Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
andreybg - напреднал
Здравейте на всички!

Знам, че тук има доста хора които разбират, знам,че и доста критици има но все пак се престраших да пиша.
Нека започна с идеята на проекта, като цяло всичко е с научна цел и дори резултата да е разочароващ ще съм придобил някакъв опит.

Нека почна с “донора” климатик OSAKA 12ка (CH-12-JSE) стар модел е, но го имам и е работил само 1 лято.
Целта ми е да пробвам да стопля 2 помещения по 12-14 квадрата всяко с конвектори.
В много малко от случаите ше се греят двете помещения, но дори си мисля ако не смогва да добавя ел награветал в буферния съд (ще ми се да има буфер)
Какво бихте ме посъветвали да избера като буфер,топлообменик,помпа и като цяло схемата която е най-сполучлива на свързване?
Климатика е необходимо да разглобя вътрешното тяло и да взема електрониката, кои сензори къде се закачат и как се предвижда съоротивлението им ? :? Друго ще ми е необходимо ли :?
Благодаря на отзовалите се предварително

Благодаря на всички отзовал
шоп - майстор
ср окт 20, 2021 4:51 pmandreybg написа:
като цяло всичко е с научна цел
Това е интересно!
Може ли допълнителна информация? Иначе ще помагаме доколкото можем.

Колко са топлозагубите на тези две помещение да кажем при - 5 външна температура и йато цяло до колко градуса минус навън мислите да ползвате ТП?

Иначе за буфер един неръждаем 80-120л водосъдържател от бойлер е евтино и надежно решение. Жиркулационни помпи с консумация 5-22 вата ел енергия и напор 4 м може и да свършат работа, но трябва да се знае вида на конвекторите, тръбната разводка и изобщо хидравличните загуби.

Успехи!
andreybg - напреднал
ср окт 20, 2021 7:34 pmшоп написа:
ср окт 20, 2021 4:51 pmandreybg написа:
като цяло всичко е с научна цел
Това е интересно!
Може ли допълнителна информация? Иначе ще помагаме доколкото можем.

Колко са топлозагубите на тези две помещение да кажем при - 5 външна температура и йато цяло до колко градуса минус навън мислите да ползвате ТП?

Иначе за буфер един неръждаем 80-120л водосъдържател от бойлер е евтино и надежно решение. Жиркулационни помпи с консумация 5-22 вата ел енергия и напор 4 м може и да свършат работа, но трябва да се знае вида на конвекторите, тръбната разводка и изобщо хидравличните загуби.

Успехи!
Ами като топлозагуби е средна работа, тухла еденичка, вътре облечена с гипскартон и вата тънка и дограма нова но не е висок клас. Помещенията са за спане и едва ли ще се гони температура по-голяма от 21-22 градус макс
Пак казвам почти никога няма да се греят и двете стаи заедно, но за всеки слуичаи ще сложа ел нагревател на буфера ако климатика не смогва, също важно е, ще ползвам системата само събота и неделя не всеки ден.
За избор на конвектори ще се надявам да помогнете вие, както и за конкретна помпа, топлообменик и тн с конкретни модели, също така и с елвктрониката кое и как на климатика се преправя.
radius - майстор
Това наистина има единствен смисъл с научна цел, което не е лошо, но няма да е ефективно, ако това се търси (макар че науката е над тия неща).

2 стаи само , но буфери, конвектори, помпи... И накрая пак с вятър да се топлиш, но с 2 единици по-нисък КОП.
nork - специалист
ср окт 20, 2021 10:05 pmradius написа:
Това наистина има единствен смисъл с научна цел, което не е лошо, но няма да е ефективно, ако това се търси (макар че науката е над тия неща).

2 стаи само , но буфери, конвектори, помпи... И накрая пак с вятър да се топлиш, но с 2 единици по-нисък КОП.
Колко да е научна тая цел като пляснеш 2 бона само за конвектори...... То като е за събота/неделя понякога и без охлаждане вземи сложи един 120/150л бойлер, няколко крана, една помпа и 2 радиатора, та си играй...... Поне ще имаш топла вода бол за някоя мацка :supz:
iliya_i - майстор
ср окт 20, 2021 9:11 pmandreybg написа:
....ще ползвам системата само събота и неделя не всеки ден.
Само за събота и неделя... докато стоплиш буфера и двете неотоплени стаи зимата с 12-ка климатик и то станало понеделник.

Термопомпата има смисъл само ако работи непрекъснато.
За бързо стопляне ти трябва печка на твърдо гориво.
radius - майстор
Откъде я извадихте тая събота неделя, не го виждам в първия пост? Не че нещо се променя в мнението ми.
andreybg - напреднал
Добре де, защо така пак по Български …
От термопомпа минахме на печка на твърдо гориво … пак казах идеята ми е чисто научна и да видя дали ще се надъхам после от някоя сериозна машина да направя по-голяма система …
По темата…
Там където искам да монтирам е относително топло има 10-20 дни в година под 0 градуса. Не ми е проблем да я направя и с достанционно пускане да я пускам ден по-рано и тн. Конкретно друго питах и разчитам на вашата помощ защо си мисля, че има знаещи хора тук.
radius - майстор
По български се пише с малка буква :wink:.
Ами това, което искаш да направиш е трудно да стане добре, ако нямаш знанията. Питаш общи неща, съдейки по въпросите, си далеч от края. Може поне да попрочетеш, да разбереш с какво се захващаш, пък може после и сам да се откажеш.
speka_rs - майстор
ср окт 20, 2021 11:07 pmandreybg написа:
Добре де, защо така пак по Български …
От термопомпа минахме на печка на твърдо гориво … пак казах идеята ми е чисто научна и да видя дали ще се надъхам после от някоя сериозна машина да направя по-голяма система …
По темата…
Там където искам да монтирам е относително топло има 10-20 дни в година под 0 градуса. Не ми е проблем да я направя и с достанционно пускане да я пускам ден по-рано и тн. Конкретно друго питах и разчитам на вашата помощ защо си мисля, че има знаещи хора тук.
Здрасти,

Давай да видим до къде ще го докараш.
1. Най - ефтиния топлообменник, който намериш бих препоръчал да става за работни 40 бара, за да може като си замине тази машина да не сменяш и топлообемник.
2. Аз бих предпочел радиатори, заради това че няма да духат.
3. Да се види дали ще търси вътрешния вентилатор.
4. Климатикаджия, който може да заварява мед и хромникел, да може на място да вакумира всичко и на теб да остане само другите главоблъсканици.
5. Ефтините топлообемници са обкновенно на 3/4, така че помпа и 15-4 и 25-4 ще ти върши работа.
6. Надявам се да можеш да изградиш водната система сам ( или със приятели).

Тези работи помисли колко ще струват и сигурен ли си дали няма да струват, колкото още една 12ка и да се окаже че си имаш 2 работещи 12ки за тези пари и по-малко почесвания.

п.с. като климатик може да разчиташ на някакво по-бързо сгряване, но като термопомпа ще мине време преди да се стоплят 2те стаи. Все пак може да отдадеш най-много 4 кВт с тази машина.

Тема "Въпроси относно направата на термо помпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: