Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
resistbody - майстор
ср фев 16, 2022 9:14 pmБилян написа:
Топлообенника ако не замръзне при дефрост няма какво да му стане така си връзват гащите. Мойте са каори нямам проблем дори веднъж го замръзих здраво но няма грижи
Бе и аз така викам... ще имам датчик поток за защита на системата.. просто разликата между китайския и Данфоса е 60лв... а с продукти от фриго-тата съм имал доста проблеми, затова искам качествен ТО....

Каори няма в Дуел и Апогей.. Ако знаеш друг дистрибутор може да ми споделиш..
Билян - специалист
За съжаление не знам моите ги купих от апогей. Освен датчика поток и датчик на 4градуса на топлообенника да спира машината и няма грижи. Мислех че данфос са много скъпи но явно не е така
resistbody - майстор
ср фев 16, 2022 9:53 pmБилян написа:
За съжаление не знам моите ги купих от апогей. Освен датчика поток и датчик на 4градуса на топлообенника да спира машината и няма грижи. Мислех че данфос са много скъпи но явно не е така
На кантар са с корито, даже по-евтини... То зависи и от партидата че с това вдигане на цени ..
шоп - майстор
ср фев 16, 2022 9:25 pmresistbody написа:


Каори няма в Дуел и Апогей.. Ако знаеш друг дистрибутор може да ми споделиш..
Не съм се обаждал скоро, но поне от сайта им Каори да искаш
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ath=17_276

Билян, моята и твоята ТП са вода-вода. Датчик поток и защита по мин. Т на водата е достатъчно.

При въздухарите според мен е задължително да са с гликол, защото при дефрост замръзват ТО. Масово хората ревът от мешане на вода, масло, фреон...мазило.
Дори и тук във форума има такива изпатили колеги. Проблема е особено актуален при ТП с малък обем на топлоносителя, без буфери и т.н.

Гаранцията не важи, гледат ги с мини камери, режат ги и ясно се вижда как е имало раздуване от страна на водните канали към фреоновите.
Скоро един познат така си мислеше, че ще надхитри дявола и ще му го сменят с нов:-)))
radius - майстор
С това много ме зарадва, че все се чувствам прекаран, че съм с гликол заради моноблока. Така ще го приема по-спокойно.
resistbody - майстор
чет фев 17, 2022 5:26 amшоп написа:
Гаранцията не важи, гледат ги с мини камери, режат ги и ясно се вижда как е имало раздуване от страна на водните канали към фреоновите.
Скоро един познат така си мислеше, че ще надхитри дявола и ще му го сменят с нов:-)))
Тя така или иначе няма да важи, защото няма да я ползвам по рано от зимата на 2023... Не ми е проблем да я напълня гликол... като цяло.. притеснявам ме дали не пукат от друго и да го набеждават на залеждане...
Апогей нямат нищо обаждах се..
шоп - майстор
чет фев 17, 2022 9:01 amresistbody написа:
притеснявам ме дали не пукат от друго и да го набеждават на залеждане...
Няма друго от какво да се спука. Тествани са на такова налягане над работното, което твоя компресор никога не може да вдигне
При ТП вода-вода песъчинките могат да го изведът от строя, защото действат като абразив.
Електро химичната корозия също е смърт. За 2-3 год ТО може да е за скрап. Затова задължително заземяване на ТО
чет фев 17, 2022 9:01 amresistbody написа:
Апогей нямат нищо обаждах се..
Баси... глад за азиатска стока. Всички складове са празни.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет фев 17, 2022 5:26 amшоп написа:

При въздухарите според мен е задължително да са с гликол, защото при дефрост замръзват ТО. Масово хората ревът от мешане на вода, масло, фреон...мазило.
Дори и тук във форума има такива изпатили колеги. Проблема е особено актуален при ТП с малък обем на топлоносителя, без буфери и т.н.
Не, при "въздухарите" не е задължително да са с гликол, дори пълненето с гликол е компромис. Силно препоръчително е да имат буфер, макар и малък - 50-80л. До пускат се и схеми без буфер, но при изпълнени някои други условия. Аз досега всички системи с термопомпи, които съм изградил съм ги пълнил единствено с вода, всички си работят перфектно и няма замръзване. Аз също съм с ТП, като съм я ползвал с голям буфер 500л, после без буфер, а сега с малък буфер 50л, но гликол не ползвам. Напротив обаче - имам монтирана една заводска ТП вода-вода, която е с междинен външен топлообменник и този топлообменник е вода-гликол, понеже е с нисък литраж и има опасност от замръзване :cool:
davidzvezdata - специалист
чет фев 17, 2022 9:08 amшоп написа:
чет фев 17, 2022 9:01 amresistbody написа:
притеснявам ме дали не пукат от друго и да го набеждават на залеждане...
Няма друго от какво да се спука. Тествани са на такова налягане над работното, което твоя компресор никога не може да вдигне
При ТП вода-вода песъчинките могат да го изведът от строя, защото действат като абразив.
Електро химичната корозия също е смърт. За 2-3 год ТО може да е за скрап. Затова задължително заземяване на ТО
чет фев 17, 2022 9:01 amresistbody написа:
Апогей нямат нищо обаждах се..
Баси... глад за азиатска стока. Всички складове са празни.
Шопе, аз имам от моите ТО на склад... Медните ги ползвам за вътрешния кръг, а за външния мед-никеловите....
шоп - майстор
чет фев 17, 2022 9:45 amLazarGanev написа:
Аз досега всички системи с термопомпи, които съм изградил съм ги пълнил единствено с вода, всички си работят перфектно и няма замръзване.

Убеден съм, че е така. Обаче ти монтираш фабрична ТП. Там производителят и е сложил защитите, тествал я е при всички режими и е написал, че може да работи с вода. Твоята ТП е самоделна и си рискувал да я напълниш с вода. Работи и това е супер, но много колеги нямат този късмет.

Обаче темата е за самоделни ТП.
Като преработиш и най-модерният хиперинвертор с ТО и вода рискуваш много.

Тема "Самоделна термопомпа въпроси ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: