Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
arxd129 - специалист
чет фев 03, 2022 2:20 pmkozl написа:
Това кой етаж е? Като гледам котите е към 10-ия. Я да видим чертежи от под петия етаж :wink:
.....
Да ама некой не сака да чете или заборавя :-D

....
Ама оти не четеш туй що ти е писано, па сакаш само въпроси да меткаш #-o

...

А дано да си вденал поне нещо от написаното :roll:
Малко четох... И взех да вдявам... В смисъл - започнах да вдявам... Ама напълно да съм вдянал - не! Категорично не.
След солта, дето натри на главата ми относно размерите и големината на коминните тела и връзката им с етажността, виж какви схеми изнамерих днес:

Една схема на апартамент на 4-ти етаж.


Прикачен файл:
et4.jpg



И схема на друг апартамент на 8-ми етаж.


Прикачен файл:
et8.jpg
et8.jpg (109.32 KиБ) Видяна 728 пъти


Верно е, че според схемите, коминните тела на ниските етажи са по-малки. Това го беше казал и Jacomo, ама кой да чете?! На четвъртия етаж коминнито тяло е означено върху схемата с два отвора: 15/20 + 20/20 , а на осмия етаж - с три отвора: 15/20 + 20/20 + 20/20.

И възниква въпроса: Защо при мен /след като съм на висок етаж/ отворите при мен са 15/20 + 20/20 + 15/20 ?

Още на едно ново обстятелство се натъкнах днес:
На 100% се уверих, че отворът за нанагоре в моята таванна плоча е с :!: размери 36/31 см. 36 см - успоредно на дължината на коминното тяло, а 31 см - успоредно на тясната страна на коминното тяло?

Почти на 99% се уверих, че отворът за наНАДОЛУ в моята ПОДОВА бетонна плоча е с размери около 35/30 см :!:

При положение че едно бетоново коминно блокче е с размери 50/30... Какво правим сега?

Проектантът на етажните бетоново плочи ли е сбъркал размерите? Що ли....?
arxd129 - специалист
чет фев 03, 2022 3:56 pmchapara написа:

По важно си провери тягата и докладвай, да не се окаже че има тяга да ти хвръкне каскета през отдушника , а ти се вторачваш да търсиш грешки на строителя :lol: :-D
Ами какво да кажа за тягата; днес съседите от по-ниските етажи готвиха яхния с лук и картофи. По обед.

А по икиндия - капама. :sad:
chapara - майстор
Ми всеки се е включил там където не трябва-факт.
kozl - майстор
съб фев 05, 2022 11:28 pmarxd129 написа:
Верно е, че според схемите, коминните тела на ниските етажи са по-малки. Това го беше казал и Jacomo, ама кой да чете?! На четвъртия етаж коминнито тяло е означено върху схемата с два отвора: 15/20 + 20/20 , а на осмия етаж - с три отвора: 15/20 + 20/20 + 20/20.

И възниква въпроса: Защо при мен /след като съм на висок етаж/ отворите при мен са 15/20 + 20/20 + 15/20 ?

Още на едно ново обстятелство се натъкнах днес:
На 100% се уверих, че отворът за нанагоре в моята таванна плоча е с :!: размери 36/31 см. 36 см - успоредно на дължината на коминното тяло, а 31 см - успоредно на тясната страна на коминното тяло?

Почти на 99% се уверих, че отворът за наНАДОЛУ в моята ПОДОВА бетонна плоча е с размери около 35/30 см :!:
Като внимателно разгледаш схемата на Техносим на 1 страница и ще вденеш що така имаш само един отвор предвиден за глемия отвор на коминното тяло. Всъщност на твоя етаж трябва да са 2 отвора там където е начертан "троен комин".
Също следва и да вденеш що се получават светли напречни размери 15/20 :15/20 и 20/20. Щото коминните тела 2 са така направени.
Техносим не помня коя година изгря, но преди това се ползваше по-различна технология на прехода малък-голям отвор с некви такива елементи със скосение и прехода се правеше в по-горния етаж на към 60 см от плочата.
Но явно тези тела са по-трудни за изработка и те нови технологии.
А това кой къде се включва :? , то на кой как му е удобно. Некои от долните етажи па даже изкъртили коминното тяло и наврели аспирацията във вентилационния щранг на тоалетните, та докато кензаш да смърди на манджа :-D
Те тва е да те уважават комшиите :-D
Jacomo - специалист
пет фев 04, 2022 3:57 pmarxd129 написа:


Отвор А се нарича....
Отвор В се нарича...
Отвор С се нарича...
Отвор D се нарича ...
Отвор Е се нарича...
Отвор А се нарича.... Твоя комин
Отвор В се нарича... Общ комин
Отвор С се нарича...Общ комин за долните етажи (вероятно за кухнята са разделили етажите на 2 общи, заради принудителната вентилация от аспираторите и нуждата от повече дебит)
Отвор D се нарича ... Твоя комин
Отвор Е се нарича... Общ комин

Общите комини не се пипат. Присъединяваш се към А и Д и толкова. Разгледай пак схема общ комин от Техносим. А се присъединява към Б по-нагоре и е нормално да виждаш плътното тяло или плочата - пак виж схемата на Техносим.

А за снимиките - те вероятно са правени от А, а не от Б. Общият комин не е 50 см. толкова са коминните тела, ама те включват твоя и общия комин. Пак виж схемата на Техносим.
arxd129 - специалист
нед фев 06, 2022 9:59 amJacomo написа:

Отвор А се нарича.... Твоя комин
Отвор В се нарича... Общ комин
Отвор С се нарича...Общ комин за долните етажи (вероятно за кухнята са разделили етажите на 2 общи, заради принудителната вентилация от аспираторите и нуждата от повече дебит)
Отвор D се нарича ... Твоя комин
Отвор Е се нарича... Общ комин
Ясно:
A - моят комин. Моят "сифон".
В - общ комин за етаж 6 и етажите над шестия.
С - общ комин за стажите от 1-ви до 5-ти.

D и Е - засега ги оставяме настрана. Те нямат отношение към аспиратора ми. Но разбрах за какво служат.

Благодаря за уточненията. Вече знам кое за какво /по принцип/ служи!
нед фев 06, 2022 9:59 amJacomo написа:

Общите комини не се пипат. Присъединяваш се към А ... и толкова. Разгледай пак схема общ комин от Техносим. А се присъединява към Б по-нагоре и е нормално да виждаш плътното тяло или плочата - пак виж схемата на Техносим.
ОК. Разбрах.
Ама проблемът е, че отворът в "B" за нанагоре към небето е с размер 30/200 мм. :!: Само 30/200 мм. Потретвам 30/200 мм
нед фев 06, 2022 9:59 amJacomo написа:

А за снимиките - те вероятно са правени от А, а не от Б.
Снимките са правени от "В". Категорично!!!
И за да съм още по-точен - правени са от мястото, където "А" се присъединява в "В"! Пак да уточня, че проблемното коминно съоръжение в моя апартамент е изградено от 14 бетонови тухли, зазидани една над друга. Пробил съм розетка на границата между 11-та и 12-та бетонови тухли. И споменах вече, че след като пробих отвора за розетката ми видях, че СРЕДНИТЕ стени на 13-та и 14-та бетонови тухли са отстранени от строителя. /Да приемем че строителят се е ръководил от схемата на ТЕХНОСИМ./
нед фев 06, 2022 9:59 amJacomo написа:
Общият комин не е 50 см. толкова са коминните тела, ама те включват твоя и общия комин. Пак виж схемата на Техносим.
Тука вече сметките се объркаха.
Или пък... аз за пореден път не вдявам. :sad: :sad:

Отворът и в таванната ми плоча, и в подовата плоча е около 35/35 см. Този отвори е точно в ъгъла, дето се събират двете стени на трапезарията. Ама точно в ъгъла е; кдето се събират стената, на която ще се редят пералнята и готварската печка, и стената, на която ще е кухненската мивка. А размерите на отвора - пак повтарям - са 35/35 см.

Как се разрешава подобен проблем?
Jacomo - специалист
Колко етажна е сградата и ти на кой етаж си? Може ли да качиш снимка на отворите, през които снимаш? Може ли и снимка от отвор А нагоре и надолу, както и от Б надолу?

Ето още една схема на реликс вибро. Възможно е да си пробил отвор в преходния елемент (Вентилационен преход 2), който да е при теб под плочата, а не над горната плоча (както е на схемата на реликс вибро) и реално да си мислиш, че снимаш от Б, а всъщност да снимаш от А или към А на съседа отгоре:
Прикачен файл:
реликс вибро.jpeg

Прикачен файл:
реликс вибро2.jpeg
реликс вибро2.jpeg (102.98 KиБ) Видяна 632 пъти


https://www.reliks-vibro.com/bg/product ... 30-20-50sm
Последна промяна от Jacomo на нед фев 06, 2022 2:04 pm, променено общо 1 път.
Jacomo - специалист
Имам предвид при теб да е нещо такова:
Прикачен файл:
предположение.png
Jacomo - специалист
Ето и описание на схемата на Техносим - общ комин:

3.2. Общ комин
Тази система се практикува най-често при строителството на многофамилни жилищни сгради. Тук коминът обслужва повече уреди. Изпълнява се от единични и двойни коминни тела Техносим. Преходът се осъществява по следния начин (фиг.1):

А. На двойното коминно тяло, което е последно за етажа и е на нивото на междуетажната плоча, с флекса се изрязва преградната стеничка;
Б. Върху него се монтират две единични тела, като едното, предварително е запълнено с бетонов разтвор. Това тяло се монтира в основата на комина, който ще започва от съответния етаж.
В. Другото единично тяло се монтира до него, като по този начин осигуряваме прехода в общия комин.
Г. Върху двете единични тела монтираме отново двойно коминно тяло и така до следващия етаж, където отново правим преход.
Прикачен файл:
общ комин.jpg
общ комин.jpg (73.58 KиБ) Видяна 614 пъти


Сещам се и за още една възможност - новият общ комин да почва от при теб.
arxd129 - специалист
нед фев 06, 2022 1:37 pmJacomo написа:
Колко етажна е сградата и ти на кой етаж си? Може ли да качиш снимка на отворите, през които снимаш? Може ли и снимка от отвор А нагоре и надолу, както и от Б надолу?
Висок етаж.

Това са снимки от "А" нанадолу.

Прикачен файл:
ot A i nadolu.JPG

Прикачен файл:
1 A i nadolu.JPG


А това са снимки в обединената част на "В" с "А". Нанагоре в "В".
Имената им показват посоката на снимане.

Прикачен файл:
ot B i nagore.JPG
ot B i nagore.JPG (83.84 KиБ) Видяна 600 пъти
Прикачен файл:
2 ot B i nagore.JPG
2 ot B i nagore.JPG (76.51 KиБ) Видяна 600 пъти
Прикачен файл:
3 ot B i nagore.JPG
Последна промяна от arxd129 на пон фев 07, 2022 10:30 am, променено общо 1 път.

Тема "Вентилационен комин за абсорбатор - молба за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: