Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
resistbody - майстор
От известно време мисля да си правя ТП Въздух-Вода от "климатик" т.к. ще е тяло то климатик с наличен компресор...
Едната възможност е конвекционален ZB45 с тяло от 48-ца или 60ка(имам ги налични) и две 30ки(скрул и роторна) или да търся някаква електроника от Дайкин да подкарам един инвертор RZQ125 също наличен и чисто нов...
Има ли файда от инверторите и ще може ли с такъв да се размина с по-малък буфер ? Порблемът ми е че сервизното е малко и буферът ще трябва да е на тавана... С конвекционалните машини имам голям опит (като хладилни такива), а с инверторите клони към 0...
Също така имам табло с контролер за Чилър/ТП на карел и за конвеционалните машини съм обезпечен...

Проблемът идва, че според косвени сметки няма да имам нужда от такава мощност на наличните ми конвекционални машини и ще ми трябва голям буфер.. който трябва да се намира на тавана т.е + 2х8м тръби за водата...

Кое ще е по-икономично се пита в случая.. конвекционална с голям буфер или инверторна с малък ?

п.с.:Пак казвам нямам никакъв опит с инверторни машини. Конвеционалните не са ми проблем поддържам над 50 лични(хладилни)..
speka_rs - майстор
Щом конвенционалната не ти е проблем направи си я, като намериш електроника или цяло вътрешно тяло за Дайкина ще си мислиш трябва ли ти.
А какво мислиш да отопляваш да не се окажат 100 м2 с изолация и да ти идва много голяма.

пс пред погледа си имам 80м2 със изолация и 36000 BTU/h не инверторен климатик като стане студено бачка 8 мин и 8 мин почва и човека и доволен от разхода.
resistbody - майстор
Тухли Широкоформатни с 0,35 W/m.K , изолация 20см с 0,0330 W/m.K, Дограма 6 камерна 92мм с 3 уплътнения, 3-ка пакет 44мм КБК + ТДС.. Изолация на основите 10cm xps и 8cm пода под подовото и изолация с вата на тавана... отгоре е пак етаж но няма да се отоплява...
Та реално всички машини са ми големи без голям буфер...
Имам много време, къщата е на груб строеж, но имам много работа и малко по малко да почна да се подготвям. Изпълнението ще си го правя аз, имам всичката необходима техника за ремонт и изграждане на хладилни съоражения... НО се занимвам само с хладилни и нямам никакъв опит с климатици, освен монтаж на няколко такива...
resistbody - майстор
Та напредвам с моята "помпа".. вече имам електроника за дайкина, даже премахнахме вентилатора че е баси ютията понне 50вата и нагоре, тея дни ще взема и топлообменника... машината е 14киловата на отопление ще взема ТО 18, защото е най-близкото в плюс...
И както се казва апетита идва с яденето... викам да взема да вържа и бойлера към нея... обаче.. какво правим лятото като е в режим охлаждане ??? ползваме соларни панели ли ???
Много изчетох в руските форими ама те не ги ползват за охлаждане ТП-то...
Как е изпълнено при фабричните ТП ?? дума да не става за предкондензатор като при руснаците, че машината ми е 3-4 бона и не смятам да правя глупости..
Освен това какви трипътници се ползват в ТП с бойлер+отопление..

Може да задавам глупави въпроси, но много трудно се търси на английски информация(излизат само климатици и глупости), а руснацте вече ги коментирах..
speka_rs - майстор
Ако има възможност за соларни панели супер. Верно, че така и така се изхвърля тази топлина лятото, ама си е усложняване на цялата система с инверторната машина. Ако е конвенционален климатика, тогава дава повече възможност за експерименти.
шоп - майстор
Ехе, имаше навремето един Ванко:-)))
По-старите съфорумци го знаят. Някои още ближат рани, защото ги завлече.

Та той на всяка ТП правена от него слагаше един пред кондензатор вързан ПРЕДИ четрипътният вентил.
БГВ на корем зимата, а за лятото да не говорим. Безплатна БГВ

На моята втора ТП също и сложих предкондензатор. 55-60 гр БГВ на корем при отличен КОП и основна кондензация 35-38 гр.

Та съвет от мен: не се плаши. Хващай тръбореза и монтирай един малък ТО
3-4000лв са нищо. Ще ги избиеш от икономия.
Соларите са друга бира. Те са задължителни и лесно се интегрират с ТП
Успехи!
LazarGanev - "Велик майстор"
вт фев 15, 2022 10:52 pmresistbody написа:
Как е изпълнено при фабричните ТП ??
Забрави за принципа на фабричните, ако нямаш фабрично управление за ТП. С предкондензатор не ти дава гаранция за топла вода. Ванко вкарваше медна фреонова тръбичка в бойлера :-D . Моят съвет е или солар, или отделна машина за бойлера, а може и комбинация от двете
resistbody - майстор
ср фев 16, 2022 7:10 amLazarGanev написа:
вт фев 15, 2022 10:52 pmresistbody написа:
Как е изпълнено при фабричните ТП ??
Забрави за принципа на фабричните, ако нямаш фабрично управление за ТП. С предкондензатор не ти дава гаранция за топла вода. Ванко вкарваше медна фреонова тръбичка в бойлера :-D . Моят съвет е или солар, или отделна машина за бойлера, а може и комбинация от двете
И такава идея имах... малки машини изпадат постоянно.. соларите са без пари по простите.. третия ми вариант беше проточна на газ... като и за бекъп на помпата ако умре или стане много студено...

Иначе имам управление за ТП, но е за промишлена техника и не съм проверявал дали има взможност за БГВ...


Шопе машината си следи всичко и регулира мощността сама, няма да и се бъркам с предкондензатор... ако бях с конвекционална машина щеше да е якото франкенщайн...
resistbody - майстор
Звънях за топлообменници и Тея данфоските от дуел искат да се пълнят с гликол иначе нямало гаранция, има ли такова нещо не или играят игри да не признават гаранция..
Билян - специалист
Топлообенника ако не замръзне при дефрост няма какво да му стане така си връзват гащите. Мойте са каори нямам проблем дори веднъж го замръзих здраво но няма грижи

Тема "Самоделна термопомпа въпроси ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: