Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
svetlyon - напреднал
Здравейте, купих си климатик от една от големите търговски вериги. Климатика е с включен "стандартен монтаж". Дойде фирмата за монтаж и установиха, че не могат да монтират външното тяло на терасата под прозореца, както по принцип бил стандартния монтаж, защото терасата е усвоена тераса иззидана с итонг 10см дебел и реално нямам друга външна стена от тази страна. Според тях стената е ненадеждна и не могат да го монтират, могат да го направят но на моя отговорност, като това ще бъде описано в протокол. Притесняват се, че ще има много големи вибрации и ще бъде непоносимо и опасно.
Моля за компетентни мнения относно монтаж на външното тяло на стена от итонг. Също така аз си мисля дали не може да се направи с шпилки и нещо като шина отвътре, коята да е по-надеждна от дюбелите, с които работи фирмата. Друг вариант ми е да си направя метална конструкция от винкели, които да хвана в пода на терасата, да разпробия външната стена и външното тяло да се постави стоящо на стойката. Цялата конструкция после ще се скрие с вътрешна изолация и нов под.
Имам вариант да се монтира на външната стена на съседската тераса, но говорих с тях и не са много съгласни, щели да помислят ден два. Отделно става необслужваемо, а и ми искат 200 лв. за алпинизъм от покрива. Прикачам снимки за да добиете представа.
Ако няма нормален вариант ще го слагам в друга стая пък колко охлажда толко. Климатика ще се ползва само за охлаждане през лятото.
Благодаря предварително на отзовалите се!
Последна промяна от svetlyon на нед юни 05, 2022 11:10 pm, променено общо 1 път.
svetlyon - напреднал
Това е стената на съседите
Прикачен файл:
E4B76B89-2524-4D3A-B476-EFFDEC531C13.jpeg

Терасата отпред и отвътре.
Прикачен файл:
03245C6E-3ACB-4AF4-9AA0-642FC328D8E9.jpeg
Прикачен файл:
4E28AD31-0268-427A-9437-FE4ACF15D188.jpeg
Прикачен файл:
E32C678E-FA8B-4E0C-AE06-9EEC55E71EE2.jpeg
Прикачен файл:
7AB7F7AB-19B1-49E4-A98C-F678A7940AFF.jpeg
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами доплати си за "нестандартен монтаж"
fbr - майстор
А с таванни стойки не става ли.Изображение
kozl - майстор
С таванни едва ли.
Ако не е тънка плочата като при ЕПК може да се мисли да се анкерира някаква конструкция отвън, примерно 2 профила в плочите м-у горния и този етаж.
Друг вариант е да се извадят конзоли захванати в пода на този етаж, но плочките от настилката заминават и ако няма къде да се вкопаят стъпките на конзолите трябва да се задига и пода. Може да се пуснат конзоли от тавана на долните комшии ако балкона не е усвоен и те са съгласни.
При сина климатиците са монтирани в парапета на балкона със шпилки през газобетона и така вече години. Обаче парапета е усилен с колонки от плочата и пояс над зида от газобетон. Нямам идея какъв е бил парапета (от снимките не мога да определя) и дали е запазен, но съдейки по сгради попаднали в програмата за ЕЕф при тях се наложи укрепване на парапетите. Та ако положението е подобно - си трябва допълнителна к-ция.
LazarGanev - "Велик майстор"
Възможности има, но не се връзват с понятието "стандартен монтаж", измислено от техно веригите :wink:
svetlyon - напреднал
пон юни 06, 2022 8:07 amkozl написа:
С таванни едва ли.
Ако не е тънка плочата като при ЕПК може да се мисли да се анкерира някаква конструкция отвън, примерно 2 профила в плочите м-у горния и този етаж.
Друг вариант е да се извадят конзоли захванати в пода на този етаж, но плочките от настилката заминават и ако няма къде да се вкопаят стъпките на конзолите трябва да се задига и пода. Може да се пуснат конзоли от тавана на долните комшии ако балкона не е усвоен и те са съгласни.
При сина климатиците са монтирани в парапета на балкона със шпилки през газобетона и така вече години. Обаче парапета е усилен с колонки от плочата и пояс над зида от газобетон. Нямам идея какъв е бил парапета (от снимките не мога да определя) и дали е запазен, но съдейки по сгради попаднали в програмата за ЕЕф при тях се наложи укрепване на парапетите. Та ако положението е подобно - си трябва допълнителна к-ция.
Здравейте, благодаря за съветите! С комшиите отдолу няма да стане. И аз мисля, че с конструкция стъпваща на моя под и анкерирана в пода ще е най-сигурно. Парапета е железен, но е откакто е строен блока ще направя снимка. Нищо не е укрепвано, просто човека, който го е правил някога е иззидал зад парапета и тези белите пласмасови нова стеничка. Ако сега го правя аз със сигурност няма да е така, но цялостно разрушаване и изграждане на ново не ми е вариант. Не е проблем, че ще се надупчат плочите и ще се вижда, защото мисля след това да изолирам пода и стените и да се сложи нова настилка, която ще скрие конструкцията. Въпроса обаче е дали няма да дойде много ниско под прозореца външното тяло, защото по този начин ще е малко над нивото на плочата ми и ако е много ниско ще може ли да се монтира и обслужва. И друго - от вътрешната страна колко да са дълги профилите, може би поне 50см с по 2-3 яки дъбела в плочата. Дали ще се усещат вибрациите (климатика е 12BTU)като е захванато така тялото, ще се предават ли по плочата, естествено ще сложим тампони, но все пак?
Ahmakov - специалист
На кой етаж е жилището и колко са всички етажи?
Можеш ли да дадеш разположението и на другите помещения .
infomar
Имах три климатика монтирани вътре в покрити/остъклени от всички страни тераси. Работеха без проблем над 10 години и сигурно още работят. Шумът им не се чуваше въобще в стаята.
Lutchezar - майстор
пон юни 06, 2022 8:07 amkozl написа:
.....
съдейки по сгради попаднали в програмата за ЕЕф при тях се наложи укрепване на парапетите.
.......
Провервах документацията, има наложени нови изисквания за височина на парапета спрямо етажа или метрите над кота 0, та за по-лесно и за по-добро усвояване на парите изпълнителите уеднаквяват парапетите по цялата сграда с изискванията като за 20-ти етаж...

Тема "Помощ с монтаж на климатик." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: