Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте, имам климатик HAIER AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA 12-ка, в хол 19кв.м панел 1-ви етаж пода е изолиран с 3см xps.

Проблема е следния, за да ми стопли климатика на нормална температура(20-21градуса) долу на дивана, клматика трябва а зададен на поне 26 градуса, иначе изключва рано и е студено. Не е проблем в термостата, тъй като мерих температурата на тавана и там наистина е 26-27 градуса(мерил съм и 28), докато долу на дивана е 20-21, т.е 5 градуса разлика.

Преди да изолирам пода в целия апартамент, си мислех, че от там идва проблема, реално след изолацията от пода не идва студено както преди, но това е друга тема.

В спалнята се отопляваме с конвектор таргета е 20 градуса, горе на тавана е максимум 21-22 градуса, няма такава разлика.
В кухнята 11кв.м отопляваме с климатик PANASONIC CS-UZ25WKE/CU-UZ25WKE, разликата с HAIER-а, че струята може да се насочи много надолу и в моя случай духа и отоплява пода. Разлика в температурата между кухненската маса и тавана няма, или ако има е максимум 1-2 градуса.

Аз лично си мисля, че неравномерното разпределение в хол-а идва от това, че Haier-a не може да се настрои да духа към пода. Прикачам снимки какъв му е максимума и снимка на Панасоника за сравнение. Дали наистина от това е проблема?

Сравнявам каква е струята при 21 и 26 градуса, панасоника работи на 21 и се усеща даже леко хладно, докато при Haier-а е на 26 доста топло, за да постигнат същия ефект. Реално излиза, че Haier-а набутва доста заради топлото на тавана.

Таваните не сме ги изолирали(xps паната не ги броя за изолция), тъй като над нас живеят хора. Но реално като се замисля ние отопляваме постоянно, а съседите след работа т.е през деня при тях ако е 15 градуса, а нашият таван в хола 26-27 това са 10+ градуса на 19 квадрата са не малки топлинни загуби.

Ако изолирам стабилно тавана в хола(гипс картон + вата) какъв би бил ефекта като температура на тавана и в стаята?

Изглежда имам 2 варианта да направя нещо с климатика или да изолирам тавана. Благодаря за вклчилите се в темата!

Прикачен файл

panasonic.jpg

Прикачен файл

haier.jpg
Lutchezar - майстор
Защо ми се струва че климатиците са залепени за тавана?
На каква височина са и колко е разстоянието от тях до тавана?
На 15см от тавана са. Тази сутрин тествах с една духалка всичко е точно, на дивана имам 21 градуса на тавана същата температура или с един повече.

Днес поръчах дефлектор за климатика, да видим дали като насоча въздуха постоянно надолу нещата ще са по-добре.

Интересно е, че сензора на климатика даже отчита само 18 градуса в стаята.
Lutchezar - майстор
На каква височина от пода са?
И каква височина на монтаж за съответните модели дава производителя?
Датчика има ли шанс да е замърсен?
svilenotnisovo - напреднал
Всички HAIER климатици могат да се настроят да духат надолу. Натискат се последователно две копчета на дистационното.
Jacomo - специалист
Може да пробваш и по-силна степен на вентилатора. Също да пробваш на ръка да завъртиш клапата в удобно положение.
moimoimoi - майстор
в какъв режим работи този климатик?
постоянно ли е включен или като се пребереш във къщи го включваш? ако е второто е нормално горе на тавана да е 27градуса а на дивана да ти е 21градуса,

Тема "Климатик неравномерно разпределение на топлината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: