Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
andreybg - напреднал
ср окт 20, 2021 11:31 pmspeka_rs написа:
ср окт 20, 2021 11:07 pmandreybg написа:
Добре де, защо така пак по Български …
От термопомпа минахме на печка на твърдо гориво … пак казах идеята ми е чисто научна и да видя дали ще се надъхам после от някоя сериозна машина да направя по-голяма система …
По темата…
Там където искам да монтирам е относително топло има 10-20 дни в година под 0 градуса. Не ми е проблем да я направя и с достанционно пускане да я пускам ден по-рано и тн. Конкретно друго питах и разчитам на вашата помощ защо си мисля, че има знаещи хора тук.
Здрасти,

Давай да видим до къде ще го докараш.
1. Най - ефтиния топлообменник, който намериш бих препоръчал да става за работни 40 бара, за да може като си замине тази машина да не сменяш и топлообемник.
2. Аз бих предпочел радиатори, заради това че няма да духат.
3. Да се види дали ще търси вътрешния вентилатор.
4. Климатикаджия, който може да заварява мед и хромникел, да може на място да вакумира всичко и на теб да остане само другите главоблъсканици.
5. Ефтините топлообемници са обкновенно на 3/4, така че помпа и 15-4 и 25-4 ще ти върши работа.
6. Надявам се да можеш да изградиш водната система сам ( или със приятели).

Тези работи помисли колко ще струват и сигурен ли си дали няма да струват, колкото още една 12ка и да се окаже че си имаш 2 работещи 12ки за тези пари и по-малко почесвания.

п.с. като климатик може да разчиташ на някакво по-бързо сгряване, но като термопомпа ще мине време преди да се стоплят 2те стаи. Все пак може да отдадеш най-много 4 кВт с тази машина.
Благодаря много за отговора, определено е изчерпателен ! Не случайно написах “Научна цел” в самото начало, ясно е, че ако си взема още един климатик и готово … Но пак казах тези ми знания и опит които ще придобия ще са ми отправна точка да се захвана с по-голям проект. Ясно е, че тези ми знания ще струват пари естестввно, но се надявам с правилните насоки и помощ от хора като теб, парите да са в разумни граници, ако не каквото стане … Причината да не желая радиатор или поне на този етап може в едната стая радиатор в другата конвектор е защото искам лятото да може да работи и на охлаждане.

П.с. За конкретни предложения с линкове или насоки от къде мога да закупя, ще съм много благодарен.
speka_rs - майстор
чет окт 21, 2021 12:01 amandreybg написа:
Причината да не желая радиатор или поне на този етап може в едната стая радиатор в другата конвектор е защото искам лятото да може да работи и на охлаждане.

П.с. За конкретни предложения с линкове или насоки от къде мога да закупя, ще съм много благодарен.
Щом ще искаш и да охлаждаш нещата стават доста по-сложни.
Има 4-5 основни теми из форума отдели време прочети малко, по рови се с Google все пак сме със научна цел.
Давай линкове ти и ще помагам, колкото мога.

п.с. Подготви се предварително с нещата, който ти дадох като списък. А след това ще видим какво още трябва.
andreybg - напреднал
чет окт 21, 2021 7:09 amspeka_rs написа:
чет окт 21, 2021 12:01 amandreybg написа:
Причината да не желая радиатор или поне на този етап може в едната стая радиатор в другата конвектор е защото искам лятото да може да работи и на охлаждане.

П.с. За конкретни предложения с линкове или насоки от къде мога да закупя, ще съм много благодарен.
Щом ще искаш и да охлаждаш нещата стават доста по-сложни.
Има 4-5 основни теми из форума отдели време прочети малко, по рови се с Google все пак сме със научна цел.
Давай линкове ти и ще помагам, колкото мога.

п.с. Подготви се предварително с нещата, който ти дадох като списък. А след това ще видим какво още трябва.
Действам. А иначе какво е по сложното и на охлаждане като е ? Каква е разликата ?
speka_rs - майстор
чет окт 21, 2021 10:11 pmandreybg написа:
Действам. А иначе какво е по сложното и на охлаждане като е ? Каква е разликата ?
Най - основния проблем е конденза, след това фреона тече в различна посока през топлообменника и не на последно място електрониката.
andreybg - напреднал
чет окт 21, 2021 10:48 pmspeka_rs написа:
чет окт 21, 2021 10:11 pmandreybg написа:
Действам. А иначе какво е по сложното и на охлаждане като е ? Каква е разликата ?
Най - основния проблем е конденза, след това фреона тече в различна посока през топлообменника и не на последно място електрониката.
Конденза ще си го отведа, това е най-лесното.
Фреона като не е в противоток му спада ефективността на топлообмена или това води и до други проблеми ?
При електрониката какви са проблематиките ?
andreybg - напреднал
Малко ъпдейт по темата, хванах се и извадих електрониката и периферията от вътрешното тяло, към платка има вързани 3 ел мотора и 1 нагревател, моторите са за турбината за задвижката на въздушния поток и за предния панел, въпроса в дали трябва да ги има или ще работи и без тях ? За нгревателя също ? Прилагам снимки и схема.
Утре ще тествам двата сензора са направя диаграма на съпротивленията да видим там как ще лъжем нещата.
След като вече има данни за този климатик, може ли малко помощ от къде мога да купя най-евтиния топлообменик който би свършил работа. Засега толко, важното е, че от някъде почнахме. :-D
шоп - майстор
пон окт 25, 2021 7:31 pmandreybg написа:
от къде мога да купя най-евтиния топлообменик
Аз пазарувам от тук:
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ath=17_276
Каори за мен са с перфектно съотношение цена качество

Може и от:
https://www.frigocommerce.com/index.php?lang=2

китайски са но аз лично проблеми не съм имал

Не забравяй и наблюдателно око и сервизни портове или директно манометри преди и след компресора за да следиш наляганята. Дросела какъв ще е? Капилярка или ТРВ?
Нали е с научна цел, а не тъпо да се запои един пластинчат ТО в климата.
speka_rs - майстор
пон окт 25, 2021 7:31 pmandreybg написа:
Малко ъпдейт по темата, хванах се и извадих електрониката и периферията от вътрешното тяло, към платка има вързани 3 ел мотора и 1 нагревател, моторите са за турбината за задвижката на въздушния поток и за предния панел, въпроса в дали трябва да ги има или ще работи и без тях ? За нгревателя също ? Прилагам снимки и схема.
Утре ще тествам двата сензора са направя диаграма на съпротивленията да видим там как ще лъжем нещата.
След като вече има данни за този климатик, може ли малко помощ от къде мога да купя най-евтиния топлообменик който би свършил работа. Засега толко, важното е, че от някъде почнахме. :-D
Не се занимавай с електрониката, при нея нещата са ясни. Електромоторите ако ги разкачаш от буксите, ако търси нещо и дава грешка да може да ги закачиш пак.
Гледай топлообменника да става и за по-новите фреони R410 R32 (да има работни 40 бар), за да може да го ползваш и с някоя малко по-нова машина.


п.с. Имаш ЛС
шоп - майстор
То и сегашната му машина донор е на фреон 410

Тема "Въпроси относно направата на термо помпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: