Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
speka_rs - майстор
вт окт 26, 2021 10:04 amшоп написа:
То и сегашната му машина донор е на фреон 410
Извинявам се не съм видял, че максималното работно налягане е 41.5 бар. Така че 100% отива ме на по-издръжливите топлообменици.
andreybg - напреднал
Такааа, малко ъпдейт по темата, сдобих се с топлообменник SR-B3-23/40 0.92квадрата, надявам се да върши работа, че е без пари 😀, също така изпадна пак безплатно една циркулационна помпа 25-60 нз дали е Ок и тя? И последното нещо с което се обзаведох е 2 конвектора (не с нови и те са профсъюзни 😁) на пръв поглед малки 1.5kw но предстои да тучърся спецификация за модела.

идната седмица мисля да си купя колектор, кранове, холендри, термометър и манометър и всичко за водата след което какво следва ?

Мисля и машината да пълня с фреон, колко да сложа ? По табела ли ? Или като вече е с воден топлообменник се променят нещата ?
Отворен съм на всяка помощ и съвет! Специални поздрави и на speka_rs за отделеното внимание!
andreybg - напреднал
Аз само май си говоря но нищо, надеждата умира последна…

Та напълних фреон, закачих ТО, тествах и топли, но го спрях веднага защото нямам вае още инсталация, почнах да я правя, по картинки 😀 Но ми споделиха, че май съм обърнал нещата, водата не тече в противоток, някой може ли да погледне дали в така преди да се птрязал и обърнал нещата и после да се окаже, че си е било правилно 😀 Та ето какво сътворих:

Изображение
шоп - майстор
съб мар 19, 2022 6:02 pmandreybg написа:
някой може ли да погледне дали в така
Фреоновата линия правилно си я вързал.Обаче за водната по тази снимка аз не мога да кажа нищо. Напиши със стрелки как се двиши водата или обясни с думи.

Входа на студената вода трябва да е отдолу.
speka_rs - майстор
Ако водата върви в послдователност от филтъра през помпата към топлообемнника всичко е нормално, при отопление.
Djack - специалист
Ако посоката е - филтър-помпа-топлообменник, филтъра е сложен обратно! Ако посоката е топлообменник-помпа-филтър, за отопление, посоката на водата и мястото на филтъра и помпата са грешни.
Тези топлообменници са много капризни към боклуци, запушват се много лесно (а винаги има с какво). Схемата трябва да е - филтър-помпа-топлообменник, като студената вода влиза от долу на топлообменника а фреона е в противоток - т.е. да влиза в горната част на топлообменника.
andreybg - напреднал
пон мар 21, 2022 8:32 pmDjack написа:
Ако посоката е - филтър-помпа-топлообменник, филтъра е сложен обратно! Ако посоката е топлообменник-помпа-филтър, за отопление, посоката на водата и мястото на филтъра и помпата са грешни.
Тези топлообменници са много капризни към боклуци, запушват се много лесно (а винаги има с какво). Схемата трябва да е - филтър-помпа-топлообменник, като студената вода влиза от долу на топлообменника а фреона е в противоток - т.е. да влиза в горната част на топлообменника.
Ясно, оплескал съм нещата :-D Тоест ако фреона ми е правилно ( входа е дебелата тръба нали ?) трябва да сменя нещата от долу-горе… Но в тази ситуация няма ли да стане топлата вода да ми е долу, а студената отгоре ?
Здравейте.
Захванал съм се и аз да събера термопомпа въздух/вода. Да не отварям нова тема пиша тук , смятам че е подходяща за въпросите ми.
Стария тръбен път на климатика е от тръби ф13 и ф 10 преминаващи във ф16 и ф 6 и с това ф се свързват с външното тяло. Връзката с пластинчатия топлообменник по същия начин ли да бъде ?Дължината ще е около метър.
Какво е мнението ви за буфер от черна ламарина?
Климатика е general aohg24lfcc
Надявам се да има знаещи и минали по този път и да помагат до старта на машината. Благодаря предварително на отделилите време за отговори.
вт мар 22, 2022 10:37 pmandreybg написа:
пон мар 21, 2022 8:32 pmDjack написа:
Ако посоката е - филтър-помпа-топлообменник, филтъра е сложен обратно! Ако посоката е топлообменник-помпа-филтър, за отопление, посоката на водата и мястото на филтъра и помпата са грешни.
Тези топлообменници са много капризни към боклуци, запушват се много лесно (а винаги има с какво). Схемата трябва да е - филтър-помпа-топлообменник, като студената вода влиза от долу на топлообменника а фреона е в противоток - т.е. да влиза в горната част на топлообменника.
Ясно, оплескал съм нещата :-D Тоест ако фреона ми е правилно ( входа е дебелата тръба нали ?) трябва да сменя нещата от долу-горе… Но в тази ситуация няма ли да стане топлата вода да ми е долу, а студената отгоре ?
Да дебелата е вход. Сложи на връщащата се вода " студената" помпата и филтъра с посока към топлообменника , отдолу където е сега
speka_rs - майстор
нед сеп 25, 2022 2:54 pmVratsata написа:
ф16 и ф 6 и с това ф се свързват с външното тяло.
Ако това е оригинално на машината особенно за 1 метър не си правете експерименти.
нед сеп 25, 2022 2:54 pmVratsata написа:
Какво е мнението ви за буфер от черна ламарина?
Според мен не си заслужава, при наличието на толкова пласмаси в момента.

Тема "Въпроси относно направата на термо помпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: