• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
Съвсем хипотетично питам - какво е нужно за да се добави термопомпа към съществуваща система с газов котел и подово отоплени? Целта е да може да се управлява системата така, че да подбира по-удачният източник на енергия.

Решенията кое е по-удачно ще се вземат минимум на база на атмосферните условия, цените на газта и тока, нужната енергия към дадем момент. Софтуера за това ще си го напиша сам. Въпроса е по-скоро какво трябва да се добави като "хардуер".

Подовото и котела още не са вързани, но предстои и това да се случи тия дни. С хидравличен разединител, два етажа с по 7/8 кръга, с външна помпа.

Темата е провокирана от растящите цени на природният газ. Тази зима ще изкретаме някак си, ама предпочитам да мисля нещата на максимално ранен етап.
LazarGanev - "Велик майстор"
Два тройника и два чакащи крана са нужни. Там където връзваш котела към хидравличния разединител, да сложите тройници с кранове, които да чакат включване на новата придобивка. Евентуално да се прецени дали да не се замени хидравличния разединител с малък буфер 50-100л, това зависи от литража на системата
brum - майстор
Благодаря! Ще го имам в предвид.

А на термопомпата може ли да ѝ се каже да работи в режим на максимално високо КПД и да не качва мощността над някаква граница за да не излиза от тези режими? Това ако ми е правилно разбирането, че при по-ниска мощност COP-а е по-висок отколкото при номинална мощност.
LazarGanev - "Велик майстор"
Всяка марка има различна логика и различни възможности. Ако газовият котел и ТП са от една марка има повече възможности за оптимизация
Makc05 - помощник
Здрасти колега,

След 2+ успя ли да обединиш двата метода в симбиоза?
Аз съм пред подобна дилема и бих искал да питам как стоят нещата?
Имам газ пред имота, но се чудя стува ли си газов котел замо за отопление. Докато ако мисля за панели и термопомпа.... по-висока инвестиция, по-дълъг период за инсталация. Та един хибриден модел ми се струва разумно решение...
brum - майстор
Бачкат, ама не баш в симбиоза. Или едното, или другото. Двете не съм ги комбинирал да работят заедно за сега. А управлението е автоматично - гледа външната температура и цените на тока, и решава кое от двете да топли. При 3-4-5 под нулата минава на газ. Че няма смисъл да гърча термопомпата в тия условия - много дефрости прави и все работи на максимална мощност между тях.

За БГВ - до определена температура топли термопомпата, после газовият котел дозагрява. Ако температурите са над 5-6 топли само термопомпата.
nelina_london - специалист
Brum ,може въпросите ми да са тъпи ,но пусто любопитство :)
Колко чести са тези дефрости? В смисъл от онези ,които са заложени в алгоритъма на работа на точен интервал или са при нужда ? От кое се ръководи за да работи на пълна мощност между дефростите -термостат за вътрешната Т ,температурата на водата или и двете ?
brum - майстор
За дефростите по някакъв начин усеща, че има натрупан лед по външното тяло. Тази нощ са били през 20-30 минути, но причината е снега - беше натрупал плътно по гърба на външното тяло. Беше го докарало до среден КОП 2.4 при тези условия. Вчера следобед пак валеше, но дефростите са били един път на час и средният КОП е бил 3.

А за да работи на пълна мощност между дефростите - не успява да си постигне зададената температура преди да е стигнало до следващият дефрост. Предполагам. Че не знам какво има в софутера зададено :) .

Днес свалих натрупаният сняг и лед с градинският маркуч. Да видим сега като не трупа сняг колко ще стане КОП-а. Към 8 сутринта е минало на газ, че тока е спирал много често. До обяд е имало 11 прекъсвания. Сега пак минава на термопомпата и чакам да дойде ред за топлене, че да видя цифрите. В "умното" управление има заложена логика ако спре тока в следващият един час да не пуска термопомпата и да ползва газовият котел .
Makc05 - помощник
съб ное 25, 2023 9:58 pmbrum написа:
Бачкат, ама не баш в симбиоза. Или едното, или другото. Двете не съм ги комбинирал да работят заедно за сега. А управлението е автоматично - гледа външната температура и цените на тока, и решава кое от двете да топли. При 3-4-5 под нулата минава на газ. Че няма смисъл да гърча термопомпата в тия условия - много дефрости прави и все работи на максимална мощност между тях.

За БГВ - до определена температура топли термопомпата, после газовият котел дозагрява. Ако температурите са над 5-6 топли само термопомпата.
Дори и да има опция за ъпгрейд на софтуера и принципа на работа, на мен ми се струва много добре. Оправдава ли си инвестицията в термопомпата? Със сигурно си смятал евентуално само на газ какви биха били сметките и съответно смесено? (Това прозвуча малко като из авто-форуми: бензин-газ :-D )
brum - майстор
Не съм смятал. Бях решил, че искам фотоволтаици и малка термопомпа която да покрива 90-95 процента от годината. И тръгнах с рогите.

Не всичко е до пари. Фотоволтаици и термопомпа дълго време ще избиват инвестицията. За 10 години не знам ще успеят ли. Ама да имаш алтернативи е добре дошло. Поврежда се котела - караме на термопомпа. Спира тока, пускаме инвертора в островен режим, караме на газ. Днес беше особено актуално :) .
  • 1
  • 2

Тема "Комбинация от термопомпа и газов котел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: