Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
resistbody - специалист
От известно време мисля да си правя ТП Въздух-Вода от "климатик" т.к. ще е тяло то климатик с наличен компресор...
Едната възможност е конвекционален ZB45 с тяло от 48-ца или 60ка(имам ги налични) и две 30ки(скрул и роторна) или да търся някаква електроника от Дайкин да подкарам един инвертор RZQ125 също наличен и чисто нов...
Има ли файда от инверторите и ще може ли с такъв да се размина с по-малък буфер ? Порблемът ми е че сервизното е малко и буферът ще трябва да е на тавана... С конвекционалните машини имам голям опит (като хладилни такива), а с инверторите клони към 0...
Също така имам табло с контролер за Чилър/ТП на карел и за конвеционалните машини съм обезпечен...

Проблемът идва, че според косвени сметки няма да имам нужда от такава мощност на наличните ми конвекционални машини и ще ми трябва голям буфер.. който трябва да се намира на тавана т.е + 2х8м тръби за водата...

Кое ще е по-икономично се пита в случая.. конвекционална с голям буфер или инверторна с малък ?

п.с.:Пак казвам нямам никакъв опит с инверторни машини. Конвеционалните не са ми проблем поддържам над 50 лични(хладилни)..
speka_rs - специалист
Щом конвенционалната не ти е проблем направи си я, като намериш електроника или цяло вътрешно тяло за Дайкина ще си мислиш трябва ли ти.
А какво мислиш да отопляваш да не се окажат 100 м2 с изолация и да ти идва много голяма.

пс пред погледа си имам 80м2 със изолация и 36000 BTU/h не инверторен климатик като стане студено бачка 8 мин и 8 мин почва и човека и доволен от разхода.
resistbody - специалист
Тухли Широкоформатни с 0,35 W/m.K , изолация 20см с 0,0330 W/m.K, Дограма 6 камерна 92мм с 3 уплътнения, 3-ка пакет 44мм КБК + ТДС.. Изолация на основите 10cm xps и 8cm пода под подовото и изолация с вата на тавана... отгоре е пак етаж но няма да се отоплява...
Та реално всички машини са ми големи без голям буфер...
Имам много време, къщата е на груб строеж, но имам много работа и малко по малко да почна да се подготвям. Изпълнението ще си го правя аз, имам всичката необходима техника за ремонт и изграждане на хладилни съоражения... НО се занимвам само с хладилни и нямам никакъв опит с климатици, освен монтаж на няколко такива...

Тема "Самоделна термопомпа въпроси ?" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: