• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте предстои ми изграждане на отоплителна инсталация за апартамент ново строителство ЕТ.7 . Допълнително ще бъде поставена изолация и гипсокартон на тавана и евентуално на външните стени. Бях се спрял на климатици Дайкин подови тела , но сега имам идея да направя инсталация термопомпа. Като цялото идеята ми е да намаля сметките за ток с такава система в сравнение с например тези климатици Дайкин с подови тела тъй като като цена на климатиците ще ми излезе около 10000 лв за трите.Имах оферта с термопомпа ЛГ за подово сух монтаж с на алуминиеви ламели но цената на това подово ми се вижда висока а и за охлаждане не ми са включени конвектори и незнам как ще охлаждам с подовото. В момента съм стигнал до извода че най вероятно ще къртя подовата настилка навсякъде с цел полагане на подово отопление и евентуално трябва да монтирам конвектори за охлаждане за да бъде системата най ефикасна и да е с малка консумация
Имам следните въпроси
Заслужава ли се да се вложат пари в подово с тази суха система с алуминиеви ламели без да се кърти мазилка и без да се налага отгоре да се прави замазка?
През зимата ако цялата къща е с подово , ако правилно съм разбрал то може да работи на по ниска температура то как евентуално ще бъде затопляне бойлер? Същия въпрос е и за лятото при охлаждане.
Ще съм благодарен и за допълнителни съвети .Имота се намира в Пловдив
шоп - майстор
ср окт 06, 2021 10:15 pmNBachvarov написа:

Заслужава ли се да се вложат пари в подово с тази суха система с алуминиеви ламели без да се кърти мазилка и без да се налага отгоре да се прави замазка?
При мен първият етаж подовото е по класическа схема. 14 см фибран отдолу, ф17 тръби и 8-10 см замазка
Втория е с тръби ф17 + АЛ. ОТРАЖАТЕЛИ.

Разлика няма( поне не от типа подово, а от крайната настилка) топло е и всичко се захранва от една ТП.

Охлаждане с подово за мен не е удачно. Опитах, но е некомфортно и има предпоставки за конденз и мухъл.
Ahmakov - специалист
Инвестирай в доказани модели на МЕ, Panasonic, MHI, Toshiba, Daikin. Ако разположението позволява трио, ако ли не, дуо плюс моно. Задължително монтаж на тераса. Не си губи времето за подово. В твоя случай не е удачно.
Потърси няколко оферти, не само от една фирма.
brum - майстор
ср окт 06, 2021 10:15 pmNBachvarov написа:
Бях се спрял на климатици Дайкин подови тела , но сега имам идея да направя инсталация термопомпа. Като цялото идеята ми е да намаля сметките за ток с такава система в сравнение с например тези климатици Дайкин с подови тела

COP-а на термопомпите обикновенно е по-нисък отколкото на климатиците. А и климатиците са по-евтини от термопомпите въздух-вода. Ако целта ти е да смъкнеш сметките - по моите разбирания няма да се получи. Най-евтино е на климатици (и от към инсталация, и от към разход на енергия), но комфорта страда заради това постоянно духане от вътрешните тела.
Jacomo - специалист
чет окт 07, 2021 8:33 ambrum написа:
ср окт 06, 2021 10:15 pmNBachvarov написа:
Бях се спрял на климатици Дайкин подови тела , но сега имам идея да направя инсталация термопомпа. Като цялото идеята ми е да намаля сметките за ток с такава система в сравнение с например тези климатици Дайкин с подови тела

COP-а на термопомпите обикновенно е по-нисък отколкото на климатиците. А и климатиците са по-евтини от термопомпите въздух-вода. Ако целта ти е да смъкнеш сметките - по моите разбирания няма да се получи. Най-евтино е на климатици (и от към инсталация, и от към разход на енергия), но комфорта страда заради това постоянно духане от вътрешните тела.
:2thumbs:
Ако гониш сметки - климатици. Ако добавиш комфорта във формулата, термопомпа+подово+конвектори е по-добрият вариант (ако приемем, че сух монтаж няма разлика от монтаж в замазка, че не съм наясно). Относно бойлера, термопомпите имат втори контур за бойлер, който помпата загрява до по-висока темп, но не съм сигурен, че двата контура могат да работят паралелно. По-висока темп. на водата ще понижи COP, затова аз бих препоръчал голям бойлер (200 л. +) на ток, който да се загрява на нощна тарифа и да няма общо с термопомпата.
Благодаря за информацията, по принцип бях се спрял на климатици Дайкин Perfera FVXM-A съответно два 35 за спални и един 50. Като гледам годишната консумация на трите е същата като на една термопомпа ако може да се вярва. Ще го мисля и ще потърся още оферти задължително за подовото. В Пловдив може ли да ми препоръчате хора за термопомпи на който може да се разчита че системата ще е направена добре и няма да има излишно оскъпяване на консумацията на енергия
iliya_i - майстор
Според мен се изхвърляш прекалено с мощността. Сметни си чистия обем на помещенията и избирай от там. Без да включваш стени, баня, коридор, тераси и общи части на сградата. 2 х 25 + 35 ще са ти напълно достатъчно.
Като вземеш по-мощни от необходимото губиш възможността за регулиране в долните граници и от там сметката за тока се вдига.

Та не винаги принципа на Мечо Пух (колкото повече, толкова повече) е добър.
gruio - специалист
чет окт 07, 2021 6:15 amшоп написа:
ср окт 06, 2021 10:15 pmNBachvarov написа:

Заслужава ли се да се вложат пари в подово с тази суха система с алуминиеви ламели без да се кърти мазилка и без да се налага отгоре да се прави замазка?
При мен първият етаж подовото е по класическа схема. 14 см фибран отдолу, ф17 тръби и 8-10 см замазка
Втория е с тръби ф17 + АЛ. ОТРАЖАТЕЛИ.
Искам да попитам наистина ли имаш 14см фибран или е грешка при писането?
шоп - майстор
Няма грешка.
2х5 см на кръст фибран и отгоре плоскости с пъпки, които са 4 см. Пускал съм снимки в темата водно подово
Какво странно има?
Svetoslavoff1 - майстор
Бъчваров, хвърли едно око на форума на сетком в раздела за климатици. Твой съгражданин е профи по материята.
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа за отопление на апартамент около 80кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: