Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
arxd129 - специалист
Привет, kozl! Чест и почитания! :) Благодаря за включването по темата.
пон яну 10, 2022 3:50 pmkozl написа:
От "въпросното стеснение" (ния мн.ч.) няма полза.
Ее! Айде сега... Виж "Техносим" какви схеми са направили! :wink: Виж, де. За чудо и приказ /ирон/

Нека оставим шегата ми настрана.

пон яну 10, 2022 3:50 pmkozl написа:
... неколко техники за изграждане на комини с готови бет.тела.
По същество - от постинга ти разбирам, че от споделените от теб три техники за изграждане на комин с готови бет. блокчета, на моят строител не му е известна нито една. Явно - строителят ми си има собствен характер; на мърляч. А мърлячите никак не се интересуват от препоръчваната от теб "съосност" при зидането на коминните тела.

Ама какво да се прави: Попарата е надробена. Вече.
пон яну 10, 2022 3:50 pmkozl написа:
И ми се чини, че поправката на такъв мърляшки направен комин ще е по-тегава отколкото да се разруши и да се направи отново :roll:
Ами ще трябва да я сърбам. Моля, помагайте.
Има ли начин да се оправи причинения ми огромен строителнокоминен зулум?
arxd129 - специалист
Във въпросната схема на Техносим не виждам логиката.

Друг е въпроса, дали изобщо има логика в схемата?

Първо: Схемата препоръчва включването на моя абсорбатор (в по-тясното от двете части на ДВОЙНОТО комнно тяло) да стане на височина 2.3 м от пода ми. Розетката (гледаме схемата на Техносим) ми за включване - схематично е на около 2.3 м от пода - няма спор.
Схемата препоръчва включването на по-тясния комин в общия комин да стане на височина 2.5-2.6 м от пода.
Т.е. има разлика във височинно отношение от около 20 см между моето включване в по-тесния комин и включването на по-тесния комин в по-широкия комин. Нали!

Как мислите - тези височинни 20 см дали изобщо имат някакво практическо значение за предотвратяване на евентуално "връщане на дим". Става дума за "връщане на дим" - от общия комин -> към моята розетка.

На практика, по схемата на Техносим - единственото предназначение на по-тесния комин е да "събира евентуални сажди", евентуално изхвърлени от моя абсорбатор.

Наистина не мога да вдяна, що за схема е препоръчваната от Техносим. :?

Специалистите ще вземат ли думата?
В очакване съм.

Благодаря.
kozl - майстор
Така е по-добре според моя оценка етажния отсег да се включва в общия на следващия етаж.

Абсорбатора не се включва към вентилационен щранг. Той филтрира един и същи въздух в помещението.

Аспиратор и дим в един комин - НЕ!
arxd129 - специалист
пон яну 17, 2022 11:43 amkozl написа:
е по-добре според моя оценка етажния отсег да се включва в общия на следващия етаж.
То че е по-добре е ясно, ама все пак "Техносим" вчерашни ли са; та да препоръчват подобни схеми, дето да омотават мислите на неуките човеци като мен!

По принцип - Намислил съм да разруша коминните тела в кухмята ми. И да ги изградя наново.
Kozl, предложената от теб схема е неосъществима при мен; няма как да ракъртя моята таванна плоча, за да може моят вентилационен комин да се включи на по-горен етаж в общия комин. :?

Заради моя прост акъл, към настоящия момент дилемата пред мен е:
1. Дали да изградя наново коминна система 15/20 (където ще е моята розетка) ПЛЮС 20/20 (общ комин) ПЛЮС 20/20 (отдушник от незнам си къде за незнам си какво). Като приложа схемата на ТЕХНОСИМ с веднагическо по-високо с 20 см включване в общия комин.
2. Да изградя наново коминна система 20/20 (общ комин) ПЛЮС 20/20 (отдушник от незнам си къде за незнам си какво). Без да изграждам отвор 15/20 см за първично включване на моята розетка. Като моята розетка я направя директно на общия комин.

ПС
Акъла ми не стига, де. :sad:
kozl - майстор
пон яну 10, 2022 12:29 pmarxd129 написа:
Висок жилищен блок. И висок мой етаж - над мен има още 2-3.

В кухнята ми има коминно тяло -30/80 см. С три вертикални комина нагоре. Първи – в който включвам моя абсорбатор. Втори – общ и обединителен за всички абсорбатори. Трети – някакъв отдушник за … не знам за какво. Предположения за предназначението на третия коминен отвор имам - но на практика не знам за какво точно е.
Може би защото блока е висок, то комбинираните коминни системи се препоръчват за 5 етажа. Над 5 тия остава само тялото с големия отвор и до него започва нова система за следващите 5 етажа.
пон яну 10, 2022 12:29 pmarxd129 написа:
Правя снимки през моя ф150 мм отвор, и през отвора на строителя към втория комин. Гледам: Моята таванна плоча е затапила 65-70 процента И ОТ втория коминен отвор. И на практика - втория коминен отвор може да ползва само около 30 процента от капацитета си. Заради затапването с таванната плоча, отворът занагоре във втория комин остава с размери 65/200 мм. … Мам ка му и строител. Но, де да беше само това!!!

Доколкото мога да напъхвам смартфона из дупките на комините тела, направих снимка и през най-малката засега дупка. Нагоре снимам, де. И к‘во да видя: Тези оставени ми от строителя 65/200 мм отвор във втория комин занагоре към покрива, са захлупени от вертикалната стена на бетонова коминна тухла (тази тухла вече е собственост на апартамента над моя). Тази (захлупващата ме) стена на бетоновото коминно тяло е с дебелина около 3-3.5 см. И на практика споменатата по-горе в текста дупка с размери 65/200 мм се затапват с още 30-35 мм. И за нагоре към покрива, е останал отвор с размери 30/200 мм.
Ей, съфорумници, да не си помислите че се …. Хм! Истината ви говоря. Чак ми се реве от истината.

Та… през този отвор 30/200 мм правя снимка в комина занагоре. И виждам: Светлинка. Не-бе-то ! Бре, човечен е се е родил тоз строител /сарк/. Можеше и да не остави занагоре отвор никакъв. Нали?
Сега – само не ме питайте какво става в трите коминни отвора под моя етаж и над моя етаж. Не знам. И не искам да знам. А и да искам – няма кой да ми каже. И няма кой да ме допусне в неговия си апартамент, за да ревизирам трите коминни отвора в общото ни коминното тяло.

Та… за да се спася единично – какво ще ме посъветвате да направя. И … съвети от рода за обща и съвместна с етажната собственост анализаторска и строителна дейност по коминното тяло не се котират. Никак! Да бъдем реалисти – става ли? Теа не искаха да дадем некой лев и си подсигурим PE-защита чрез една елементарна поцинкована 3/35 мм шина, камо ли да правят анализи на коминни проблеми. Че и да ги оправят. … Забравяме за подобни варианти.
И, разберете… трябва да се спася единично – само и единствено в рамките на моите 2.80 метра височина от коминното тяло на общата етажната собственост. 2 метра и 80 сантиметра височина - това е полето ми за изява

Помагайте, моля. Благодаря предварително!
Мисла си, че няма начин да се спасиш поединично през този комин, с толкова неизвестни относно сечението му по етажите. Може би с отвор във фасадна стена и включване на аспирацията в този отвор :?

И все пак комина е обща част и решения по такава част се приемат на ОС на ЕС. Най-малко трябва да се приеме решение за ползване на комина за вентилация към аспирация на кухните или за отвеждане на газове от горивни системи (печки на гориво). А доколкото разбирам от прочетеното то със сечение 30/200 мм за отопление с гориво - проблем голем, апартамент студен :-D
За аспиратори ще има зор, но нещо мое и да мине към небето :?
arxd129 - специалист
пон яну 17, 2022 2:07 pmkozl написа:
Може би защото блока е висок, то комбинираните коминни системи се препоръчват за 5 етажа. Над 5 тия остава само тялото с големия отвор и до него започва нова система за следващите 5 етажа.
Какво, какво?
Нищо не разбрах.
Моля за пояснения.
пон яну 17, 2022 2:07 pmkozl написа:
Мисла си, че няма начин да се спасиш поединично през този комин, с толкова неизвестни относно сечението му по етажите.
Спасението е единствено и само единствено: По-е-ди-нич-но. /Както при онази прословута заземителна шина. За която има стихове даже./
Кое не е ясно?! Че да го пре-пре-повторя. Зная си съседите. Познавам манталитете им.
пон яну 17, 2022 2:07 pmkozl написа:
Най-малко трябва да се приеме решение за ползване на комина за вентилация към аспирация на кухните
За необходимостта от такова решение никога не бих се сетил. Не казвам, че не е правилно да се вземе подобно решение; казвам че не бях се сещал, че е нужно.
Ама след като вече спомена за подобно решение - сега ми се струва за напълно резонна идея. Не че ще се осъществи... поради същия селяндурски манталитет.
пон яну 17, 2022 2:07 pmkozl написа:
А доколкото разбирам от прочетеното то със сечение 30/200 мм за отопление с гориво - проблем голем, апартамент студен :-D
За аспиратори ще има зор, но нещо мое и да мине към небето :?
Ами досега не съм усетил мирис на дим в апартамента; печки за отопление с гориво ме съмнява да има надолу по етажите. Виж - на мусака, на пиле с картофи и свинско с кисело зеле - лъха от коминната система; дори и преди да пробия отвора ф150 за моя :!: аспиратор.

Та този отвор 30/200 трябва да го достъпя през моята таванна плоча. И да видя в подробности какво може да се направи и как да се поразшири. Пък ако не може нищо да се направи - взех, принуден от манталитета на съседите, да се замислям дали да не ползвам и оня 200/200 отдушник (дето е от незнам си къде и дето е за незнам си какво). Колкото и ще да е неправомерно ползването.
arxd129 - специалист
Ами почти месец след като се сблъсках с проблема - стигнал съм точно до кривата круша.
Дилемата ми е факт.
Дори и стъпка не съм се предвижил напред.

Изнамерих от архива на строителя някакви схеми на етажа. Строителят... всъщност е предприемач. И изобщо не вдяна в същността на проблема ми. Никакъв строител не е, а предприемач, който инвестира и продава /нещо нормално за днешния свят, де/.


Прикачен файл:
a-page-001.jpg



Прикачен файл:
b-page-001.jpg

И продължавам да се питам какви са тези ... отдушници ли са... комини ли са.... що ли е?

Та, да питам и вас:

1. Означеното със зелено на снимките - какво е? Каква роля играе цялото тяло (ще го наричам тройно тяло - въпреки че не е тройно, а е едно двойно 15/20 см + 20/20 см и едно единично до него 15/20 см). Според чертежите на проектанта - такива тройни тела, ги има във всеки апартамен.
Какво е редно да се заусти във всеки от трите отвора? По принцип - когато проктантите проектират такива тройни тела - за какво ги предназначават? За какво трябва да служи всеки отвор от тройното тяло?

2. Означеното със синьо на снимките - какво е? Каква роля играе цялото тяло (ще го наричам двойно тяло - 15/20 см + 20/20 см . Според чертежите на проектанта - такива двойни тела, ги има във всеки апартамен.
Какво е редно да се заусти във всеки от двата отвора? По принцип - когато проктантите проектират такива двойни тела - за какво ги предназначават? За какво трябва да служи всеки отвор от двойното тяло?

3. Означеното с жълт правоъгълник като че ли са някакви вентилационни неща за мазетата и за .... "стълбище" ли пише там в жълтия правоъгълник... що ли? Знаете ли нещо по въпроса? А предполагате ли? А бихте ли споделили с мен мнения по въпроса?

4. На чертежите има и неща, означени с розови правоъгълници. Тези неща - розовите - ги няма във всеки апартамент. Знаете ли какви са тези вертикални отвори, които съм означил с розово? За какво, предполагате, служат?

Прави впечатление на чертежите, че сините елементи са на неудобно за ползване място. В смисъл - аспиратора ще е някъде около мивката в хол-трапезарията, а до сините правоъгълници трудно може да се изведат тръби ф150 от аспиратора.

Бихте ли помогнали със знания?
Бихте ли споделили знанията си?

Благодаря.
iliya_i - майстор
А хич ли не ти направи впечатление, че точно зелените за там където са рисувани кухни (щото са за аспирация), а сините не (щото са комини за печки).
Включваш се към малката тръба (нарича се сифон), а тя през етаж влиза в голямата обща тръба на тялото.

Жълтото е аспирация от подземния паркинг (то си го и пише).
arxd129 - специалист
чет фев 03, 2022 1:15 pmiliya_i написа:
А хич ли не ти направи впечатление, че точно зелените за там където са рисувани кухни (щото са за аспирация), а сините не (щото са комини за печки).
ОК. Приемаме че е така.
чет фев 03, 2022 1:15 pmiliya_i написа:
Жълтото е аспирация от подземния паркинг (то си го и пише).
ОК. И това приемаме че е така.
чет фев 03, 2022 1:15 pmiliya_i написа:
Включваш се към малката тръба (нарича се сифон)...
Мдаа... баш тук е проблема. Баш тук. (И е описан в по-предишен постинг.)
чет фев 03, 2022 1:15 pmiliya_i написа:
..., а тя през етаж влиза в голямата обща тръба на тялото.
В смисъл ... как и къде трябва да влиза?
Как така - през етаж?
Аз - като се включа на моя етаж /да речем моят етаж е осмият/, сифонът ми на кой етаж следва да се включи в общата тръба?
Коя тръба е общата - втората (средната) ли?

А третия вертикален отвор за какво е? Бихте ли споделил? Благодаря!

ПС
Благодаря че се включихте с мнение. Наистина много ми е от полза.

А за отворите, които съм означил с розово, какво да си мисля? Те - за какво са предназначени?
kozl - майстор
чет фев 03, 2022 12:36 pmarxd129 написа:
1. Означеното със зелено на снимките - какво е? Каква роля играе цялото тяло (ще го наричам тройно тяло - въпреки че не е тройно, а е едно двойно 15/20 см + 20/20 см и едно единично до него 15/20 см). Според чертежите на проектанта - такива тройни тела, ги има във всеки апартамен.
Какво е редно да се заусти във всеки от трите отвора? По принцип - когато проктантите проектират такива тройни тела - за какво ги предназначават? За какво трябва да служи всеки отвор от тройното тяло?
Това кой етаж е? Като гледам котите е към 10-ия. Я да видим чертежи от под петия етаж :wink:
И оти си лепнал чертежи по част Електро :? Нема ли по ОВК :?
пон яну 10, 2022 3:50 pmkozl написа:
Комбинираните ком.тела се ползват до 5 етажа. После продължава тяло с размер на голямото сечение, а до него се започва следващата комбинация малко/голямо тяло и т.н.
Да ама некой не сака да чете или заборавя :-D
чет фев 03, 2022 12:36 pmarxd129 написа:
2. Означеното със синьо на снимките - какво е? Каква роля играе цялото тяло (ще го наричам двойно тяло - 15/20 см + 20/20 см . Според чертежите на проектанта - такива двойни тела, ги има във всеки апартамен.
Какво е редно да се заусти във всеки от двата отвора? По принцип - когато проктантите проектират такива двойни тела - за какво ги предназначават? За какво трябва да служи всеки отвор от двойното тяло?
И какво не разбра от схемите в предишните постове #-o
В малкия отвор се зауства от етажа, големия е транспортен за всички включени в този КОМБИНИРАН комин етажи до горе (покрива). На последния етаж малкия отвор е възможно се извежда до горе самостоятелно.
чет фев 03, 2022 12:36 pmarxd129 написа:
3. Означеното с жълт правоъгълник като че ли са някакви вентилационни неща за мазетата и за .... "стълбище" ли пише там в жълтия правоъгълник... що ли? Знаете ли нещо по въпроса? А предполагате ли? А бихте ли споделили с мен мнения по въпроса?
Не за мазета, а за подземен паркинг. И да четеш ли не моеШ :-D По ПП изисквания требе да има вентилация в затворени паркинг зони. По същите изисквания вероятно има вентилация и на стълбищната клетка. Най-вероятно и двете са изключени, оти нема кой да плати тока :-D
чет фев 03, 2022 12:36 pmarxd129 написа:
4. На чертежите има и неща, означени с розови правоъгълници. Тези неща - розовите - ги няма във всеки апартамент. Знаете ли какви са тези вертикални отвори, които съм означил с розово? За какво, предполагате, служат?
Ако покажеш всички чертежи може би да стане ясно. Сградата на ТЕЦ ли е или на газ?
Интернета от къде е прекаран? Така като меткаш некви частични чертежи и да задаваш въпроси, на мен не ми се гадае.
чет фев 03, 2022 12:36 pmarxd129 написа:
Прави впечатление на чертежите, че сините елементи са на неудобно за ползване място. В смисъл - аспиратора ще е някъде около мивката в хол-трапезарията, а до сините правоъгълници трудно може да се изведат тръби ф150 от аспиратора.
А що се не напрегнеш малко да видиш, че до зеленото що си заградил са начертани готварските печки и са на мноо удобно място с цел аспирация. Целото неудобство е ако нема споразумение, кой комин за какво се ползва. Проектанта е имал в предвид, това до готв.печка да е за аспирация и за това го е наместил близо до печката. Са ако некой иска да ползва готварска печка на дърва :shock: и те го проблемо. Два дупки на етажа там не требе да има - само една в малкото тяло, та за тва или едното или другото. За тва писах:
пон яну 17, 2022 2:07 pmkozl написа:
И все пак комина е обща част и решения по такава част се приемат на ОС на ЕС. Най-малко трябва да се приеме решение за ползване на комина за вентилация към аспирация на кухните или за отвеждане на газове от горивни системи (печки на гориво).
Ама оти не четеш туй що ти е писано, па сакаш само въпроси да меткаш #-o

Ограденото в синьо е за комин за отоплителна печка и пак е тип комбинирано тяло. Този комин е ялов, оти не се види да е съобразен с правилото за над 5 етажа да се удвоява големия отвор, а и за камина па ич не стаа, но по правилник требе да го има. Дано се не налага да го ползвате за отопление :prayer:

А дано да си вденал поне нещо от написаното :roll:

Тема "Вентилационен комин за абсорбатор - молба за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: