• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,

Тази седмица трябва да поръчвам термопомпа въздух-вода и съм се спрял на тези две опции. Къщата ми е на два етажа. Ще се отоплява с подово на двата етажа, и ще има 3 вътрешни тела на климатик (5кв) за охлаждане. Също имам 200л бойлер и разширителен съд, които ще са свързани към помпата.
И двете са сплит система, 16кв мощност:

Clivet Sphera Evo 2.0 Box
https://www.clivet.com/en/sphera-evo-box

LG Therma V HN1600MC.NK1/HU163MRB.U30
https://nicemag.bg/product/termopompa-v ... gv/4106/bg

До колкото разбирам, Кливет са правят в цех в Италия и са част от Мидеа груп (Китай). Дават ми трифазна версия за 14,000лв, което е около 1000-1500лв по ефтино от ЛГ-то.

Някой в форума има ли опит или мнение за Кливет и ЛГ, и може ли да ми препоръчате някоя от тези помпи? Или може би имате други, по добри препоръки? По скоро искам да направя правилен избор от към надежност и достъп за резервни части или ремонт (ако някога се нуждая от тях).

Коефицента на ефикасност за отопление са сравними и доста високи, но това, което ми направи впечетление, е че Кливет има доста по ниска ефикасност при охлаждане (2.45 в сравнение с ЛГ от 4.0).

Благодаря предварително!
Последна промяна от stoker66 на пон юли 17, 2023 1:12 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Аз съм с LG Therma V, но по-малката и монофазна - 9kW. Работи от миналата есен. До тук проблеми никакви.

5, 7 и 9 киловата бяха на почти една и съща цена. Твърдеше се, че били едни и същи с разлики в софтуера. Вземи го в предвид като избираш модела.

За LG-то в момента не се сещам за недостатъци. Но е оплюта марка, защото едно време само телевизорите им ставали.

Провери с гаранцията и части как седят нещата. Да не се окаже, че по сред зимата ще чакаш 2 месеца за нов компресор и ще се топлиш на духалки.
speka_rs - майстор
Само да отбележа, че машините не са инверторни. Аз бих помислил за някакав буферен съд, за да се намали малко броят на пусния и спирания.
brum - майстор
LG ThermaV 9kW е съвсем инверторна. Съмнява ме по-големият трифазен модел да не е инверторен.

Всъщност може и да не е, май е по-старо модел тоя даденият по-горе.
Последна промяна от brum на пон юли 17, 2023 12:26 pm, променено общо 1 път.
пон юли 17, 2023 12:07 pmbrum написа:
Аз съм с LG Therma V, но по-малката и монофазна - 9kW. Работи от миналата есен. До тук проблеми никакви.

5, 7 и 9 киловата бяха на почти една и съща цена. Твърдеше се, че били едни и същи с разлики в софтуера. Вземи го в предвид като избираш модела.

За LG-то в момента не се сещам за недостатъци. Но е оплюта марка, защото едно време само телевизорите им ставали.

Провери с гаранцията и части как седят нещата. Да не се окаже, че по сред зимата ще чакаш 2 месеца за нов компресор и ще се топлиш на духалки.
Интересно. Ще проверя със сигурност за наличност на резервни части.

Може ли да ми кажеш колко квадрата отопляваш с твоята помпа и каква изолация имаш, защото по някога си мисля че 16кв може да са много за моята къща? Имам 70 квадрата на етаж, 15см външна изолация, двойна тухла, 260см тавани и 5-камерна дограма, на всякъде.
пон юли 17, 2023 12:14 pmspeka_rs написа:
Само да отбележа, че машините не са инверторни. Аз бих помислил за някакав буферен съд, за да се намали малко броят на пусния и спирания.
На линка, който съм оставил за Кливет, пише че е "Full Inverter DC" - това, не значи ли че компресора е инверторен?
brum - майстор
Два етажа по 112м2, 8см ЕПС отвън, 15см вата от вътре, петкамерна дограма с трислоен стъклопакет 4 сезона.

В най-студените дни обаче минавам на газ. До -2, -3, -4 съм на ТП, после на газ. Та не съм мерило. Мен целта ми беше до около нулата и малко отдолу да сме на ТП и в останалите 15 дни от годината да сме на газ.
LazarGanev - "Велик майстор"
Кливета е страхотна машина, модела е на 1-2 години. Много тихо външно тяло, много добра изработка, много плавно работи, инвертор е разбира се, да ме извинява Шпека, ама буфер така или иначе си е необходим. За 140м2 с 15см изолация дори и 12-ката е голяма, макар че разликата е само в цената, Освен цената, другото голямо предимство е наличието на вграден магнитен филтър във вътрешното тяло. Резервни части има бол, централния склад е в Букурещ, но и в Бг има силен дистрибутор
speka_rs - майстор
Ами аз не намерих информация за 3-фазния модел на Clivent.
пон юли 17, 2023 1:54 pmLazarGanev написа:
Кливета е страхотна машина, модела е на 1-2 години. Много тихо външно тяло, много добра изработка, много плавно работи, инвертор е разбира се, да ме извинява Шпека, ама буфер така или иначе си е необходим. За 140м2 с 15см изолация дори и 12-ката е голяма, макар че разликата е само в цената, Освен цената, другото голямо предимство е наличието на вграден магнитен филтър във вътрешното тяло. Резервни части има бол, централния склад е в Букурещ, но и в Бг има силен дистрибутор
Благодаря за отговора!

Имате ли представа защо ЕЕR-a на Кливета е толкова нисък?

Другите помпи, от същия клас, (като на пример ЛГ-то) дават ЕЕR около 4.0.

Прикачил съм данните на трифазния Кливет.

Прикачен файл

Кливет.png
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа Clivet или LG" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: