Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
minca - специалист
Здравейте,
Имам изградена отоплителна система която включва: камина с водна риза,буфер 500л,бойлер200л и 6квт радиатори.Реших да подменя камината с термопомпа.
Монтажника отказва да включи в системата буфер,защото термопомпата е инверторна и няма да работи добре.Предлага само бойлера да е вързан.
Вие как мислите?
Благодаря!
шоп - майстор
пон яну 24, 2022 10:47 amminca написа:

Монтажника отказва да включи в системата буфер,защото термопомпата е инверторна и няма да работи добре
Мисля, че монтажника не разбира от топлотехника.
Питай го колко е минимума на инверторната помпа и какво ще прави ТП, когато нуждата от топлина падне под минимума на ТП.
speka_rs - майстор
пон яну 24, 2022 10:47 amminca написа:
Здравейте,
Имам изградена отоплителна система която включва: камина с водна риза,буфер 500л,бойлер200л и 6квт радиатори.Реших да подменя камината с термопомпа.
Монтажника отказва да включи в системата буфер,защото термопомпата е инверторна и няма да работи добре.Предлага само бойлера да е вързан.
Вие как мислите?
Благодаря!
Монтажника ще направи за каквото си платиш. Според мен буфера ще помага повече, отколкото ще вреди.
radius - майстор
Ще цикли, като моята, което и аз не харесвам, но засега е така. Под 3С влиза в режим, около 8С цикли през 13-15 минути, около 12С цикли през 8-10минути (но там не я оставям, ами я пускам на таймер през 2-3 часа за по 2-3 часа). Minca, може да прегледаш темата ми "Буфер в нискотемпературна система". Ако успееш да стигнеш до края, ще имаш и собствено мнение.
И аз не мисля, че буфера може да пречи на инверторната машина.
andy_forresite - майстор
Имаме само 6 киловата радиатори. Предполагам това са 6 киловата при стандартните 90/70/20, тоест при делта Т=60°. Значи при 40/35° тези 6 киловата ще станат не повече от 1.5 киловата. Да кажем че 500 вата ще отиват като разсейка по тръбите и системата ще може да поема по 2 киловата постоянно. Та, въпросът зададен и от Шоп - колко е минималната мощност на тази ТП.
Системата е малка. С буфера ще се стигне до циклене и без него също. Значи какво излиза - да я свържете с буферчето. 500 литра са твърде малко дори за високотемпературна система. В случая са нищожно малко, но пък ще спомага за размразяването :)
andy_forresite - майстор
Пропуснах да спомена нещо важно. Предполага се че на мястото на камината сте предвидили радиатор или воден конвектор в тази стая. Тя трябва да се отоплява от нещо. Топлинната мощност на този радиатор (конвектор) трябва да се добави към 6-те киловата.
Това не променя нищо относно буферния съд. Според мен ще е по-добре с него при размразяванията.
Вече доколко произведената топлина успява да се съхрани в стаите, няма как да знаем. Radius е много добре топлоизолирал къщата си. Ако и твоята може да се похвали с добри характеристики на топлосъхранение, тогава ТП ще цикли колкото и да инверторна. Има инверторни с минимум под 1 киловат, от по 1.5 kw, а има и с по 4 kw. Дано твоята е от първите.
minca - специалист
Предлага 10квт Мицобиши ,но казва ,че е безмислено до се топли вода в буфера..
Не предвиждам да има допълнителен радиатор.Помпата/вътрешното тяло/ще бъде в мазе.Над мазето е етажа който ще се отоплява,а следващия етаж е необитаем.
Смятъл съм топлозагубите около 7квт.

Тема "Нужен ли е буфер при отопление с термопомпа въздух вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: