• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
infomar
Искам да използвам електродвигател от прахосмукачка за други цели свързани с вентилация, въздушни филтри.....
Има ли някакво ограничение за продължителност на работа на този тип електродвигатели по време. Могат ли да работят един час без прекъсване?
Някой казват, че след 10 минути работа силно загрявали и трябвало да се оставят да изстинат.
kr1100 - майстор
Турбината стои ли ? Илим си я свалил. Турбината охлажда ел. двигателя.
Lutchezar - майстор
Двигател от обикновена прахосмукачка работи с принудително охлаждане и не повече от 10-15 минути, евентуално към промишлена прахосмукачка се насочи или специализиран вентилатор.
infomar
Да разбирам, че времето на работа е не повече от 10-15 минути. Това време не ми е достатъчно. Минимум поне 30 минути...
Явно няма да стане.
Искам да я монтирам в този вид, на който е на снимката.
След нея ще има филтър с размери 30х60 см и съпротивление 1000 паскала. (1кР)
Вентилатора дава налягане 24кРа и напор 200 м3.


Прикачен файл:
Snap2144132079.jpg
Snap2144132079.jpg (56.88 KиБ) Видяна 1023 пъти
Последна промяна от infomar на пет мар 18, 2022 10:21 am, променено общо 1 път.
lpoik - специалист
чет мар 17, 2022 11:34 aminfomar написа:
Да разбирам, че времето на работа е не повече от 10-15 минути. Това време не ми е достатъчно. Минимум поне 30 минути...
Явно няма да стане.
Искам да я монтирам в този вид, на който е на снимката.
След нея ще има филтър с размери 30х60 см и съпротивление 1000 паскала. (1кР)
Вентилатора дава налягане 24кРа и напор 200 м3.
Тревожи ме дали 24кРа няма да разкъсат филтъра. Той издържа напор от 500м3.


Snap2144132079.jpg
Пиши за какво искаш да го ползваш, за да получиш адекватен отговор. :?
infomar
Искам да направя ламинарна кутия.
Това представлява кутия, на едната страна на която има ламинарен филтър и от горе има вентилатор който вкарва въздух преминаващ през филтъра.
Данните на филтърната група е:
Размер 30 х 60 х 7 см. ХЕПА 14.
Начално съпротивление 200 паскала
Крайно съпротивление при замърсени филтри - 900-1000 паскала
Максимален пропускаем въздух - 500 м3.
При повече въздух от 1000-1500 м3 може да се разкъса.
Въздух при минимална скорост преминаващ през филтрите - при скорост 0,24м/с = 160 м3
Въздух при максимална допустима скорост преминаващ през филтрите при скорост 0,64м/с = 400 м3.
Има промишлени вентилатори които дават налягане 600 паскала и напор 1800 м3. Ако използвам регулатор, ще падне и налягането.
За това мисля за вариант да използвам вентилатор от прахосмукачка която дава въздух 190 м3 и налягане 24кРа. Ако е малко - два броя. Въздухът е в долната граница, но налягането е 24 пъти по-голямо и времето за което ще работи е малко 10-15 минути.
приемам, че налягането няма да пречи (знам ли!!) но времето е много малко.
Тук има някакви вентилатори, но не мога да подбера подходящ.
https://ventilation-system.com/product/vks-315#sheet
Трябва да направя нещо подобно.
Прикачен файл:
Snap131171.jpg
Snap131171.jpg (106.02 KиБ) Видяна 995 пъти
ESPACE - майстор
чет мар 17, 2022 11:21 amLutchezar написа:
Двигател от обикновена прахосмукачка работи с принудително охлаждане и не повече от 10-15 минути, евентуално към промишлена прахосмукачка се насочи или специализиран вентилатор.

Къде го пише това условие? Няма такова нещо, и един час може да си работи. Той за 15 минути работа вече щеше да е прегрял, ако има такава склонност.
MamaMy - майстор
Колега infomar, не вярвай на всичко което казват по форумите, а не е подплатено с линк и официална информация. Не се притеснявай за мотора от прахосмукачка. Нали все пак има и регулатор. Ще намалиш пробно до толкова колкото ти хареса. Относно прегряване също не се притеснявай. Колкото повече се задръства филтъра подобно на прахосмукачката, оборотите се качват защото мотора се разтоварва (намалява количеството въздух преминало през него). Масово потребителите мислят на обратно. Щом сами се вдигат оборотите значи се товари. Погрешни схващания дал господ. Тук далаверата е от ниската цена и на мотора и на регулатора. В краен случай може да си направиш и предпазна клапа която да отваря и да изпуска налягане към атмосферата при определено налягане. Изработката не е проблем, а настройката ще е с подбор на подходяща пружина.
zz_stefanov - майстор
Той мотора със запушване се разтоварва, но и му се ограничава охлаждането.
Има прахосмукачки с два вятъра, единият е за боклука, другият е само за охлаждане на двигателя - примерно водните на Зелмер са такива.
infomar
Не мога да си го обясня физически - от един отвор влиза/излиза 0,05м3/сек въздух (190м3/час) с налягане 24кРа. Това е от страната на засмукване, но трябва да е същото и на изхода. После това количество въздух се разпределя на площ S2 =30х60 см. Това не е затворен обем а отворен. Дали налягането на излизащият от филтъра въздух по цялата площ на филтъра ще бъде същата. Мисля, че няма.
Когато имаме тръба със сечение S1 в която се движи въздух с налягане Р1/см2 и обем V1, след което имаме разширение (по-голяма тръба) с площ S2, то мисля, че налягането ще намалее и ще стане Р2/см2, обемът въздух ще си остане същият V1=V2. Отношението на S1:S2 е 1: 36, от което мисля, че Р2 ще бъде ориентировъчно 36 пъти по-малко от Р1 или равно на 0,7кРа.
Тоест на изхода след филтъра ще имам Р = 0,7кРа (700Ра) и V = 190м3. Ако искам 1000Ра за да се преодолее задръстен филтър, трябва да сложа два вентилатора. Тогава и обемът въздух ще стане 380м3 и Р = не знам колко, зависи дали последователно или успоредно.
Нямаме затворен обем, а движение на въздуха.
Дали греша? Много време мина от времето когато учи учех... имаше нещо свързано с Бернули.... ама съм забравил.

п.с. Никъде не намирам кривите на този тип вентилатори зависимост обемът въздух от налягането.
Трябва да направя кутията и да пробвам с домашната прахосмукачка. Ако има ефект, тогава да купя и вентилатор.
Последна промяна от infomar на пет мар 18, 2022 10:49 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Продължителност работа двигател на прахосмукачка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: