Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
reyhanismail - помощник
Здравейте на всички.
Моля за съдействие, ако някой има идея със следния казус.
Става въпрос за термопомпа самоделка от нов инверторен климатик gree fairy 24ка и топлообменник secespol RHA34-30, който е 12,6kw на кондензатор, монтиран е вертикално, отгоре са свързани вход фреон(дебела тръба) и изход вода, а отдолу изход фреон(тънка тръба) и вход вода. Следкато пусна да работи машината, тръгва на максимална мощност и дебелата тръба на фреона се достига 60 градуса, но на изхода фреон температура та е 25-30градуса, изход вода достига максимум 35градуса, а вход вода е около 20 градуса, след известно време климатика си намалява мощността, от 3200W пада на 1500W. И температурата на фреона пада на 35-40 градуса, водата пада на 30градуса, след това започва малко по малко да вдига мощността, но като достиге 60-62гр на фреона, пак намалява мощността.
Не мога да разбера, каква е причината.
Топлообменникът ли е прецакан, иначе цикулационната помпа я смених, за проба, но уви. Събрах фреона, развих тръбите и като духнах с уста, си мимава нормално въздуха, отвътре изтече около 10-20грама масло. Сега ще пробвам да издухам водната част и ще видя, ако е мръсно, ще измия с препарат. На входа на топлообменника има уобразен месингов филтър, но не знам дали не е пропуснал мизерии.
Моля, ако някой има идея да пише, благодаря предварително. :sad: :)
resistbody - майстор
A след тези упражнения вакуумира ли ? Некомресиращите газове не са за предпочитане в хладилните инсталации... Не съм се занимавал с ТП и климатици.. но винаги вакуумирам.. даже вероятно съм един от малкто който имат дигитален уред за измерване на вакуума, но отдавна не го използвам..
reyhanismail - помощник
нед дек 19, 2021 10:22 pmresistbody написа:
A след тези упражнения вакуумира ли ? Некомресиращите газове не са за предпочитане в хладилните инсталации... Не съм се занимавал с ТП и климатици.. но винаги вакуумирам.. даже вероятно съм един от малкто който имат дигитален уред за измерване на вакуума, но отдавна не го използвам..
Благодаря за отговора!
Да, системата е вакумирана.
Ahmakov - специалист
А според теб как би трябвало да работи?
reyhanismail - помощник
пон дек 20, 2021 7:58 amAhmakov написа:
А според теб как би трябвало да работи?
Би трябвало, водата да отнеме топлината от фреона, дмек поне да се загрява до 40-45г на 60градуса фреон, нали затова залагаме на по-голям топлообменник. А в случая водата достига едвам 36-38градуса, а фреоът е станал 62, следователно тръбният датчик ограничава мощността на компресора, поне аз така си го обяснявам, ако греша, поправете ме.
brum - майстор
Как избрахте топлообменника? По така описаните неща ми се струва малък.
davidzvezdata - специалист
пон дек 20, 2021 8:28 amreyhanismail написа:
пон дек 20, 2021 7:58 amAhmakov написа:
А според теб как би трябвало да работи?
Би трябвало, водата да отнеме топлината от фреона, дмек поне да се загрява до 40-45г на 60градуса фреон, нали затова залагаме на по-голям топлообменник. А в случая водата достига едвам 36-38градуса, а фреоът е станал 62, следователно тръбният датчик ограничава мощността на компресора, поне аз така си го обяснявам, ако греша, поправете ме.
Тръбния къде е поставен...
brum - майстор
Погледнах спецификациите на топлообменника. 12.6kw при дебит 36l/min и вода 30/35 градуса, а фреона трябва е на 90/37 градуса. Мощността е далеч по-малка при тези температури на които работи. Или вдигни температурата на фреона, или вдигни дебита, или смени топлообменника.
reyhanismail - помощник
пон дек 20, 2021 9:12 amdavidzvezdata написа:
пон дек 20, 2021 8:28 amreyhanismail написа:
пон дек 20, 2021 7:58 amAhmakov написа:
А според теб как би трябвало да работи?
Би трябвало, водата да отнеме топлината от фреона, дмек поне да се загрява до 40-45г на 60градуса фреон, нали затова залагаме на по-голям топлообменник. А в случая водата достига едвам 36-38градуса, а фреоът е станал 62, следователно тръбният датчик ограничава мощността на компресора, поне аз така си го обяснявам, ако греша, поправете ме.
Тръбния къде е поставен...
Датчикът е сложен на дебелата фреонова тръба, пробвах да го преместя по средата на топлообменника, но тогава мощността на помпата се вдига на 3700вата(максимална мощност), корпусът му е студен и пак намалява на 1500вата. Може би ще трябва да добава едно съпротивление от 1-2килоома и да пробвам да намеря средно положение, да не отива на максимум по мищност и по температура на фреона.
reyhanismail - помощник
пон дек 20, 2021 9:07 ambrum написа:
Как избрахте топлообменника? По така описаните неща ми се струва малък.
Избрах го по препоръка на продавача. Купих 2бр. В първия случай нямаше проблем т. е. със същата конфигирация (gree fairy 24000 и същият топлообменник) в първия случай броя на радиаторите е същия т. е. 6 са на брой, но при втория, където имам проблем, тръбите на водната инсталация са много по дълги.

Тема "Проблем с пластинчат топлообменник на термопомпа самоделка gree fairy 24000 btu" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: