• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,

Трябва да определя какъв размер тръба да ползвам за абсорбатора,но това как идва абсорбаторът ме обърква.
Самият уред има изход фи150,но към него има редуктор 150 към 125,в самите инструкциите са показани отвори за фи150,та сега кой размер трябва да е 125 или 150.

Абсорбаторът е от по-мощните и се претеснявам да не намаля потока на въздуха със 125.

Това е модлът https://www.gorenje-dom.com/aspirator-t ... bhp623e13x

Максимална циркулация на въздух при връзка с комин: 639 m³/h
Диаметър на въздуховода: 15 см
Екстракция, ниво 1: 245 m³/h
Екстракция, ниво 2: 426 m³/h
Екстракция, ниво 3: 639 m³/h
brum - майстор
Ако има къде да прекараш тръби на 150 - прекарай на 150. Ако не - слагаш редуктора и пускаш тръби на 125.
zz_stefanov - майстор
Ако може да няма стеснение по целия въздуховод, най добре. При мен за съжаление има малко, в стената тръбата е 110мм. Не е фатално, но предполагам за това след смяната на моя се получи един резонанс в обема на гофера и клапата вибрираше и създаваше допълнителен шум. Завъртях я малко и проблемът изчезна. Тея новите абсорбатори с една турбина се оказаха по шумни от стария с двете. Моят е Тека само 332м3/h.
PIP - майстор
Слагай тръба ф160, иначе е безсмислено да се купува скъп, мощен и безшумен абсорбатор, ако ще го свържеш в ф110.
kozl - майстор
ср ное 03, 2021 4:53 pmMy7hyyyy написа:
Трябва да определя какъв размер тръба да ползвам за абсорбатора,но това как идва абсорбаторът ме обърква.
Самият уред има изход фи150,но към него има редуктор 150 към 125,в самите инструкциите са показани отвори за фи150,та сега кой размер трябва да е 125 или 150.
Има ли обратна клапа? В инструкциите видя ли тази картинка?

Прикачен файл:
Аспиратор Gorenje_11.png
Аспиратор Gorenje_11.png (72.47 KиБ) Видяна 2597 пъти

Друг модел на горение монтирах със Ф125 въздуховод. Тази наставка - преход осигурява място за работа на обратния клапан.

Обратният клапан обаче на Горението, което монтирах е калпав и връща през него миризми от комшиите, та монтирах втори преди входа към комина.
Да,има си обратна клапа и точно след тази приставка отвора е смален на 125,та за това се чудя нататък да го продължа със 125 или тази клапа може да се сложи на входа към стената,защото клапата е 150.Дали 125 ще върши работа.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср ное 03, 2021 6:17 pmPIP написа:
Слагай тръба ф160, иначе е безсмислено да се купува скъп, мощен и безшумен абсорбатор, ако ще го свържеш в ф110.
+1
Това е че мястото ми е ограничено и трябва да се ползва плоска тръба също така и мисля,че няма да мога да събера нишо по-голямо от 125.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тогава тази тема е излишна :cool:
brum - майстор
Колкото по-малко е сечението на въздуховодите толкова повече се качва съпротивлението и пада дебита на вентилаторите. Ако някъде е нужно стесняване то се стремиш да е с минимална дължина. Не е толкова фатално. И да стесниш сечението с 50% спада на дебита няма да е 50%. Та в тази ситуация правиш възможно най-доброто и т'ва е.

При мен аспираторите са за 2 и са на по Ф150 (един над фурната, един над котлона). На Ф150 съм до тръбата която строителят е оставил на Ф110. Има канален вентилатор Ф200 по пътя за да компенсира тази тръба Ф110. Та ей го на - и Ф110 се компенсира за дебит, ама на висока цена. Един път енергията и втори път - цената на вентилатора.
  • 1
  • 2

Тема "Размер на въздуховод на абсорбатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: