работата лятото. Виж за зимата, за отопление на къщата е друга бира.
sokolov.91 - майстор
ср сеп 22, 2021 7:36 amnaB4o написа:
Ако е работил, ако ти харесва като визия/дизайн, ако имаш нужда от климатик, ако ти се дават пари за монтажа и профилактика - действай.
Всеки климатик (работещ и здрав) ще свърши работата лятото. Виж за зимата, за отопление на къщата е друга бира.
Работещи ги свалиха климатиците. За визията не съм претенциозен. На жената не и допада особено, но на мен пък не ми допада лятото като стане 30 градуса вътре, така че...
Ако има фреон във външното тяло ще отидат едни поне 150лв за монтаж, стойки, профилактика и тръбен път. Ако няма фреон не знам ще се намери ли r22 или ще трябва да се сменява с r422d. Това не знам колко ще ми струва.
Има ше лятото промоция на климатици в МЕТРО по 450лв. Сигурно пак ще има. Чудя се дали това не е по правилния вариант...
шоп - майстор
Колко е голямо помещението което ще охлаждаш?
С каква изолация е?
Да не се окаже, че 8500БТУ клима с износен вече компресор няма да се справи :idea:
sokolov.91 - майстор
ср сеп 22, 2021 8:32 amшоп написа:
Колко е голямо помещението което ще охлаждаш?
С каква изолация е?
Да не се окаже, че 8500БТУ клима с износен вече компресор няма да се справи :idea:

Малко е малък вярно е, но все пак колкото да прохлади все е добре. Стаята е 17 квадрата северна. Има 10см ЕПС, но лятото задържи ли една седмица над 30 градуса на вън вътре си става сауна.
шоп - майстор
ср сеп 22, 2021 8:42 amsokolov.91 написа:
ср сеп 22, 2021 8:32 amшоп написа:
Колко е голямо помещението което ще охлаждаш?
С каква изолация е?
Да не се окаже, че 8500БТУ клима с износен вече компресор няма да се справи :idea:

Малко е малък вярно е, но все пак колкото да прохлади все е добре. Стаята е 17 квадрата северна. Има 10см ЕПС, но лятото задържи ли една седмица над 30 градуса на вън вътре си става сауна.

Ти решаваш.
На твое място бих го продал за 50-70 лв и ще си купя нов климатик.
Новото си е ново.
Цените за монтаж вече гонят 180-200 лв, фреон 22 е скъп и не се намира лесно. Да не се окаже, че ще дадеш пари за монтаж и след месец климата сдаде багажа.

Имай впредвид, че маслото при фреон 22 е минерално и няма да можеш да ползваш старите тръби, когато монтираш нов климатик с фреон 410 или 32, където маслото е друг тип и никой монтажник не би рискувал.
sokolov.91 - майстор
А нещо специално като инфо за тоя модел,който имам? Добър ли е бил за времето си, или е давал ядове? За да знам на къде ще се наклонят везните. Дали са го слагам или са го продавам.
petromaniq66 - специалист
По - добре се косултирай с тези дето ще се навият да го инсталират за цени и гаранция и тогава прави сметка.
шоп - майстор
ср сеп 22, 2021 3:42 pmpetromaniq66 написа:
По - добре се косултирай с тези дето ще се навият да го инсталират за цени и гаранция.
Гаранция за какво?
За монтажа или гаранция за климатик с неизвесно състояние, работил неизвесно количество хиляди часа и неизвесно при какви условия?

Кой ще е този малоумник, който може да даде гаранция за второто и как ще покрие гаранцията :-D :-D :-D
addicted - специалист
Ами и аз даа се изкажа. Аз така се сдобих без пари с една 18-ка, самоче беше с 410 фреон. Майстор да я монтира уж се намери, ама не дойде два месеца и...
Та свалих гайките, дадох ги на един приятел който ми врътна две тръби по 1,5 метра. Ковнах вътрешното, ковнах външното, стегнах тръбите отвъртех крановете и сичко си тръгна и грее и топли и не се оплаквам. Та не виждам смисъл да се инвестира 200 лева за монтаж на нещо което струва 50... Пък и форума е направи си сам.

Тема "Стар климатик LG" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: