Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
MuTeB_ - специалист
А да попита един лаик в темата. Моя топлообменник при дефрост фреона влиза до -20, а на изхода е с температурата от пода 26 - 28. Системата ми е 120 литра без буфер, само подово и вода. Да имам ли някакви притеснения. В случая съм с топллобменник KAORI K105S 26CTX - R410A и 24 btu машина на R32.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет фев 17, 2022 9:59 amшоп написа:
Обаче ти монтираш фабрична ТП. Там производителят и е сложил защитите, тествал я е при всички режими и е написал, че може да работи с вода. Твоята ТП е самоделна и си рискувал да я напълниш с вода. Работи и това е супер, но много колеги нямат този късмет.

Обаче темата е за самоделни ТП.
Като преработиш и най-модерният хиперинвертор с ТО и вода рискуваш много.
Не става дума за късмет, не съм рискувал, а съм тествал. То първо се почва с правилен избор на топлообменник, после с правилен избор на помпа, тръби, фитинги. После се монтират датчиците вход/изход фреон и вход/изход вода, защити по температура, по дебит и се почват експерименти при различни мощности и дебити, при различни режими, при различни конфигурации на системата и се наблюдава как се държи всичко. Нали се сещаш, че няма как да се рискува и да се разчита на късмета? :cool:
Билян - специалист
И аз правих за брат ми една въздушна освен температурни датчици друго няма две години работи. Е има 1тон буфер но защитата от замръзване не ми е изключвала. А и дебита е около 2куб.метра не мисля че е възможно да замръзне. С китайски евтини топлообменници може да се спукат. Каори съм го замръзвал на -15 без да искам уплаших се много но нищо му нямаше.
resistbody - майстор
Какъв датчик ползвате за защита от замръзване ? Нещо специализирано или обикновен термостат... че днес си купих 126 термостата :D и още куп други хладилни чаркалъци.. 222артикула за 200евро :D Даже ми предлагаха и 63 броя минусови термостати за 50лв ама отказах, че няма къде да ги похарча тях..
Билян - специалист
За вода вода си ползвам един от датчиците на контролера dixell ichill. За въздушната Боян ми прати защита за замръзване която си я произвежда Геотерм
resistbody - майстор
Намерих къде имат наличен ТО Каори, даже имам и добра цена... само споделете дали правилно го подбирам...
Машината ми е 14кв на кондензация и според четенето по български и руски форуми е добре да е по-долям.. та слагам едни 20-25%.. и съм избрал този https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=4839
Дават го 18.70 kW, старнното е че данфоса с същия размер и 36 пластини го дават пак толкова...

п.с.: Така и не казах каква ми е машината, та ето я и нея... https://www.daikin.eu/en_us/products/FD ... table.html
Билян - специалист
К105 пак с толкова пластини е по добрия вариант а и по лесен за монтаж. Имаш ли вътрешно тяло на климатика можеш да му сметнеш обема и по това да избираш топлообменници. Според мен е направен да работи точно с този обем и е добре да се запази.
шоп - майстор
съб фев 19, 2022 6:23 pmБилян написа:
К105 пак с толкова пластини е по добрия вариант а и по лесен за монтаж.
+ 1 за модел 105

при модел 95 вход и изход вода е само 1''

При 105 вече е 1 1/2 и хидравличното съпротивление е доста по-малко. С такъв модел ТО и циркулационна помпа Магна 3 модел 40/8 постигам над 5м3/час дебит при разход на ел. енергия 128 вата!


Ако не те бъркат 300-500 лв си вземи 200-300% преоразмерен топлообменник за кондензатор. Разликата в цената ще я избиеш за 1-2 макс 3 отоплителни сезона. Може и по-малко след като увеличат ел. енергията.

П.П. моя кондензатор е с вход и изход 2'' и 6.5м2 топлообменна площ:-)))))
resistbody - майстор
съб фев 19, 2022 6:39 pmшоп написа:
+ 1 за модел 105

при модел 95 вход и изход вода е само 1''

При 105 вече е 1 1/2 и хидравличното съпротивление е доста по-малко. С такъв модел ТО и циркулационна помпа Магна 3 модел 40/8 постигам над 5м3/час дебит при разход на ел. енергия 128 вата!


Ако не те бъркат 300-500 лв си вземи 200-300% преоразмерен топлообменник за кондензатор. Разликата в цената ще я избиеш за 1-2 макс 3 отоплителни сезона. Може и по-малко след като увеличат ел. енергията.

П.П. моя кондензатор е с вход и изход 2'' и 6.5м2 топлообменна площ:-)))))
Твоята машина по спомен е 72-ка което почти двойно на моята, а и е инвертор... в един момент и тоя ТО ще е 300% от мощността... тоя TO твоя огромен бе..
Билян написа:
К105 пак с толкова пластини е по добрия вариант а и по лесен за монтаж. Имаш ли вътрешно тяло на климатика можеш да му сметнеш обема и по това да избираш топлообменници. Според мен е направен да работи точно с този обем и е добре да се запази.
Тялото което имам е по-малко от максималното за машината защото може да работи с няколко тела
Не ме бърка да дам някой лев отгоре за 105 ако го имат наличен.. само тая тръба за газта как се заварява не ми е ясно трябва с резака да се нагрява хахах..
чет мар 25, 2021 7:19 pmБилян написа:
И двата стават но ако се ползва само за отопление по добре по големия. к105 34 пластини ползвам за 18кв няма грижи.
Това е от друга тема..
Каква ти е машината инвертор ли е ? Аз заради инвертора не искам да прекалявам с големината на ТО.. евентуално може да взема 105 30 пластини..
Билян - специалист
Не е инвертор,но нямах вътрешно тяло и сложих ресиверза всеки случай. За запояването нямаш грижа неръждавейката е лош проводник на топлина и става лесно .
Премери обема на вътрешния топлообменници и по това се води сметнат е да работи с този обем.

Тема "Самоделна термопомпа въпроси ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: